Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Firefox Quantum 57.0.2 [PL]

Najnowsza wersja przeglądarki Mozilli oferuje nie tylko nowy wygląd, ale przede wszystkim znacznie lepszą wydajność. Dużą szybkość renderowania stron osiągnięto dzięki opracowaniu zupełnie nowego silnika, co sprawiło także, że aplikacja w mniejszym stopniu obciąża teraz zasoby systemowe i procesor. Główna jednostka komputera (CPU) jest wspierana przez układ graficzny (GPU), co – jak twierdzą autorzy programu – pozwala na dwukrotny wzrost szybkości. Nowy silnik, współpraca z procesorem graficznym oraz praca równolegle na wielu rdzeniach procesora umożliwia lepsze wykorzystanie możliwości nowoczesnych układów. Firefox Quantum został także lepiej dostosowany do pracy z ekranami dotykowymi. Aplikacja sama wykrywa obecność takiego wyświetlacza i automatycznie dostosowuje wygląd interfejsu do obsługi dotykowej (np. pojawiają się większe przyciski). Firefox

Quantum to pierwsza wersja tej przeglądarki, obsługująca karty działające jako osobne procesy, co zapewnia stabilność w razie wystąpienia błędu na jednej ze stron. Do tej pory kończyło się to zawieszeniem całej przeglądarki. Jednak Firefox, w odróżnieniu od np. Chrome’a, nie tworzy osobnego procesu dla każdej z zakładek, ponieważ powoduje to olbrzymie zapotrzebowanie na pamięć RAM. Deweloperzy stworzyli specjalny mechanizm zarządzania przeglądarką z wykorzystaniem maksymalnie czterech procesów, chyba że sami zmienimy ten zakres w ustawieniach (od 1 do 7). Zanim zdecydujemy się przesiąść na nową wersję Firefoksa, należy wiedzieć, że starsze rozszerzenia tej przeglądarki nie będą działać. Konieczne jest pobranie ich nowych wersji zgodnych z WebExtensions API.

Systemy: Windows 7+
Portable/64 bit: nie/tak
mozilla.org

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej