Adwertorial
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ realizuje zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące geodezji i kartografii na terenie miasta Poznania. W imieniu Prezydenta Miasta i dla obszaru miasta prowadzi rejestry publiczne. Rejestry te gromadzą informacje podstawowe, czyli dane referencyjne, dzięki czemu zapewniają aktualizację innych systemów i baz danych. Gromadzone są m.in. dane o działkach, budynkach, lokalach, sieciach uzbrojenia terenu, punktach osnowy szczegółowej i cenach nieruchomości. W ramach unijnego dofinansowania GEOPOZ wdraża kolejną e-usługę ułatwiającą dostęp do gromadzonych przez siebie danych.
Na podstawie rejestrów publicznych generowana jest mapa zasadnicza – opracowanie kartograficzne będące najważniejszym źródłem informacji o przestrzennym rozmieszczeniu obiektów. Treść rejestrów aktualizowana jest na bieżąco wynikami prac geodezyjnych, a także na podstawie informacji z decyzji administracyjnych czy aktów notarialnych. Na obszarze Poznania mapa zasadnicza prowadzona jest częściowo w postaci wektorowej, a częściowo w postaci rastra (skanu) analogowej mapy zasadniczej w połączeniu z wektorem. Poznań podzielony jest na 2858 sekcji mapy zasadniczej w skali 1:500 i układzie współrzędnych 2000.
Jednym z zadań Prezydenta Miasta jest prowadzenie dla obszaru powiatu geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, zwanej dalej „powiatową bazą GESUT”. Pod tą nazwą kryją się informacje o sieciach uzbrojenia terenu (projektowanych, w trakcie budowy oraz już istniejących), ich usytuowaniu, przeznaczeniu i podstawowych parametrach technicznych, a także o podmiotach, które nimi władają.
W ramach projektu WRPO na lata 2014–2020 „Podniesienie jakości danych sieci uzbrojenia terenu miasta Poznania – wektoryzacja oraz uruchomienie e-usług” dofinansowanego ze środków UE Miasto Poznań zakończyło proces przekształcania sieci uzbrojenia terenu do postaci wektorowej ostatniej i najtrudniejszej części – samego centrum Poznania. Jednocześnie na ostatnim etapie przygotowań są e-usługi wspierające czynności związane z prowadzeniem bazy danych GESUT. Portal Branżowy to kolejne usługi w wersji online:
- usługa opiniowania bazy,
- usługa zgłaszania niezgodności w treści bazy,
- usługa informacyjna WMS – dostęp do informacji o danych sieci uzbrojenia terenu, w tym do informacji o władającym siecią.
Po uruchomieniu usług bardzo istotna będzie współpraca z władającymi sieciami i wydanie opinii co do zgodności treści inicjalnej bazy danych, utworzonej przez starostę, ze stanem wynikającym z dokumentacji prowadzonej przez te podmioty.
Portal zapewni władającemu siecią uzbrojenia terenu dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz umożliwi przedstawicielowi władającego modyfikację obiektów w trzech wariantach. Jednym z nich jest zautomatyzowany proces edycji danych poprzez zmodelowanie relacji pomiędzy bazą GESUT a danymi władającego. Pozostałe warianty to: ręczna modyfikacja danych wyznaczonych do uzgodnienia oraz modyfikacja we własnym programie władającego i przesłanie danych.
Korzyści wynikające ze współdziałania w procesie zakładania i prowadzenia GESUT są ogromne. Natomiast szkody wynikające z rozbieżności, których źródłem były nieuzgodnione dane bazy, mogą przyczynić się do awarii i uszkodzenia sieci uzbrojenia terenu.
Zadanie nie będzie łatwe, bo Miasto ma ponad 26 tys. km sieci uzbrojenia terenu, z rocznym przyrostem ok. 1 tys. km. Na jednej sekcji mapy może być od 0,5 km do 40 km sieci.
Wszystkim obywatelom zostanie udostępniona usługa informacyjna WMS zapewniająca dostęp do informacji o danych sieci uzbrojenia terenu, w tym do informacji o władającym siecią (dane przedsiębiorstw). Informacja o władającym będzie pojawiała się narastająco wraz z postępem procesu opiniowania.
Uruchomienie usług przewidziane jest na koniec bieżącego roku.
Katarzyna Bularska
kierownik Działu Weryfikacji i Aktualizacji Baz Danych
Elżbieta Metelska
stanowisko ds. Wsparcia Prowadzenia Zasobu