Adwertorial
Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu to jedna z kluczowych potrzeb nowoczesnych społeczeństw. Czas pandemii pokazał, że szybka i stabilna sieć pozwala przetrwać przedsiębiorstwom dzięki wdrożeniu pracy zdalnej, a także obsługiwać sprawy urzędowe z własnego domu oraz pozostawać w kontakcie ze współpracownikami. Doświadczenia te mają wpływ na rosnącą popularność Wi-Fi 6, czyli nowego standardu sieci bezprzewodowej.
Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu to jedna z kluczowych potrzeb nowoczesnych społeczeństw. Czas pandemii pokazał, że szybka i stabilna sieć pozwala przetrwać przedsiębiorstwom dzięki wdrożeniu pracy zdalnej, a także obsługiwać sprawy urzędowe z własnego domu oraz pozostawać w kontakcie ze współpracownikami. Doświadczenia te mają wpływ na rosnącą popularność Wi-Fi 6, czyli nowego standardu sieci bezprzewodowej.
Obecnie na świecie działa ponad 9 miliardów urządzeń mobilnych, a z każdym rokiem liczba ta wzrasta o kolejne 3 miliardy. Możliwość korzystania z zasobów sieciowych w trybie 24/7 staje się więc koniecznością dla biznesu, urzędów, nauki, przemysłu, ale także w codziennym życiu. Kiedy pracownicy zostali zmuszeni do opuszczenia biur, wiele organizacji zdało sobie sprawę z roli sprawnie działającej sieci. Zarówno sieć LAN, WLAN, jak i tworzenie bezpiecznych tuneli VPN to wyzwania, z którymi administratorzy mierzą się każdego dnia.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby organizacji stworzono Wi-Fi 6, nazywane także 802.11ax, czyli wysokowydajną sieć bezprzewodową najnowszej generacji. Podczas gdy poprzednie standardy Wi-Fi były skoncentrowane na przepustowości jednego urządzenia, nowa sieć bezprzewodowa została zaprojektowana tak, aby lepiej wykorzystać cały system, a nie pojedynczego klienta.
Istotą Wi-Fi 6 jest więc zwiększenie pojemności sieci. Dzięki standardowi 802.11ax można obsługiwać więcej urządzeń jednocześnie i wykorzystywać lepszą wydajność, np. do łączenia różnych rodzajów ruchu – streamingu wideo o dużej przepustowości lub ruchu IoT o niskiej przepustowości. Z punktu widzenia obecnych wyzwań wydaje się, że czas na wdrożenia Wi-Fi 6 nie może być bardziej odpowiedni.
Wi-Fi 6 napędza producentów IT
Najnowszy standard sieci bezprzewodowej zmusił firmy zajmujące się rozwojem technologii sieciowych do wytężonej pracy. Producenci rozpoczęli poszerzanie swojej oferty o urządzenia, które będą w stanie wykorzystać najważniejsze zalety Wi-Fi 6. Jednym z liderów tego globalnego wyścigu jest Extreme Networks – amerykańska firma, która od ponad 20 lat słynie z innowacji na rynku rozwiązań sieciowych, oferując routery, przełączniki i punkty dostępowe dla biznesu, administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej czy hotelarstwa. Oprócz wysokiej jakości sprzętu producent daje użytkownikom możliwość kompleksowego zarządzania i analizy ruchu sieciowego, np. poprzez rozwiązanie chmurowe ExtremeCloud IQ wykorzystujące zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji.
W kontekście Wi-Fi 6 warto podkreślić, że Extreme Networks jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów związanych z gęstością sieci. Firma jako pierwsza zaoferowała i wdrożyła punkty dostępowe 802.11ax, które pierwotnie zostały zaprojektowane dla środowisk stadionowych, aby następnie przenieść własne wnioski i doświadczenia do całej rodziny produktowej punktów 802.11ax.
Punkty dostępowe do zadań specjalnych
Dobrym przykładem punktu dostępowego nowej generacji z oferty Extreme Networks jest model Extreme Wireless AP510C/CX. To urządzenie stosowane wewnątrz budynków, doskonale sprawdzające się w placówkach medycznych i edukacyjnych oraz urzędach, czyli wszędzie tam, gdzie trzeba obsłużyć dużą liczbę użytkowników oraz urządzeń. Dzięki technologii 802.11ax tego rodzaju access point zapewnia wysoką efektywność i wydajność, a także przepustowość do 4,8 Gb/s na obu pasmach (5 GHz i 2,4 GHz). Urządzenia obsługują również technologię SSR (Software Selectable Radio), która umożliwia jednoczesną pracę obu modułów radiowych w paśmie 5 GHz.
Podczas wdrożeń w placówkach publicznych kluczowe znaczenie ma poufność danych. Extreme Networks doskonale rozumie tę potrzebę, dlatego wyposażył model AP510C/CX nie tylko w coraz częściej spotykane szyfrowanie WPA3, ale także firewall typu stateful na warstwach L2-L7 z technologią DPI. Do dyspozycji administratorów są także zaawansowane opcje analityki i zarządzania dzięki połączeniu access pointów z ExtremeCloud IQ. Wówczas otrzymujemy bogaty zestaw danych bieżących i historycznych, generowanych również przy użyciu technologii uczenia maszynowego.
Oferta Extreme Networks dla placówek publicznych jest bardzo bogata – aby ją poznać, najlepiej skontaktować się
z dystrybutorem rozwiązań tego producenta, firmą Veracomp.