Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Wydajny i skalowalny

Dziś biurowy, scentralizowany system lokalnego gromadzenia i udostępniania danych to wręcz konieczność. W wielu instytucjach nadal powszechne jest mozolne przenoszenie danych na pendrive’ach i dyskach USB, ale tam, gdzie pojawi się serwer NAS, komfort i wydajność pracy stają się znacznie wyższe.

Tajwański producent sieciowych pamięci masowych niedawno wprowadził na polski rynek 6-zatokowy serwer NAS DiskStation DS1618+, który teraz pojawił się w naszej redakcji. Urządzenie firmy Synology przeznaczone jest dla małych i średnich grup roboczych i, oprócz wysokiej wydajności i niebagatelnej pojemności (do 84 TB), charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz obsługą wielu usług, jak np. przechowywanie i udostępnianie plików, backup czy hosting aplikacji.

Nowy NAS napędzany jest wydajnym, czterordzeniowym procesorem Intel Atom C3538 obsługującym pamięci typu DDR4. Jednostka centralna, którą wykonano w 14 nm procesie litograficznym, przeznaczona jest na rynek serwerowy, gdzie ważnym parametrem jest niewielki pobór mocy (TDP 15 W). Standardowo na płycie głównej producent instaluje 4 GB pamięci operacyjnej, którą możemy rozbudować do maksymalnie 32 GB. Co ważne, obsługiwane są również moduły ECC SO-DIMM. Jeśli pojemność wolumenu stanie się dla danej jednostki niewystarczająca, urządzenie bez problemu rozbudujemy o kolejne kieszenie na dyski, wykorzystując moduły rozszerzające DX517 (każdy ma pięć zatok). Na tym skalowalność serwera DS1618+ jednak się nie kończy. Za pomocą kart PCIe (M2D17 i M2D18) otrzymujemy możliwość instalacji kolejnych dwóch dysków w formacie M.2 (SATA lub NVMe), co pozwoli odczuwalnie zwiększyć przepustowość i szybkość dostępu do danych (funkcja pamięci podręcznej). Również dzięki dodatkowej karcie rozszerzeń serwer można wzbogacić o jedno lub dwa szybkie złącza sieciowe 10 GbE (RJ45 lub SFP+). Skalowalność urządzenia z pewnością docenią szybko rozwijające się instytucje.

Sztuka kompromisu

Bardzo bogata oferta serwerów paradoksalnie nie ułatwia wyboru odpowiedniej maszyny dla naszej organizacji. Tanie, wyposażone w małą liczbę kieszeni NAS-y nie pozwalają na zwiększenie pojemności macierzy, nie mówiąc już o innych udogodnieniach. Taka niedroga z pozoru inwestycja może szybko okazać się kosztowna, jeżeli kupione urządzenie szybko trzeba będzie wymienić na sprzęt o większych możliwościach. Z kolei wydajne i skalowalne serwery NAS są po prostu bardzo drogie i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na duży, jednorazowy wydatek. Ich koszt zwiększany jest m.in. poprzez redundantne zasilanie i zapasowy kontroler, których w DS1618+ nie uświadczymy.

Opracowując model DS1618+, firma Synology postanowiła stworzyć kompromisowe rozwiązanie. Nowy NAS jest urządzeniem niedrogim, szybkim i już na starcie funkcjonalnym. Oferuje też wiele sposobów rozbudowy. Niebagatelne znaczenie ma tu autorski system operacyjny sterujący urządzeniami Synology, czyli DiskStation Manager (DSM). Oprogramowanie umożliwia m.in. prostą migrację danych z wcześniej użytkowanego NAS-a o zamkniętej budowie do elastycznej macierzy DS1618+. Producent nie zapomniał też o takich funkcjach jak agregacja portów, obsługa technologii Wake on LAN, ręczna regulacja prędkości wentylatorów oraz możliwość swobodnej zmiany wielkości wolumenów bez utraty danych. Dodatkowo dołączone narzędzie File Station do zarządzania plikami ułatwia ich obsługę, m.in. dzięki zastosowaniu metody „przeciągnij i upuść”. Obsługiwane przez Filer Station protokoły to: AFP, FTP, iSCSI, NFS, SMB i WebDAV.

Budowa urządzenia

Serwer DS1618+ to urządzenie zamknięte w kompaktowej obudowie typu desktop o wymiarach 282 × 166 × 243 mm. Wykonana jest ona z solidnego tworzywa wysokiej jakości. Całość waży ok. 5 kg (bez dysków). Front urządzenia to oczywiście kieszenie na dyski, gdzie możemy zamontować napędy w formacie 3,5” i 2,5”. Mogą to być zarówno tradycyjne jednostki HDD (SATA), jak i półprzewodnikowe SSD.

Na przednich panelach każdej kieszeni umieszczono diody LED, sygnalizujące stan dysków, oraz zamki, pozwalające zabezpieczyć napędy, np. przed przypadkowym wyjęciem. Na górze znajdziemy natomiast włącznik zasilania oraz wskaźniki informujące o pracy urządzenia. Są to: wskaźnik stanu (stan systemu), wskaźnik alertów (wentylatory, temperatura itp.) oraz cztery lampki informujące o pracy portów sieciowych (status połączenia). Szczegółowy opis wskazań wszystkich diod znajdziemy w instrukcji. Ostatnim elementem w tym miejscu jest nieco ukryty w dolnej krawędzi po prawej stronie port USB 3.0, który pozwala łatwo podłączać urządzenia i nośniki zewnętrzne. Pozostałe interfejsy umieszczono tradycyjnie – z tyłu obudowy. W przypadku DS1618+ mamy do dyspozycji cztery porty gigabit Ethernet (RJ45), dwa dodatkowe gniazda USB 3.0, dwa złącza eSATA oraz przycisk Reset. Oprócz tego NAS wyposażony jest w otwór blokady Kensington i standardowe (komputerowe) gniazdo zasilające.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej