Adwertorial
Koszty infrastruktury IT rozliczane w modelu Infrastructure-as-a-Service według faktycznego zużycia, nowy sprzęt najwyższej klasy, elastyczna rozbudowa mocy obliczeniowej zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem, łatwe i zracjonalizowane planowanie – to najbardziej doceniają organizacje, które korzystają z platformy HPE GreenLake. IT w modelu konsumpcyjnym jest trendem zdecydowanie wartym uwagi.
HPE GreenLake – nowoczesna alternatywa dla sektora publicznego
GreenLake to kompleksowa usługa Hewlett Packard Enterprise polegająca na zapewnieniu dostępu do mocy obliczeniowej (urządzeń), bez konieczności zakupu infrastruktury i związanych z tym kosztów. Świadczona jest w okresie określonym w umowie, w zdefiniowanym środowisku sprzętowym, którego parametry można wskazać w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający korzysta z kompletnego, skonfigurowanego, gotowego do eksploatacji i utrzymywanego przez HPE systemu fizycznych urządzeń – w dowolnej wskazanej przez siebie lokalizacji. W przypadku stopniowego wzrostu zapotrzebowania na usługę dostępna moc obliczeniowa jest elastycznie zwiększana – za niezmienioną cenę w ramach tej samej umowy, bez nowego postępowania, w ramach warunków i ograniczeń określonych w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1129; dalej: pzp).
Taki model dostępu do mocy obliczeniowej różni się od tego opartego na zakupie sprzętu (patrz: tabela).
Bufor – pełna kontrola wydatków po stronie Zamawiającego
Zapewnienie natychmiastowej gotowości na ewentualne wzrosty zapotrzebowania wymaga zainstalowania większej ilości sprzętu. Jest to bufor, czyli zaplanowana w zamówieniu podstawowym część mocy obliczeniowej, która od początku zapewnia zamawiającemu elastyczność – preinstalowany, gotowy do wykorzystania nadmiar, zwiększający nawet do 20% wstępnie wymaganą pojemność minimalną. Instalacja początkowa obejmuje moc minimalną oraz buforową. Istotne jest to, że płatność za korzystanie z mocy zapewnianej przez urządzenia buforowe następuje tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane, co przynosi wymierne oszczędności.
Wielkość buforu można określić, posługując się średnim zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. Szacując budżet zamówienia na podstawie średniego zużycia mocy obliczeniowej, uzyskuje się bezpieczeństwo i komfort możliwości korzystania z buforu bez ryzyka szybszego wykorzystania budżetu podstawowego. Z punktu widzenia finansów stałe obciążenie wynika bowiem wyłącznie z kosztu minimalnego zapotrzebowania na moc obliczeniową, a bufor jest opłacany proporcjonalnie do poziomu wykorzystania.
Zamawiający otrzymuje dostęp do przejrzystych raportów, za pomocą których może na bieżąco kontrolować poziom wykorzystania buforu, co m.in. pomaga we właściwym momencie podjąć decyzję o skorzystaniu z prawa opcji.
Prawo opcji – istota HPE GreenLake
W kontekście GreenLake, prawo opcji, czyli elastyczność rozbudowy przedmiotu zamówienia, oznacza możliwość rozszerzania usługi o kolejne urządzenia. Zamawiający ma pełną kontrolę nad liczbą dostępnych jednostek mocy obliczeniowej, zwiększając ją w miarę zapotrzebowania. Stanowi to ogromne ułatwienie planowania – HPE gwarantuje dostępność technologii i niezmienność cen za jednostkę w ramach zawartej umowy. Prawo opcji znajduje zastosowanie przede wszystkim w sytuacji przekroczenia określonego poziomu wykorzystania buforu lub gdy zamawiający dowie się o dodatkowych zadaniach, które będzie realizować.
Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Przyjmijmy, że zamawiający ma zapotrzebowanie na moc obliczeniową, które trudno dokładnie określić, gdyż może ono wzrastać lub maleć w kolejnych miesiącach (np. ze względu na zmiany w zadaniach przydzielanych jednostce budżetowej). W treści SWZ oraz umowy zamawiający zawiera następujące informacje:
- Oszacowane przez zamawiającego maksymalne miesięczne zapotrzebowanie na moc obliczeniową wynosi 150 jednostek.
- Oszacowane przez zamawiającego średnie miesięczne zapotrzebowanie wynosi 100 jednostek.
- W ramach zamówienia podstawowego wykonawca zainstaluje 100 jednostek.
- Minimalne użycie mocy obliczeniowej, do wykorzystania której zamawiający się zobowiązuje, wynosi 85 jednostek.
- Zamawiający jest uprawniony do wykorzystania większej mocy obliczeniowej niż 85 jednostek.
- Zamawiający nie płaci za pozostałe 15 jednostek (bufor), dopóki z nich nie korzysta (a jeśli do tego dojdzie, zapłaci proporcjonalnie do liczby wykorzystanych jednostek).
- Zamawiający po 10 miesiącach obserwuje, że stale wykorzystuje 97 jednostek, a planowane jest zwiększenie zadań dla jego wydziału o 20% – uruchamia więc opcję rozbudowy infrastruktury o kolejne urządzenia.
Dlaczego warto postawić na GreenLake od Hewlett Packard Enterprise?
- Wygoda i elastyczność – bieżące dostosowywanie dostępnej mocy obliczeniowej do potrzeb i możliwości finansowych (bufor, prawo opcji).
- Przejrzysty harmonogram kosztów – łatwe planowanie bez ryzyka niedoinwestowania lub przeszacowania.
- Oszacowanie wynagrodzenia maksymalnego na etapie udzielania zamówienia (zgodnie z art. 28 pzp).
- Brak ukrytych opłat i obowiązków – wszystkie niezbędne elementy są zawarte w cenie.
- Płatność z dołu – po zakończeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego.
- Gotowe rozwiązanie, z którego klient korzysta, zostawiając HPE kompleksowe utrzymanie infrastruktury.
- Renoma i doświadczenie HPE w świadczeniu podobnych usług – pewność realizacji umowy.
- Najwyższej klasy infrastruktura IT (nowy sprzęt, który do nikogo później nie trafi).
- Możliwość wskazania dodatkowych kryteriów (np. w zakresie doboru osób świadczących usługi i mających odpowiednie certyfikaty).
Zapraszamy do kontaktu z Zespołem HPE w Veracomp – Exclusive Networks
greenlake@veracomp.pl
tel. 12 25 25 555