Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Wdrożenie przeglądarkowego systemu poczty elektronicznej

Instalacja i konfiguracja systemów Roundcube oraz RainLoop Webmail jest łatwa, a ich funkcje można rozbudować za pomocą wtyczek. Stanowią doskonałą alternatywę dla systemów webmail udostępnianych przez usługodawców hostingowych.

Konfiguracja 2FA w RainLoop Webmail musi zostać wsparta wykorzystaniem aplikacji Google Authenticator.

Procedura instalacji Roundcube oraz RainLoop Web­mail jest podobna. Oba systemy zostały napisane w języku PHP, więc należy skorzystać z platformy serwerowej LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). W przeciwieństwie do Roundcube system RainLoop Webmail w podstawowej konfiguracji nie wymaga instalowania bazy danych. To drugie oprogramowanie występuje w dwóch wersjach: darmowej Community Edition oraz płatnej Standard Edition (bezpłatna do zastosowań niekomercyjnych). Płatność jest realizowana na zasadzie rocznej subskrypcji. Dostawca RainLoop Webmail w wersji komercyjnej udostępnia prostą aktualizację oprogramowania oraz możliwość personalizacji całego środowiska. System Roundcube jest dostępny za darmo, ale istnieją też jego komercyjne modyfikacje.

Instalujemy serwer LAMP

Wstępne wymagania zarówno do instalacji Roundcube, jak i RainLoop Webmail to wspomniany już serwer z zestawem oprogramowania LAMP. Jako system operacyjny wykorzystamy Ubuntu 16.04 Server, serwer WWW to Apache2 z interpreterem PHP, natomiast baza danych to MySQL. Pierwszą czynnością jest wykonanie aktualizacji systemu i instalacja niezbędnych aplikacji:

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get upgrade
$ sudo apt-get install php apache2 libapache2-mod-php \
mysql-server php-mysql zip unzip curl


W trakcie instalacji zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora (root) do serwera MySQL. Zwiększenie bezpieczeństwa konfiguracji MySQL umożliwia wpisanie polecenia:

$ sudo mysql_secure_installation

W tym procesie skrypt zabezpieczający MySQL przeprowadzi nas przez proces ograniczenia dostępu do serwera bazy danych. Po uruchomieniu wymagane będzie podanie hasła administratora MySQL, ustawionego na etapie konfiguracji. Skrypt pozwoli na zmianę hasła dla użytkownika root, usunięcie anonimowych użytkowników, uniemożliwienie zdalnego logowania na konto root, a także usunie testową bazę danych oraz włączy mechanizm sprawdzania mocy hasła ustawionego dla baz danych.

Niezależnie od tego, czy będziemy instalować Roundcube czy RainLoop Webmail, podstawą jest poprawna instalacja wskazanego zestawu LAMP. Prawidłowość instalacji Apache2 i PHP możemy zweryfikować, tworząc w katalogu głównym serwera WWW plik index.php zawierający funkcję phpinfo():

$ cd /var/www/html
$ sudo rm index.html
$ sudo touch index.php
$ sudo nano index.php


<?php
phpinfo();
?>

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie sieci bezprzewodowych oraz systemów transmisji głosu. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej