Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Do laptopa i stacjonarnego

Dysk twardy jest jednym z podstawowych podzespołów każdego komputera. Nie tylko przechowuje system i dane użytkownika, ale także ma wpływ na wydajność i komfort pracy. Przyglądamy się bliżej nośnikom przeznaczonym do różnych zastosowań.

ADATA Ultimate SU650 240 GB

Obecne na rynku napędy dzielimy na magnetyczne (HDD) i półprzewodnikowe (SSD). Te jednak mogą dzielić się jeszcze na dodatkowe podkategorie w zależności od zastosowanych technologii czy np. interfejsu komunikacyjnego. Wciąż spadające ceny nośników SSD pozwalają niewielkim kosztem zmodernizować i usprawnić praktycznie każdy komputer stacjonarny czy laptopa. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto zastanowić się nad przyszłym zastosowaniem komputera i dobrać odpowiedni – także pod względem kompatybilności z posiadanym sprzętem – dysk. 

Dyski talerzowe

Większość użytkowników dzieli dyski na dwie główne grupy: HDD i SSD. W przypadku tych pierwszych rozróżniamy modele o rozmiarze 3,5'' (desktop) oraz 2,5'' przeznaczone do urządzeń mobilnych, takich jak laptopy. Dyski talerzowe mogą jednak różnić się od siebie dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technicznym. Ich największą zaletą jest niska cena oraz dostęp do modeli o bardzo dużej pojemności. Bez trudu znajdziemy egzemplarze oferujące powyżej 10 TB miejsca na dane. Niestety, napędy HDD są znacznie wolniejsze od SSD i bardziej podatne na uszkodzenia (zawierają ruchome części) oraz konsumują więcej energii elektrycznej, co w przypadku urządzeń mobilnych ma znaczenie. 

Podstawowy, 3,5-calowy model dysku HDD ma pojemność 1 TB, a jego talerze kręcą się z prędkością 7200 obr./min. Do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs SATA 6 GB/s i wspomagany jest przez 64 MB pamięci podręcznej (cache). W sprzedaży znajdziemy j eszcze modele o pojemności 512 GB, ale ich zakup jest nieopłacalny, chyba że są to specjalne wersje o dodatkowych właściwościach, na których nam zależy, np. zwiększona wytrzymałość do całodobowej pracy w systemach monitoringu (m.in. seria Western Digital Purple). Dziś tradycyjny dysk HDD o pojemności 1 TB ma dobry stosunek ceny do pojemności i oferuje wystarczająco dużo miejsca do większości zastosowań w komputerze przeznaczonym do pracy. W tej sytuacji do stacji roboczej spokojnie możemy wybrać najtańszy model o tej właśnie pojemności, np. Seagate BarraCuda ST1000DM010, Toshiba P300 HDWD110EZSTA lub WD Blue WD10EZEX. Ich cena nie powinna przekroczyć 150 zł (w artykule podajemy ceny netto). Jeśli napęd ma przechowywać duże ilości danych, sięgamy po prostu po odpowiednio pojemny model, uważając, aby nie przepłacić za urządzenie wyposażone w specjalne funkcje czy dodatkowe oprogramowanie, z których nie będziemy korzystać.

Bracia mniejsi

Talerzowe dyski twarde przeznaczone na rynek mobilny, czyli montowane np. w laptopach, dostępne są w mniej zróżnicowanych pojemnościach niż desktopowe. Do wyboru mamy modele: 500 GB, 750 GB, 1 TB i 2 TB. Urządzenia o innych pojemnościach, jak np. 1,5 TB, to wyjątki. Wybierając klasyczny dysk do laptopa, należy zwrócić uwagę na jego grubość. Jeżeli napęd ma 9,5 mm, może to uniemożliwić jego montaż chociażby w ultrabooku. W tej sytuacji musimy sięgnąć po model niskoprofilowy o grubości 7 mm, np. WD Blue WD5000LPVX. W przypadku dysków 2,5-calowych warto również zwrócić uwagę na prędkość obrotową talerzy, która może wynosić 5400 lub 7200 obr./min. Wybierając szybszy model, uzyskamy nieco lepszy czas dostępu do danych i wyższe transfery. Różnica jest jednak niewielka. Przykładowe modele to HGST Travelstar Z7K500.B 500 GB (ok. 140 zł), WD Blue WD10JPVX 1 TB (ok. 165 zł), a dla bardziej wymagających – Seagate ST2000LM015 2 TB (ok. 300 zł). 

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej