Adwertorial
Rynek nigdy nie stoi w miejscu. Ta zasada dotyczy również rynku usługowego, który szczególnie w ostatnich latach przeżywa prawdziwą rewolucję. Coraz częściej wynajmujemy lub wypożyczamy zamiast budować lub kupować. Podobnie jest w przypadku usług chmurowych. Data Center i umieszczane w nich wirtualne maszyny rewolucjonizują sprzedaż w chmurze, bazując na modelu SaaS.
Firma Veracomp – Exclusive Networks jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów rozwiązań firmy Fortinet, dostarczającym zintegrowane systemy bezpieczeństwa licznym klientom na polskim rynku. Spora część produktów oferowanych przez Fortinet, takich jak FortiAnalyzer, wymaga fizycznej instalacji lub zbudowania odpowiedniej infrastruktury wirtualizacyjnej. Poszukując skuteczniejszego, bezpieczniejszego i łatwego w zarządzaniu rozwiązania, firma Talex, wspierana wiedzą i doświadczeniem swojego partnera biznesowego Veracomp – Exclusive Networks, postanowiła zbudować zautomatyzowany proces dostarczania rozwiązań chmurowych Fortinet. Dzięki temu wyeliminowano konieczność fizycznej instalacji oraz organizacji zasobów wirtualizacyjnych i backupowych u klientów końcowych. Produktem wyselekcjonowanym do zainicjowania tej metody został FortiAnalyzer, a nośnikiem stała się platforma Talex Marketplace.
Talex jest pierwszą w Polsce i aktualnie jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej firmą dysponującą ośrodkami Data Center z certyfikatami EN-50600 Class 4. Współpracuje z takimi markami jak Allegro czy Toyota oraz spółkami państwowymi, m.in. Lasami Państwowymi. Dostarcza nie tylko usługi hostingu i kolokacji, ale również liczne, autorskie rozwiązania chmurowe. Razem z Veracomp – Exclusive Networks firma Talex rozpoczęła projekt sprzedaży subskrypcyjnego FortiAnalyzera w modelu SaaS, kładąc nacisk na kwestie bezpieczeństwa przetwarzania i trwałości danych.
Czym w takim razie jest FortiAnalyzer i dlaczego to właśnie on został wybrany jako pierwszy produkt do osadzenia w infrastrukturze Talex Data Center?
FortiAnalyzer pozwala w strukturyzowany sposób zarządzać informacjami pochodzącymi z rozwiązań bezpieczeństwa Fortinet, przechowywać je i analizować, ostatecznie raportując w obszarach kluczowych dla cyberbezpieczeństwa i ciągłości działania przedsiębiorstw.
Security Operations Center to moduł przeznaczony dla mniejszych organizacji, nieposiadających własnych zasobów analitycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zawiera narzędzia automatyzujące, wykonujące wcześniej określone akcje w przypadku wystąpienia zdefiniowanego rodzaju incydentów. Dzięki licencji IOC, która znajduje się w pakiecie dostarczonym przez Talex Cloud, możliwe jest również analizowanie zebranych informacji pod kątem występowania znamion incydentu na podstawie analiz laboratoriów cyberbezpieczeństwa FortiGuard w obszarze nowych, wcześniej nieznanych ataków i zagrożeń. Dzięki temu mechanizmowi w prosty sposób można wyselekcjonować zasoby, które mogły mieć kontakt z nowymi zagrożeniami, jakie w momencie ich wystąpienia były jeszcze nieznane.
Obecna sytuacja przyczyniła się do rozwoju usług cyberbezpieczeństwa, w tym usług MSSP (Managed Security Service Provider). Rosnąca potrzeba wiedzy i kompetencji jest głównym czynnikiem, który na to wpływa.
Oprogramowanie jako usługa
– Mimo że model SaaS nie jest nowy czy rzadko stosowany, to jednak często spotykamy się z obawami klientów w odniesieniu do tego typu usług w chmurach publicznych. Jedną z nich są koszty. Wynika to z często skomplikowanego opisu warunków rozliczania, utrudniającego oszacowanie długoterminowej współpracy. Drugą kwestią, która wzbudza wątpliwości, jest status danych i obawa przed ich utratą po zakończeniu usługi w modelu SaaS. Mając na względzie te wątpliwości, jasno sformułowaliśmy warunki finansowe, a także wprowadziliśmy możliwość pozostawienia danych na serwerach Talex Data Center po zakończeniu usługi za niewielką opłatą utrzymaniową – wyjaśnia Rafał Szałek, członek zarządu Talex S.A. Ponadto Talex zapewnia pełne wsparcie serwisowe i raportowanie zdarzeń operacyjnych, także tych związanych z udostępnianiem usługi. – Dzięki temu nasi klienci otrzymują szczegółowe informacje w zakresie dostępu do systemów, uwierzytelniania oraz zdarzeń administracyjnych. Jako znaczące, polskie data center umożliwiamy naszym klientom wymagane ustawą audyty w siedzibie z precyzyjnym wskazaniem ośrodka przetwarzania i stosowanymi politykami w zakresie bezpieczeństwa dostępu do danych – dodaje Szałek.
Projekt z sukcesem zakończył się w czerwcu 2021 r. Obecnie partnerzy firmy Fortinet oferują i sprzedają FortiAnalyzera na platformie Talex Marketplace. Do wyboru mają dwa warianty usługi: All-In-One (kreującą instancję wirtualną w Talex Cloud i dostarczającą licencje do klienta końcowego) oraz Bring Your Own License, w której to partner dostarcza licencję do wykreowanej wirtualnej maszyny. Ponadto partnerzy mają możliwość udostępnienia 14-dniowej wersji próbnej swoim klientom, demonstrując możliwości FortiAnalyzera i przekonując do przejścia na pełną wersję. Osadzenie rozwiązania w infrastrukturze chmurowej eliminuje problemy związane z dostępnością zasobów sprzętowych, równocześnie zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Model SaaS pozwala efektywnie kosztowo dostarczać najszerszy wachlarz funkcji zapewnianych przez FortiAnalyzer.
– Talex Data Center umożliwia przekazanie danych osobowych do przetwarzania we właściwy, bezpieczny sposób. Procesy dostępu do nich na poziomie cyfrowym i fizycznym podlegają ściśle określonym procedurom, spełniającym światowe standardy i wymogi prawne – zaznacza Artur Madejski, product manager odpowiedzialny za zaawansowane rozwiązania Fortinet w Veracomp – Exclusive Networks. – Usługa świadczona na platformie Talex Marketplace wychodzi poza produkt FortiAnalyzer, na którego przykładzie mogą być realizowane skomplikowane projekty, zarówno angażujące rozwiązania bezpieczeństwa Fortinet, jak i usługi oraz aplikacje dodatkowe, wymagane przez klientów. Wierzę, że model SaaS to droga do zrównoważonego zarządzania zasobami dzięki obniżaniu emisji CO₂ i zmniejszaniu zużycia surowców, a atut budżetowy dodatkowo potwierdza słuszność tej tezy – mówi Madejski.
Z pozytywnym odbiorem spotkał się w szczególności system automatycznego przygotowania środowiska dla klienta końcowego. Po złożeniu zamówienia poprzez Talex Marketplace reszta procesu odbywa się automatycznie. Najpierw system tworzy instancję na wirtualnej maszynie, następnie zamawia licencję, a po jej otrzymaniu rejestruje na platformie oraz dostarcza klientowi dane do bezpiecznego logowania i integracji usługi.
Sukces projektu Talex Marketplace pokazuje wciąż nasilający się trend przenoszenia technologii do chmury. Firmy coraz częściej decydują się położyć nacisk na kluczową działalność przedsiębiorstwa i budować mniej infrastruktury technologicznej, wybierając outsourcing. Zapewne z tego powodu z tak pozytywnym odbiorem użytkowników spotkał się system automatycznego przygotowania środowiska dla klienta końcowego w FortiAnalyzerze. Klienci, którzy kupują rozwiązania w chmurze, nie muszą martwić się o utrzymanie systemu, jego aktualizację, kopie zapasowe, ciągłość działania czy budowę i modernizację infrastruktury koniecznej do osadzenia rozwiązania. Kwestie te zapewniane są przez ekspertów dostarczających usługi chmurowe. To nic nowego. Natomiast połączenie automatyzacji sprzedaży z resztą usług wsparcia oferowanych przez dostawców usług chmurowych stanowczo ułatwia cały proces. W tym momencie resellerom Fortinet, a w przyszłości – być może nam wszystkim.
– Obecna sytuacja przyczyniła się do rozwoju usług cyberbezpieczeństwa, w tym usług MSSP (Managed Security Service Provider). Rosnąca potrzeba wiedzy i kompetencji jest głównym czynnikiem, który na to wpływa. Klienci odczuwają brak specjalistów, a co za tym idzie potrzebują dobrego partnera technologicznego, który dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i kompetencjom jest w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby. Cieszę się, że nasz Partner – firma Talex, zdecydował się na uruchomienie usługi bazującej na naszych rozwiązaniach – podsumowuje Agnieszka Szarek, channel manager w Fortinet Polska.