Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Przegląd rozwiązań webmail

Obecnie aktywnie rozwijanych jest co najmniej kilkanaście projektów webmail. Co ciekawe, wiele tego typu rozwiązań uzyskało już status historycznych, ponieważ zakończyło się ich wsparcie, ale mimo wszystko nadal są wykorzystywane przez użytkowników.

Przedstawiamy najważniejsze rozwiązania webmail, które można zainstalować na własnym serwerze. Każdy z systemów oferuje wersję demonstracyjną, zazwyczaj dostępną na stronie projektu. Ułatwia to dość szybkie zapoznanie się z określonymi systemami i wybranie tego rozwiązania, które najbardziej nam odpowiada.

Mailpile

mailpile.is

Ten darmowy klient e-mail umożliwia szyfrowanie wiadomości. Oferuje możliwość znakowania i przeszukiwania wiadomości, a do tego jest bardzo szybki i responsywny. Szyfrowanie w Mailpile jest realizowane w łatwy i czytelny sposób za pomocą OpenPGP. Dodatkowo dostępny jest system antyreklamowy i antyspamowy.

WebMail Lite

afterlogic.org

Oprogramowanie jest również znane jako AfterLogic WebMail Lite PHP. To szybki i łatwy w użyciu webmail, z którego możemy korzystać bezpłatnie. Kod źródłowy systemu jest dostępny dla każdego. Minimalistyczny interfejs zawiera duży zakres funkcji, m.in. przeglądarkę dokumentów Microsoft Office, autentykację przez zewnętrzne usługi typu Google/Facebook/Dropbox, API do łatwej integracji, SSO i wiele więcej. Szyfrowanie wiadomości odbywa się na poziomie przeglądarki z wykorzystaniem protokołu OpenPGP. Dostępne jest ponad 30 lokalizacji językowych systemu. Płatna wersja Pro oferuje m.in. systematyczną naprawę błędów, wersję mobilną, kalendarze oraz wsparcie dla wielu kont jednego użytkownika.

Cypht

cypht.org

Webmail Cypht umożliwia dostęp do wszystkich kont z jednego miejsca. Przeznaczony jest do pracy wielozadaniowej i integruje konta pochodzące od różnych dostawców w jednym interfejsie użytkownika. Oprogramowanie obsługuje konta IMAP lub POP3. Nowe funkcje wprowadzane są poprzez wtyczki. To proste i darmowe rozwiązanie zbudowano na bazie skutecznych technologii AJAX, HTML5.

Horde

horde.org/apps/webmail

Horde Groupware Webmail Edition to darmowe rozwiązanie komunikacyjne. Za pomocą Horde można wysyłać i czytać e-maile, a także zarządzać wiadomościami, kalendarzami, kontaktami, zadaniami, notatkami czy zakładkami. System integruje wiele niezależnych aplikacji, wśród których znajdziemy IMP, Ingo, Kronolith, Turba, Nag, Mnemo, Gollem, Trean. Cechy tego rozwiązania to m.in.: klient POP3/IMAP, filtrowanie i przeszukiwanie wiadomości, sprawdzanie pisowni, przeglądarka załączników, szyfrowanie i podpisywanie wiadomości (S/MIME i PGP), wsparcie limitów (quota), widok wszystkich wiadomości zgrupowanych w danym temacie, kompresowanie załączników do formatu ZIP, graficzne emotikony, wysyłanie załączników jako linki i wiele więcej.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie sieci bezprzewodowych oraz systemów transmisji głosu. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej