Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Ustawny i stabilny

Dobry monitor do biura powinien z założenia zapewniać odpowiednią jakość obrazu i oferować nieprzeciętny komfort pracy, i oczywiście mieć przystępną cenę. Sprawdziliśmy, czy takim właśnie produktem jest nowy panel firmy Dell, przeznaczony też do zestawów wielkoekranowych.

Urządzenie, które otrzymaliśmy do testu, to nowoczesny, 24-calowy monitor (obszar roboczy 23,8”) z ekranem w formacie 16:9, matrycą IPS i funkcją pivota. Wyświetla on obraz w maksymalnej rozdzielczości 1920 × 1080 piks. (Full HD) oraz ma wbudowany koncentrator USB. Model ten dobrze sprawdzi się, pracując w pojedynkę, ale zaprojektowany został do pracy wielomonitorowej zarówno w pionie, jak i w poziomie. Co ciekawe, jeśli od razu zamierzamy zbudować stanowisko z kilkoma złączonymi panelami, możemy nabyć ten model w wersji bez podstawy (niższy koszt) i zamontować ekrany na specjalnym wysięgniku mocowanym do ściany lub biurka na dedykowanej podstawie na dwa ekrany. Zaletą akcesoriów dostarczanych przez producenta jest łatwy montaż bez użycia narzędzi i śrub (po prostu wpinamy ekran do uchwytu). Nie musimy jednak z nich korzystać – możemy też użyć innego zestawu montażowego zgodnego ze standardem VESA 100.

Komfort pracy przy połączonych ekranach zapewniają bardzo wąskie ramki (ok. 5 mm) – po bokach i na górze obudowy. Dzięki temu łączony obraz będzie dobrze wyglądać nawet w trybie portretowego ustawienia paneli. Pracę na jednym, jak i wielu ekranach ułatwia bezpłatne oprogramowanie firmy Dell (patrz: ramka „Dell Display Manager”) zawierające przygotowane przez producenta szablony (Easy Arrange), dzięki którym dogodnie i automatycznie rozmieścimy na ekranach okna używanych aplikacji i narzędzi. Co ważne, program DDM zapamiętuje ustawienia po skończonej pracy, co pozwala szybko przywrócić poprzednie rozmieszczenie ręcznie lub automatycznie.

Jakość i wygoda

Jeśli jesteśmy już zmęczeni słabymi matrycami TN, to po zmianie monitora na Dell P2419H z matrycą IPS od razu odczujemy różnicę. Ekran wykonany w technologii IPS oferuje dodatkowo bardzo szerokie kąty widzenia – do 178° w poziomie i w pionie. Dużą zaletą produktu jest dołączona podstawka umożliwiająca regulację położenia ekranu w szerokim zakresie. Panel można obracać w pionie (o 90° w obie strony) i w poziomie (45° w prawo i w lewo), a także odchylać do przodu o 5° i do tyłu o 21°. Wysokość ekranu nad blatem wyregulujemy w zakresie 130 mm. To jednak nie wszystkie zalety podstawki. Jej stopka jest wyjątkowo mała jak na tę wielkość matrycy (16,5 cm × 20,5 cm). Dzięki temu oszczędzamy cenne miejsce na biurku. Dodatkowo ramię podstawy ma specjalny otwór (prowadnicę) pozwalającą uporządkować okablowanie. Jest on na tyle duży, że przeciśniemy przez niego każdy rodzaj wtyczki. Warto również wspomnieć, że podstawa monitora składa się z dwóch części, a do zmontowania całości nie potrzeba żadnych narzędzi. Wszystkie regulacje działają bardzo płynnie, bez konieczności użycia dużej siły, a po ustawieniu w wybranej pozycji monitor stoi zawsze stabilnie.

Podczas długiej pracy przy komputerze wszyscy odczuwamy zmęczenie wzroku. W przypadku modelu P2419H producent zatroszczył się o nasze oczy, wyposażając go w funkcję eliminującą migotanie obrazu oraz technologię ComfortView, która ogranicza szkodliwe promieniowanie niebieskiego światła. Urządzenie legitymuje się też certyfikatem TUV. Gwarancja Premium obejmująca panel zapewnia jego natychmiastową wymianę na nowy w przypadku pojawienia się nawet jednego martwego piksela w okresie do 3 lat od daty zakupu. Niestety, gwarancja dotyczy tylko tzw. jasnych pikseli, ale to właśnie one najbardziej irytują podczas pracy.

Budowa panelu

Matryca monitora P2419H ukryta jest w eleganckiej, cienkiej obudowie wykonanej z solidnego, matowego tworzywa. Jej grubość na bokach to zaledwie 1 cm, dzięki czemu urządzenie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Ekran jest chroniony specjalną, przeciwodblaskową powłoką o twardości 3 H (dla porównania piąta generacja szkła Gorilla Glass ma twardość ok. 4–5 H). Pod dolną ramką ekranu umieszczono pięć przycisków sterujących pracą urządzenia, w tym klawisz zasilania wyposażony w jasną, białą diodę. Jest ona umieszczona w taki sposób (na dolnej krawędzi), że nie przeszkadza podczas pracy.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej