Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Bezpieczny dom dla danych

Darmowe narzędzie Nextcloud wspiera przechowywanie i udostępnianie dokumentów, kalendarzy i kontaktów w chmurze prywatnej. Rozwiązanie pozwala przejąć kontrolę nad całością naszych danych, a jednocześnie jest niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Nextcloud jest darmowym (open source) rozwiązaniem chmurowym, które praktycznie bez ograniczeń można integrować, rozszerzać i modyfikować. Projekt powstał z inicjatywy założyciela projektu own­Cloud – Franka Karlitschka. Odszedł on z ownCloud wraz z grupą najważniejszych deweloperów i założył nową firmę, tworząc Nextcloud. Przyczyną tego ruchu było to, że chmura ownCloud to projekt komercyjny, a ideą Karlitschka było rozwijanie produktów w ramach społeczności, a nie firmy. Odejście nie było łatwą decyzją, ponieważ ownCloud był w tym momencie budowany przez ponad 1000 deweloperów, którzy tworzyli stabilny i dobrze skonstruowany produkt, wykorzystywany w setkach wdrożeń.

Aktualnie obie platformy są rozwijane niezależnie. Nextcloud, dzięki coraz większej otwartości na nowych programistów oraz wsparciu ze strony środowisk otwartego oprogramowania, z pewnością rozwija się szybciej niż ownCloud. Zgodnie z założeniami twórców Nextcloud jest otwartym ekosystemem skupiającym się na kontrolowaniu przez użytkowników własnych danych. Poza standardową synchronizacją i współdzieleniem plików Nextcloud wspiera platformę Spreed.ME (komunikacja głosowa i wideo, konferencje, czat), która wykorzystuje protokół WebRTC. Dodatkowo chmura udostępnia popularne aplikacje realizujące zadania kalendarzy czy organizację kontaktów. Nextcloud oferuje łatwy do zarządzania interfejs użytkownika, zawierający funkcję wyszukiwania, znakowania i wyróżniania plików.

Funkcje Nextcloud

Podstawowym zadaniem Nextcloud jest dostęp do plików z każdego miejsca, w którym jest internet – zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych (Android, iOS). Możliwy jest dostęp przez stronę Web, a także za pomocą aplikacji dla systemów Android i iOS. Chmura pozwala przesyłać pliki, współdzielić je z innymi użytkownikami oraz otrzymywać powiadomienia na telefon lub e-mail, gdy ktoś udostępni dane. Pliki oznaczone są regułami i parametrami, takimi jak fizyczna lokalizacja, grupa użytkowników, właściwości plików, typy plików. Wskazane parametry pozwalają administratorom w pełni kontrolować dostęp do danych.

Istnieje możliwość integracji chmury Nextcloud z oprogramowaniem antywirusowym. Możliwa jest autentykacja do usług przez LDAP, Active Directory, Kerberos, Shibboleth, SAML i wiele innych. Każdemu nowemu użytkownikowi już po pierwszym logowaniu można udostępnić predefiniowany zestaw katalogów i plików. Next­cloud zawiera dobry moduł logowania (dziennik zdarzeń) z dwupoziomowym uwierzytelnianiem i zaawansowaną kontrolą haseł. Chmurę możemy kontrolować zarówno z poziomu urządzenia mobilnego, jak i stacjonarnego. Dane użytkowników i grup są zapamiętywane lokalnie lub na zewnętrznym serwerze. Możemy też zarządzać pojemnością zasobów dyskowych, przydzielanych użytkownikom. Mocną stronąNextcloud jest integracja z aplikacjami pochodzącymi od niezależnych producentów. Dostępne jest REST API. Warto dodać, że chmura może zostać dostosowana do naszych preferencji dzięki wykorzystaniu tematów (graficznych motywów).

Najważniejszym elementem narzędzia jest możliwość rozbudowy podstawowego środowiska przez system aplikacji, dostępnych w sklepie na poziomie środowiska graficznego Nextcloud. Instalacja aplikacji jest bardzo łatwa – wystarczy kliknąć Włącz, a po chwili aplikacje pokażą się na kontach użytkowników.

Ciekawe aplikacje dla Nextcloud

Sklep z aplikacjami (Nextcloud App Store) stanowi integralny element chmury. Są one pogrupowane w kategorie (uwierzytelnienie i poświadczenia, dostosowanie, pliki, integracja, monitoring, multimedia, office & text, organizacja, społeczności i komunikacja, narzędzia). Nextcloud jest platformą z funkcjami dostarczanymi w formie aplikacji, które mogą zostać włączone i wyłączone.

Przede wszystkim warto wymienić kilka aplikacji, które wprowadzają innowacje w zakresie przechowywania i współdzielenia plików oraz zarządzanie danymi. Aplikacja Activity pozwala prezentować pobierane pliki, ich modyfikacje oraz zmiany w komentarzach i znacznikach plików. Klienci Next­cloud dla Android, iOS oraz systemów stacjonarnych, którzy synchronizują i współdzielą pliki, realizują te procesy w bezpieczny sposób poprzez szyfrowane połączenia. Mobilny klient automatycznie wczytuje obrazy i wideo, synchronizując pliki i katalogi. Klienci mogą używać wielu kont. Funkcja zewnętrznej pamięci masowej umożliwia dostęp do danych z dowolnej lokalizacji. Next­cloud może udostępnić przechowywane pliki poprzez popularne usługi chmurowe, przykładowo Amazon, Google,Dropbox, ale także popularne protokoły, takie jak NFS, SFTP, FTP, WebDAV.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie sieci bezprzewodowych oraz systemów transmisji głosu. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej