Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 r. Od 6 lat unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki wydajności cyfrowej Europy i śledzą ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej.
W tegorocznej edycji rankingu Polska awansowała o dwie pozycje – uzyskaliśmy wynik 45 w stosunku do średniej unijnej 52,6. Rok wcześniej zdobyliśmy 41,6 (średnia unijna 52,5). Polska ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych. Dodatkowo nasze ceny są bardzo konkurencyjne.
Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy naszego ogólnego wyniku w kategorii „łączność” – zajęliśmy w niej 15. miejsce z wynikiem 51,3, który jest wyższy niż unijna średnia (50,1). Pod względem kapitału ludzkiego Polska znalazła się na 22. pozycji. W kategorii otwarte dane plasujemy się powyżej średniej unijnej. Poprawiliśmy też wynik w dziedzinie cyfrowych usług publicznych. Jak zauważają autorzy raportu, w coraz większym zakresie Polska stosuje wstępnie wypełnione formularze i realizuje coraz więcej usług przez internet.