Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Szybki "maluch"

Skaner jest jednym z podstawowych sprzętów biurowych. Ze względu na dużą wydajność i wygodę obsługi najczęściej wybierane są automatyczne skanery dokumentowe, choć najmniejsze grupy robocze mogą zadowolić się np. urządzeniem wielofunkcyjnym.

Producenci sprzętu biurowego oferują dziesiątki różnego rodzaju rozwiązań służących do przenoszenia papierowych dokumentów do postaci cyfrowej. Klienci biznesowi mają w tej kwestii wiele różnych potrzeb i oczekiwań, dlatego oferta musi być bardzo zróżnicowana. Przed zakupem skanera należy określić, jak dużo dokumentów będziemy przetwarzali, np. w skali dnia czy miesiąca. Jeśli jest to np. kilka stron dziennie, to nie musimy od razu kupować szybkiego, automatycznego skanera, którego cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wystarczające będzie urządzenie wielofunkcyjne lub tani i niewielki skaner płaski. Natomiast jeśli mamy zamiar skanować dziesiątki czy setki dokumentów, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup szybkiego skanera szczelinowego z automatycznym podajnikiem (ADF). Na tym jednak wybór się nie kończy. 
Dobór rozwiązania zależy od właściwości naszego biura, takich jak liczba komputerów i pracowników, infrastruktura sieciowa itd. Dostępne na rynku urządzenia można dostosować do wielu scenariuszy. Możemy zdecydować się na np. kilka skanerów USB obsługiwanych przez wskazane osoby lub urządzenie pracujące w sieci przewodowej, jak również bezprzewodowej (lub w obu jednocześnie). Stacje robocze pozbawione łącza kablowego mogą współpracować z urządzeniem przez Wi-Fi, a dodatkowo dokumenty przeniesiemy bezpośrednio na urządzenia mobilne, np. przy użyciu techniki Wi-Fi Direct. W przypadku skanerów sieciowych, z których będzie korzystać wiele osób, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenia. Uniemożliwią one przechwycenie lub zapoznanie się z dokumentami przez niepowołane osoby. Nowoczesne skanery sieciowe pozwalają też np. wysłać skanowany materiał na adres e-mail, zapisywać skany bezpośrednio na nośniku USB czy przesyłać na serwer lub do chmury. Każdy pracownik powinien więc mieć wprowadzone odpowiednie ograniczenia w zakresie transferu skanowanych materiałów. Na koniec zostawiliśmy jeden z najważniejszych parametrów tych urządzeń, czyli prędkość skanowania. Bezapelacyjnie najszybsze są skanery szczelinowe potrafiące przetworzyć dziesiątki arkuszy w ciągu minuty, i to najczęściej dwustronnie, bez potrzeby przekładania kartek (duplex).

Sprawdzony i nagrodzony

Tym razem do naszej redakcji zawitał niewielki, ale bardzo szybki skaner dokumentowy Brother ADS-3600W. Jest to urządzenie typowo biznesowe, przeznaczone dla średnich i dużych jednostek. O jego jakości i funkcjonalności świadczy zdobycie wyróżnienia Outstanding Achievement, które przyznawane jest przez niezależne laboratorium testowe Buyers Laboratory Inc (BLI). Nagrody te przyznawane są na podstawie przeprowadzanych przez wiele miesięcy szczegółowych testów i stanowią jedne z najtrudniejszych do zdobycia wyróżnień w branży (skanery/drukarki). Postanowiliśmy sprawdzić, czy ten produkt rzeczywiście jest tak dobry. 
Model ADS-3600W to zaawansowany skaner stacjonarny. Jest jednak wysoce zminiaturyzowany – jego gabaryty oraz niewielka masa pozwalają na łatwe przenoszenie. Patrząc na to małe i niepozorne urządzenie, z początku trudno uwierzyć, że potrafi zeskanować do 50 arkuszy w ciągu minuty i to z obu stron (łącznie 100 obrazów). Skaner wyposażono w automatyczny podajnik ADF mieszczący jedynie 50 kartek A4, co jest jednak zrozumiałe ze względu na jego kompaktowy rozmiar. Urządzenie oferuje wiele przydatnych funkcji usprawniających jego pracę i zapewniających komfort korzystania z produktu. Są to np.: precyzyjny mechanizm transportujący papier i zapobiegający zacinaniu, ultradźwiękowe wykrywanie pobrania więcej niż jednego arkusza oraz port USB Host do zapisywania skanów na nośniki zewnętrzne bez potrzeby użycia komputera. ADS-3600W oferuje również mechanizm Secure Function Lock, umożliwiający nadanie hasła dostępowego użytkownikom i przyznania im uprawnień do określonych funkcji urządzenia (obsługiwane są również karty identyfikacyjne NFC). Warto też wspomnieć o funkcji wysyłania skanowanych dokumentów do folderu sieciowego, serwera FTP, różnych aplikacji (np. MS Word), platformy SharePoint, bezpośrednio do drukarki lub urządzenia mobilnego, a także na adres e-mail w formie załącznika. Co ciekawe, dokumenty mogą być poddane obróbce OCR bez udziału oprogramowania zainstalowanego na komputerze.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej