Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Szybki, cichy i niezależny

Ten model skanera pracuje samodzielnie i może przesyłać dokumenty przez sieć lokalną lub na nośnik USB. Przeznaczony jest dla średnich i dużych grup roboczych, a zaprojektowano go tak, aby umożliwić szybkie przetwarzanie wielu różnego typu dokumentów i innych materiałów.

Skaner ScanFront 400 to ciekawy produkt, który do pracy nie wymaga komputera, a co za tym idzie, także sterowników. Urządzenie oferuje nowoczesne systemy skanowania, a dzięki dużemu ekranowi wygodnie się je obsługuje. Skaner ma własny, oparty na Linuxie system operacyjny, co zapewnia mu pełną autonomię. Urządzenie można podłączyć do sieci bezpośrednio, bez konieczności użycia komputera czy jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Graficzny interfejs skanera jest bardzo prosty w obsłudze, choć niestety zabrakło w nim polskiej lokalizacji. Wszystkie zadania wykonujemy, wybierając jedną z sześciu ikon symbolizujących daną czynność, np. skanowanie do pamięci USB. ScanFront 400 obsługuje dokumenty w formacie A4 lub mniejsze oraz umożliwia skanowanie kopert, wizytówek czy paszportów. Ultradźwiękowe wykrywanie przypadków pobrania wielu arkuszy naraz pomaga zapobiegać pomijaniu dokumentów, a funkcja DFR (Double Feed Release) pozwala zignorować ostrzeżenie o wykryciu dwuwarstwowego papieru w podajniku (przydatne np. przy skanowaniu kopert). Bardzo dużą zaletą skanera jest kompaktowy rozmiar pozwalający na instalację w pomieszczeniach, gdzie jest mało miejsca. Urządzenie świetnie sprawdzi się jako skaner współdzielony przez wielu użytkowników (możliwość nadawania uprawnień do dostępu i funkcjonalności) lub jako podręczny skaner na biurko. Personalizowane przyciski można przypisać konkretnym użytkownikom i zaprogramować je, uwzględniając najczęściej wykorzystywane zadania czy miejsca docelowe zapisu dokumentów. Skaner umożliwia też stworzenie spersonalizowanego indeksu metadanych, które mogą być przesyłane razem ze skanowanym dokumentem. Ułatwia to klasyfikację dokumentów i ich integrację z istniejącym systemem zarządzania i przechowywania zeskanowanych materiałów. Maksymalna szybkość skanowania to 45 str./min.

Budowa skanera

Urządzenie jest bardzo kompaktowe, a jego wymiary to zaledwie 305 × 282 × 230 mm przy schowanych tacach i 305 × 629 × 366 mm przy rozłożonych. Masa całego skanera (bez zewnętrznego zasilacza) wynosi 4,5 kg. Dzięki temu zmieści się on praktycznie wszędzie i łatwo go przenieść. Obie tace zamyka się i wysuwa jednym ruchem ręki. Dodatkowo zamknięty odbiornik papieru chroni delikatny ekran LCD. Wyświetlacz jest kolorowy, dotykowy i oferuje rozdzielczość 1024 x 600 pikseli. Jego wielkość to aż 10.1”, czyli rozmiar przeciętnego tabletu. Urządzenie oprócz włącznika zasilania nie ma żadnych fizycznych przycisków. Całe sterowanie pracą skanera odbywa się za pomocą ekranu. Można też wspomóc się myszką i klawiaturą. Dużą zaletą jest łatwość otwarcia obudowy skanera (wystarczy nacisnąć przycisk), aby uwolnić zakleszczone arkusze. Użytkownik ma dostęp praktycznie do całego mechanizmu transportującego papier. Pod tacą odbiorczą znajduje się podpórka umożliwiająca jej podniesienie. Wspornik tacy warto otworzyć, gdy jednocześnie skanujemy wiele dokumentów o różnych rozmiarach. Są one wtedy lepiej porządkowane na tacy. Obie tace są rozkładane kilkustopniowo, co pozwala dostosować ich wielkość do rozmiaru materiałów, które chcemy digitalizować. Z prawej strony obudowy producent umieścił jeden port USB 2.0 do wygodnego podłączania urządzeń. Natomiast z tyłu znajdziemy dwa dodatkowe gniazda USB 2.0, gigabitowy port ethernetowy i otwór na blokadę Kensingtona. Nie mogło również zabraknąć gniazda do podłączenia zasilacza. Na obudowie czytelnie zaznaczono, że nie należy skanować materiałów spiętych spinaczem i tych ze zszywkami. Jak widać, konstrukcja urządzenia jest bardzo prosta.

Możliwości urządzenia

Ten niepozorny i mały skaner zaskakuje szybkością działania.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej