Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Przegląd dysków ratunkowych

Gdy mamy problemy z działaniem komputera, ale nie utraciliśmy dostępu do systemu operacyjnego, usunięcie usterki najczęściej nie stanowi większego problemu. Jeżeli jednak sprzęt całkowicie odmówi współpracy, warto skorzystać z tzw. dysków ratunkowych.

W Hiren's BootCD mamy do dyspozycji kilka środowisk z narzędziami. Są to: Mini Windows XP, DOS oraz linuksowy Parted Magic. Mini Windows XP to uproszczona, przenośna wersja systemu Windows XP.

Awaria systemu operacyjnego może uniemożliwić nam normalne uruchomienie komputera. Ponowna instalacja „okienek” najczęściej oznacza utratę zainstalowanych programów, a często również danych, nie mówiąc już o stracie mnóstwa czasu i nerwów. Zanim podejmiemy decyzję o konieczności ponownego wgrania Windows, spróbujmy naprawić go samodzielnie.

Najczęstsze przyczyny awarii to usterki techniczne, np. niesprawna pamięć operacyjna czy błędy na dysku twardym, a także skutki działania wirusów i innego złośliwego oprogramowania oraz – co ma miejsce częściej, niż myślimy – działania samych użytkowników, którzy nie zawsze są świadomi swoich poczynań w czasie pracy z komputerem. W tym ostatnim przypadku często zdarza się, że korzystamy z zaawansowanych aplikacji do optymalizacji i oczyszczania systemu, używając opcji, których działania nie rozumiemy. Zdarza się, że zmieniamy zaawansowane parametry pracy Windowsa, wyłączamy usługi itp., ale nie do końca wiemy, jakie mogą być tego skutki. Innym grzechem użytkowników jest nieczytanie komunikatów i informacji wyświetlanych przez komputer. Instalując np. darmowe oprogramowanie, klikamy „dalej” i „dalej”, przy okazji wzbogacając w ten sposób system operacyjny o niepotrzebne czy wręcz szkodliwe dodatki.

Nie wszystkie szkody, infekcje czy usterki jesteśmy w stanie usunąć podczas pracy systemu operacyjnego. W takiej sytuacji konieczne staje się użycie dysku ratunkowego zawierającego odpowiednie oprogramowanie i narzędzia, które uruchomione w neutralnym środowisku, np. pod kontrolą systemu FreeDOS czy Linux, bezpiecznie rozprawią się z problemem. Dyski te działają w trybie LiveCD i możemy je uruchamiać bezpośrednio z nośników optycznych lub USB. Mogą one zawierać narzędzia diagnostyczne, naprawcze czy antywirusowe, a przy okazji udostępniają menedżera plików lub przeglądarkę internetową, co pozwala zasięgnąć porady w Sieci lub znaleźć tam niezbędne informacje pozwalające uporać się z danym problemem. Pakiety ratunkowe mogą nam pomóc nawet w beznadziejnie wyglądającej sytuacji, ale czasem potrzeba cierpliwości i konieczne może być użycie kilku z nich, aby osiągnąć sukces. W ostateczności, jeśli naprawa się nie powiedzie, takie bootowalne systemy ratunkowe pozwolą nam na wykonanie kopii bezpieczeństwa plików przed przystąpieniem do ponownej (czystej) instalacji systemu operacyjnego.

Własna płyta ratunkowa systemu

Jeśli system nie chce się uruchomić, z pewnością będziemy potrzebowali narzędzi do diagnostyki i naprawy, aby sprawdzić, co jest tego powodem. Nie sięgajmy od razu po zewnętrzne rozwiązania innych producentów, tylko skorzystajmy z posiadanego już systemu. Przygotowanie bootowalnego nośnika z Windows PE pozwoli nam uruchomić komputer z CD/DVD lub pamięci USB. Zaletą tego środowiska jest niewielki rozmiar, więc możemy je w całości przenieść do pamięci RAM – taki system będzie działał bardzo szybko i w dodatku bez ingerencji w strukturę danych na twardym dysku.

Windows PE daje nam dostęp do napędu CD/DVD komputera, a my możemy przeprowadzać dowolne operacje plikowe na napędach HDD. W przeciwieństwie do innych, gotowych płyt ratunkowych dużą zaletą Windows PE jest możliwość dodawania do niego niezbędnych sterowników do urządzeń i kart rozszerzeń. System możemy także wzbogacić o dodatkowe aplikacje i narzędzia, które pomogą nam zdiagnozować i usunąć usterkę. Sposób przygotowania obrazu tej przenośnej i boootowalnej wersji systemu Windows polega na rozpakowaniu jego podstawowego obrazu, dodaniu do niego niezbędnych pakietów, sterowników i narzędzi, a następnie na ponownym zapisaniu obrazu. Szczegółowy opis przygotowania środowiska PE do pracy bez trudu znajdziemy w internecie. Podstawą jest posiadanie komputera z zainstalowanym systemem Windows wraz z bezpłatnym zestawem narzędzi do automatyzacji instalacji (Windows AIK). Za jego pomocą przygotujemy obraz Windows PE przeznaczony do modyfikacji. Jeśli nie mamy drugiego komputera, warto taki dysk ratunkowy przygotować sobie wcześniej – pozwoli to wykorzystać go natychmiast w razie wystąpienia awarii.

Bezpłatne pakiety ratunkowe

Hiren's BootCD

Dyski ratunkowe dzielimy na takie, które zawierają zestawy narzędzi do rozwiązywania różnego typu problemów lub wyspecjalizowane w obrębie jednego zagadnienia, np. zwalczania infekcji i szkodliwego oprogramowania. Hiren’s

BootCD należy do pierwszej kategorii i oferuje wyjątkowo bogaty zestaw narzędzi diagnostycznych, naprawczych, dyskowych, przeznaczonych do optymalizacji oraz antywirusowych. Oprogramowanie to jest rozpowszechniane w postaci obrazu ISO i oprócz możliwości wypalenia na nośnikach CD/DVD uruchomimy je także z pamięci USB (np. pendrive’a). Pakiet załadujemy do pamięci zamiast systemu operacyjnego, korzystając z odpowiedniej opcji w BIOS-ie lub przy użyciu menedżera rozruchu. Oprogramowanie funkcjonuje jedynie w obrębie pamięci RAM, dzięki czemu może skutecznie zwalczać infekcje dysku twardego, a nawet przeprowadzać diagnostykę, gdy dysk twardy uległ uszkodzeniu.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej