Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

ZHPCleaner 2018.8.12.166

Za pomocą tego małego i niewymagającego instalacji narzędzia szybko pozbędziemy się tzw. PUP, czyli potencjalnie niechcianego oprogramowania: pasków narzędziowych (toolbars), adware i innych komponentów, które często są instalowane z różnymi aplikacjami. Zazwyczaj nie ma z nich żadnego pożytku, a jedynie spowalniają działanie systemu i programów oraz wyświetlają irytujące reklamy. Taki złośliwy kod może też przejmować kontrolę nad przeglądarkami internetowymi, np. podmieniając na stałe stronę startową. ZHPCleaner jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Po uruchomieniu wystarczy kliknąć przycisk Scanner i zaczekać na pobranie/ aktualizację bazy szkodników oraz zakończenie skanowania plików. Uwaga! W czasie pracy programu nie mogą być aktywne przeglądarki WWW. Program sam je wyłączy, na szczęście ostrzegając nas wcześniej stosownym komunikatem. Z prawej strony okna wyświetlany jest stan zaawansowania pracy programu oraz liczba znalezionych intruzów. Po zakończeniu skanowania otrzymamy szczegółowy raport (plik TXT na Pulpicie) oraz będziemy mogli usunąć komponenty, klikając opcję Repair. To jednak nie koniec możliwości tego narzędzia. Po wybraniu przycisku Options możemy wskazać do usunięcia inne zbędne elementy, m.in. pliki i foldery tymczasowe, puste zbiory i katalogi oraz stare pliki, np. instalatory. ZHPCleaner zadba także o przywrócenie prawidłowych ustawień proxy. Komponenty, które nie zostały usunięte przez użytkownika, przechowywane są na specjalnej liście (przycisk Tools), dzięki czemu mogą zostać łatwo i szybko skasowane, jeśli zajdzie taka potrzeba.  

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/nie
nicolascoolman.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej