Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Artur Pęczak

Windows 10 po jesiennej aktualizacji

November 2019 Update to już ósma duża aktualizacja systemu Windows 10. Listopadowe wydanie nie wnosi jednak wielu nowych funkcji. Ponadto Microsoft zdecydował się dostarczyć nową wersję w formie comiesięcznej aktualizacji dotyczącej jakości.

Windows 10 w wersji 1903 z maja 2019 r. i listopadowa aktualizacja oznaczona numerem 1909 mają ten sam podstawowy system operacyjny z identycznym zestawem plików systemowych, aplikacji i sterowników. Nowe funkcje wersji 1909 zostały dołączone do ostatniej miesięcznej aktualizacji systemu Windows 10 1903 z października 2019 r., ale pozostały w stanie uśpionym (dormant/disabled) do czasu ich uaktywnienia jednym, drobnym narzędziem miesiąc później. Kto jeszcze tego nie zrobił, już dzisiaj powinien wejść w Ustawienia | Aktualizacja i zabezpieczenia | Windows Update i sprawdzić dostępne aktualizacje. 
Najnowsza wersja systemu to aktualizacja opcjonalna o nazwie „Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 1909”. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu dostarczania miesięcznych aktualizacji dotyczących jakości Microsoft mógł ograniczyć czas potrzebny na wdrożenie nowej wersji systemu (wymagany jest jeden szybki restart) oraz zminimalizować ryzyko większych problemów, z jakimi zetknęli się użytkownicy, choćby ze znikającymi plikami przy aktualizacji do October 2018 Update. Tym bardziej, że zaplanowane na 14 stycznia 2020 r. zakończenie wsparcia technicznego dla Windows 7 właśnie stało się faktem.

Kalendarz i powiadomienia

Lista nowości Windows 10 November 2019 Update obejmuje usprawniony system powiadomień, szybsze dodawanie zdarzeń i przypomnień do kalendarza, integrację wyszukiwania w Eksploratorze plików z usługą OneDrive, obsługę asystentów głosowych firm trzecich na ekranie blokady, wsparcie dla klawisza [Fn] w Narratorze oraz drobne zmiany w nawigacji po menu Start. W ostatniej aktualizacji systemu znajdziemy również kilka poprawek związanych z wydajnością oraz nowe funkcje dla profesjonalistów IT. Najnowsza wersja Windows 10 pozwala teraz szybko dodawać nowe wpisy bezpośrednio w widoku kalendarza na Pasku zadań. Służy do tego nowe pole tekstowe Dodaj zdarzenie lub przypomnienie powiązane z datą zaznaczoną w kalendarzu. Po rozpoczęciu wpisywania nazwy zdarzenia na ekranie pojawią się dwa kolejne pola, które pozwolą ustalić nam godziny jego trwania oraz lokalizację. Skrót Więcej szczegółów przeniesie nas do okna nowego zdarzenia w aplikacji Kalendarz, gdzie będziemy mogli wprowadzić dodatkowy opis zdarzenia, ustawić przypomnienie albo zaprosić inne osoby do udziału w spotkaniu. Wprowadzanie nowych zdarzeń i przypomnień do kalendarza nigdy nie było tak szybkie.
Listopadowa aktualizacja Windows 10 przyniosła również kilka istotnych udoskonaleń w działaniu mechanizmu powiadomień. W module Ustawienia | System | Powiadomienia i akcje użytkownik decyduje, czy dana aplikacja może wyświetlać powiadomienia w formie banerów oraz w centrum akcji. To znana funkcja, ale teraz użytkownik nie musi już się dłużej zastanawiać, o co w niej właściwie chodzi. W ustawieniach akcji Microsoft dodał bowiem czytelne ilustracje pokazujące, czym jest baner, a czym powiadomienia w centrum akcji. Lista aplikacji w ustawieniach powiadomień jest teraz sortowana według aplikacji najczęściej wysyłających powiadomienia, a nie w porządku alfabetycznym, jak dotychczas. Zaprojektowana w ten sposób lista pozwala szybko i wygodnie dotrzeć do ustawień aplikacji najmocniej angażujących nas do działania, a w praktyce tych najbardziej natarczywych, od których powiadomienia chcemy po prostu wyłączyć. Dwie inne nowości modułu powiadomień to możliwość ustawienia dźwięków dla wszystkich powiadomień jedną opcją (wcześniej trzeba było robić to oddzielnie dla każdej aplikacji) oraz konfigurowanie powiadomień bezpośrednio z banera lub centrum akcji. Służy do tego przycisk w formie koła zębatego, który pozwala szybko wyłączyć powiadomienia pochodzące z danej aplikacji albo przejść do okna ze szczegółowymi ustawieniami.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Publikuje w magazynach komputerowych i serwisach internetowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej