Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Eryk Chilmon

Ochrona teleinformatycznych systemów IK

Infrastruktura krytyczna (IK) odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa. Jednym z największych zagrożeń jest dla niej rosnąca aktywność cyberprzestępców, którzy wykorzystują podatności systemów teleinformatycznych. Piętą achillesową IK są stare systemy z długim cyklem eksploatacyjnym, do których dodawane są nowoczesne funkcje komunikacyjne.

W raporcie firmy Trend Micro „Exposed and Vulnerable Critical Infrastructure: Water and Energy Industries” przeanalizowano bezpieczeństwo systemów z interfejsem użytkownika tysięcy kluczowych przedsiębiorstw energetycznych i wodno-kanalizacyjnych z całego świata. Okazało się, że systemy te są narażone na ataki, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. skażenia wody pitnej.

Interfejsy człowiek-maszyna (Human-Machine Interaction; HMI) są podstawowym elementem przemysłowych systemów informatycznych, umożliwiającym operatorom interakcję ze środowiskami nadzoru, sterowania i gromadzenia danych (Supervisory Control and Data Acquisition; SCADA). Większość systemów narażonych na ataki należy do niewielkich przedsiębiorstw i instytucji, które biorą udział w większym łańcuchu dostaw.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej