Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

WinMerge 2.16.4 [PL]

Ta niewielka aplikacja pomoże nam porównać dwa lub trzy wybrane dokumenty, dowolne pliki czy foldery, co ułatwi pracę nad projektami lub pozwoli np. wychwycić błędy podczas ręcznego wprowadzania danych do systemów komputerowych przez kilka osób w celu uniknięcia pomyłki (błędu ludzkiego). W dystrybucji dostępne są dwie wersje programu: 32- i 64-bitowa. Niestety zabrakło wydania przenośnego tego narzędzia. W odróżnieniu od funkcji porównywania dostępnych np. w menedżerach plików WinMerge umożliwia wychwycenie zmian w taki sposób, aby użytkownik mógł szybko zorientować się, co zmieniło się pomiędzy wersjami danego projektu, a następnie scalić te różnice w jeden dokument. Mało tego – aplikacja oferuje wiele dodatkowych funkcji ułatwiających pracę. Należą do nich: obsługa plików tekstowych systemów Windows, Unix i macOS, praca z wykorzystaniem zakładek, wizualne porównywanie i scalanie plików tekstowych, czytelny edytor z kolorowaniem składni, numerowaniem linii i zawijaniem wierszy, funkcja wykrywania przeniesionych linii, filtry plików oparte na wyrażeniach i możliwość porównania zbiorów według rozmiarów i dat. W najnowszej wersji programu wprowadzono nowość, jaką jest porównywarka obrazów z obsługą wielu formatów graficznych. Możliwe są nakładanie zdjęć i prezentacja różnic za pomocą bloków. WinMerge można zintegrować z menu kontekstowym systemu, dołączyć obsługę wielu języków dla interfejsu (w tym polskiego) oraz wyposażyć w obsługę archiwów 7-Zip. Możliwości aplikacji rozszerzymy za pomocą wtyczek. Autorzy przygotowali też podręcznik obsługi w formacie HTML.

Systemy: Windows XP+
winmerge.org
Portable/64 bit: nie/tak

StressMyPC 3.69 [PL]

Za pomocą tego mikroskopijnego narzędzia (129 KB po rozpakowaniu) przetestujemy wydajność podzespołów naszego komputera. Dzięki niemu poddamy testom obciążeniowym najważniejsze podzespoły każdego komputera z systemem Windows. Program pomoże nam też w sprawdzeniu, jak długo wytrzyma bateria w laptopie, gdy ten będzie pracował na „najwyższych obrotach”. Warto dodać, że aplikację uruchomimy też z pendrive’a, bo nie wymaga ona instalacji. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i ogranicza się do naciśnięcia jednego z przycisków znajdujących się w górnej części okna. Poniżej znajdziemy ich opisy. Funkcja #StressMyPC uruchamia i zatrzymuje wybrane testy, a do wyboru mamy „tortury” dla takich podzespołów jak układ graficzny (#PaintStress), procesor (#Aggressiv CPU-Stress) oraz dysk twardy (#HD-Stress). W oknie programu wyświetlana jest również informacja o liczbie aktywnych (włączonych) rdzeni CPU. Dodatkowe opcje StressMyPC to szybki dostęp do systemowego Menedżera zadań, gdzie podejrzymy aktualne użycie procesora, pamięci, dysku twardego i innych zasobów, oraz przycisk umożliwiający natychmiastowe przejście do FAQ (Frequently Asked Questions), czyli najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na temat użytkowania aplikacji. W menu nie znajdziemy natomiast żadnych opcji konfiguracyjnych poza zmianą języka interfejsu. Warto dodać, że użytkownik ma możliwość aktywacji w tym samym czasie wszystkich lub tylko wybranych testów, czyli np. jednocześnie procesora i dysku bez GPU. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, jak komputer zachowa się w ekstremalnych warunkach.

Systemy: Windows XP+
softwareok.com
Portable/64 bit: tak/nie

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej