Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

.Ultracopier 2.2.0.5.

W porównaniu z systemowym komponentem do kopiowania i przenoszenia danych Ultracopier oferuje znacznie większą funkcjonalność, m.in. możliwość tworzenia list zadań do wykonania. Przejrzysty interfejs narzędzia możemy konfigurować w szerokim zakresie. Użytkownik może dodatkowo zlecić wykonywanie operacji w czasie, gdy nie korzysta z komputera (brak obciążenia dysku), otrzymywać dostęp do bardzo szczegółowych danych dotyczących postępu prac, regulować szybkość transferu oraz wstrzymywać i kontynuować kopiowanie/przenoszenie danych w dowolnym momencie. Co ciekawe, limity dotyczące transferu można ustawiać osobno dla różnych plików, a także przenosić ich atrybuty i prawa dostępu lub je wyzerowywać. Aby mieć pewność, że dane zostały skopiowane poprawnie, warto aktywować funkcję porównywania sum kontrolnych. Bardzo użyteczna jest też obsługa kolizji nazw zbiorów z możliwością automatycznej ich zmiany na podstawie zdefiniowanego wcześniej szablonu. Listy z kolejkami zadań mogą być modyfikowane w dowolnym momencie, a znalezienie odpowiednich pozycji ułatwia wyszukiwarka. Ponieważ zlecone operacje odbywają się bez naszego udziału, Ultracopier tworzy szczegółowe logi zawierające informacje diagnostyczne dotyczące wykonywanych operacji, transferów czy błędów. Interfejs aplikacji można obsługiwać z poziomu linii poleceń, a samo narzędzie z GUI umieszczane jest w systemowym zasobniku. Dodatkowo bezpośrednia integracja z systemem Windows pozwala obsługiwać funkcje programu z wykorzystaniem skrótów klawiszowych (np. [Ctrl]+[C] i [Ctrl]+[V], a także za pomocą opcji dostępnych w menu kontekstowym.

Systemy: Windows 7+, 
Linux, macOS
Portable/64 bit: nie/tak
ultracopier.first-world.info

.SIV 5.44 [PL].  

To małe i niewymagające instalacji narzędzie pozwala uzyskać bardzo szczegółowe informacje dotyczące komputera i jego podzespołów oraz systemu operacyjnego. Dodatkowo wyświetla dane o sieci lokalnej oraz połączenia z internetem. Producenci programu przygotowali wiele wersji językowych interfejsu, w tym polską. Zaawansowanym użytkownikom polecamy pozostanie przy lokalizacji anglojęzycznej. Wiele technicznych terminów jest wtedy bardziej przejrzystych i zrozumiałych. SIV pozwala uzyskać informacje nie tylko o pamięciach fizycznej i wirtualnej, procesorze (taktowanie, liczba rdzeni, obciążenie), temperaturze CPU, napięciach oraz danych o płycie głównej, karcie graficznej, dźwiękowej i sieciowej, ale też o dziesiątkach innych parametrów. Uzyskamy dodatkową wiedzę dotyczącą m.in.: magistral PCI, HID, PCM, USB, PMB oraz danych z modułów pamięci RAM (SPD), napędów pamięci masowych, a nawet stanu baterii podtrzymującej ustawienia BIOS. Ilość dostarczanych informacji jest przytłaczająca i pozwala administratorowi przeprowadzać szczegółową diagnostykę wielu komputerów w krótkim czasie. Dodatkowo SIV wyświetla listę zainstalowanych w systemie sterowników oraz uruchomionych usług i aktywnych procesów, a także pokazuje informacje o sieci (np. dotyczące portów TCP/UDP). Najważniejsze informacje prezentowane są w oknie głównym programu, natomiast dostęp do szczegółów umożliwiają przyciski z rozwijanym menu, gdzie funkcje pogrupowano na jedenaście różnych kategorii, np. System, Network, Wi-Fi, Volumes itd. Przydatne są również opisy niektórych parametrów, które pojawiają się po najechaniu kursorem myszy na ich nazwę.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/tak
rh-software.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej