Obecnie prawie każda firma, niezależnie od branży i wielkości, korzysta z co najmniej jednego rodzaju usługi IT w chmurze. I nie jest to zaskoczenie, ponieważ firmy są coraz bardziej świadome ogromnych korzyści, które mogą osiągnąć dzięki rozwiązaniom cloudowym.
Dzięki usługom przetwarzania w chmurze działy IT nie muszą już kupować, wdrażać i konserwować sprzętu oraz oprogramowania komputerowego we własnym zakresie. Chmurowe usługi są szybkie i łatwe do wdrożenia, skalują się w razie potrzeby bez udziału IT i są automatycznie aktualizowane do najnowszej wersji.
Sieci w chmurze – nowy sposób wdrażania i zarządzania
Chmura umożliwia zdalne zarządzanie siecią punktów dostępowych Wi-Fi, przełączników i routerów klasy korporacyjnej. Wymaga to niewielkich inwestycji kapitałowych w dodatkowe platformy sprzętowe i programowe lub w zasoby IT. Czasami można to zrobić nawet bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań hostowanych lokalnie sieci w chmurze upraszczają bardzo złożone zadania, umożliwiając organizacjom uruchomienie kolejnych oddziałów w ciągu kilku minut i zapewniając bezprecedensowy poziom scentralizowanej kontroli i widoczności sieci. Gwarantują również bezproblemowy rozwój bez wąskich gardeł, obsługują zarówno siedziby główne, jak i odległe lokalizacje, znacznie zmniejszając potrzebę lokalnej ingerencji w konfigurację czy monitoring.
Wraz z akwizycją firmy Aerohive Extreme Networks poszerzył swoje portfolio o produkty z kategorii cloud computing. Producent zdecydowanie i odważnie wkroczył w rozwiązania chmurowe, nie tylko rozszerzając swoją ofertę, ale również adaptując obecnie posiadane rozwiązania do pracy w chmurze. Partnerzy oraz ich klienci mają teraz możliwość przejścia na subskrypcyjny model zarządzania urządzeniami z poziomu Extreme Cloud IQ.
Więcej możliwości dzięki Cloud IQ
Extreme Cloud IQ oferuje szereg korzyści na bardzo wysokim poziomie. Są one związane między innymi z uproszczeniem zarządzania i kontroli, obniżeniem kosztów oraz czasu wdrożenia. Dzięki systemowi Extreme Cloud IQ klient otrzymuje:
- scentralizowane zarządzanie siecią,
- zunifikowany system kontroli dla posiadanych urządzeń sieciowych (przełączniki, punkty dostępowe, routery),
- automatyczny update urządzeń,
- dedykowane, indywidualne reguły sieciowe dla każdej ze zdalnych lokalizacji,
- analitykę sieciową,
- elastyczność w tworzeniu topologii sieciowych w poszczególnych lokalizacjach,
- elastyczność kosztową dzięki różnym trybom wdrożenia Cloud IQ oraz modelom subskrypcyjnym.
Obecnie wielu dostawców sprzedaje rozwiązania sieciowe w chmurze. Pod względem wartości nominalnej wyglądają one bardzo podobnie. Ale nie wszystkie chmury są sobie równe. W ciągu ostatniej dekady rozwoju sieci w chmurze dostawcy udoskonalali swoją infrastrukturę, metodologie i usługi danych w celu lepszego wykorzystania IT do analizy biznesowej.
Różnice między rozwiązaniami dostawców wykraczają poza generacje platform i obejmują między innymi podejście do licencjonowania oraz rozbieżności, które wynikają z tego, że inne funkcje dostępne są w rozwiązaniach chmurowych, a inne lokalnie. Dlatego ważne jest, aby klient świadomie wybierał odpowiednie dla niego rozwiązanie oraz model kosztowy.
Sieci w chmurze to potężna technologia, która oferuje wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi systemami zarządzania siecią. Ze względu na swoją elastyczność i bezproblemową skalowalność sieci w chmurze są odpowiednie dla organizacji każdej wielkości i z każdej branży. Nawet sektory lub regiony, które tradycyjnie polegały na wdrożeniach lokalnych, ze względu na obawy o bezpieczeństwo i dostępność coraz częściej przechodzą do chmury.
Więcej informacji na temat rozwiązań chmurowych oraz Extreme Cloud IQ można uzyskać, kontaktując się z przedstawicielami firmy Veracomp – wieloletniego autoryzowanego dystrybutora Extreme Networks, będącego również partnerem serwisowym z własnym centrum szkoleniowym.
extremeveracomp.pl