Artykuł pochodzi z wydania: Luty 2024
Przewodowa sieć biurowa obejmuje elementy zapewniające efektywne i bezpieczne działanie systemu teleinformatycznego. Najistotniejszymi są topologia, okablowanie strukturalne i urządzenia takie jak routery, serwery, przełączniki czy firewalle.
Wydajna i niezawodna sieć komputerowa oraz niezakłócony dostęp do internetu to podstawy funkcjonowania nowoczesnego biura. Zaprojektowanie infrastruktury zapewniającej sprawne połączenie wszystkich urządzeń (komputerów, drukarek, dysków NAS itp.) wymaga precyzyjnego rozplanowania zarówno strony technicznej (poprowadzenie przewodów i instalacja gniazdek), jak i sprzętowej. Dlatego warto wcześniej zapoznać się ze schematami budynku i pomieszczeń, okablowaniem strukturalnym (jeśli już istnieje), sprzętem, który ma pracować w danej sieci, oraz liczbą użytkowników i ich potrzebami. Przygotowanie projektu najlepiej powierzyć doświadczonemu wykonawcy, zwłaszcza jeśli infrastruktura ma być bardziej rozległa.
Struktura sieci
Choć coraz częściej korzysta się z rozwiązań bezprzewodowych, nadal nieodzownym elementem sieci biurowej jest okablowanie strukturalne. System przewodów w budynku i pomieszczeniach to najstabilniejszy i najbezpieczniejszy sposób dostarczania urządzeniom i użytkownikom wielu różnych usług telekomunikacyjnych, np. dostępu do internetu, zasobów lokalnej sieci komputerowej, telefonu czy monitoringu wizyjnego. Infrastruktura przewodowa to nie tylko skrętka ethernetowa, ale także gniazda przyłączeniowe do stacji roboczych i innych sprzętów, wyprowadzenia z serwerowni oraz właściwie przygotowana instalacja elektryczna. Ułożenie nowego okablowania to zabieg pracochłonny i często kosztowny, należy więc dobrze go zaplanować. Przewody powinny być wysokiej jakości i mieć właściwą kategorię, aby po kilku latach nie okazało się, że trzeba je wymienić. Najlepiej zainwestować w skrętkę ekranowaną co najmniej klasy 6. Okablowanie kat. 6a natomiast jest obecnie najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem. W razie potrzeby obsłuży większe przepustowości niż 1 Gb/s, będzie więc lepszym wyborem, jeśli zależy nam na trwałej infrastrukturze sieciowej. Istotne też, aby podczas instalacji kabli zwracać uwagę na normy i standardy takie jak np. TIA/EIA-568, które określają wymagania dotyczące projektowania systemów przewodów, ich montażu i testowania oraz zarządzania nimi. Rozplanowanie instalacji kablowej jest szczególnie ważne w przypadku budynków dopiero powstających lub tych gruntownie remontowanych. Mamy wtedy największe możliwości schowania przewodów, np. w ścianach. Ukrycie później wprowadzanych zmian będzie wymagać kucia lub prowadzenia kabli na zewnątrz. W pomieszczeniach, w których nie można wprowadzić większych modyfikacji, pozostaje użyć np. listew przypodłogowych z prowadnicami, kanałów podpodłogowych lub podwieszanych kasetonów sufitowych. Maskowanie przewodów sieciowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i porządku w przestrzeni biurowej. Należy również pamiętać o odpowiedniej, nadmiarowej liczbie gniazd podłączeniowych. W nieco większych projektach niezbędna będzie też krosownica (patch panel) będąca zakończeniem okablowania strukturalnego. Podpięte do niej zostaną przewody prowadzące od poszczególnych gniazdek komputerowych znajdujących się w pomieszczeniach. Porty na panelu są następnie łączone z przełącznikami lub np. centralą telefoniczną.
Topologie połączeniowe
Nie ma uniwersalnej topologii sieci, która byłaby najlepsza dla wszystkich typów biur. Jej wybór zależy od wielu czynników, takich jak rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń (budynku), rodzaj wykonywanej pracy, liczba użytkowników, wymagania dotyczące bezpieczeństwa czy możliwość późniejszej rozbudowy (skalowalność). Topologia to odzwierciedlenie sposobu, w jaki wszystkie urządzenia są powiązane i komunikują się ze sobą w ramach lokalnej sieci komputerowej (LAN). Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest topologia gwiazdy (Star Topology) – sprzęt łączy się bezpośrednio z jednym urządzeniem centralnym, np. przełącznikiem czy routerem (mniejsze środowiska). Największe zalety tego układu to łatwość zarządzania i wysoka skalowalność. Nie można też zapomnieć o jego dużej odporności na awarie, np. uszkodzenie kabla czy jednego z urządzeń poza punktem centralnym. Ten niestety jest słabym ogniwem i jeśli nie korzystamy z redundancji tego typu sprzętu, problemy z jego funkcjonowaniem mogą unieruchomić całą infrastrukturę. Dzięki bezpośrednim połączeniom między urządzeniami a przełącznikiem topologia gwiazdy zapewnia wyższą wydajność w porównaniu z przestarzałymi układami, takimi jak magistrala czy pierścień (Bus i Ring Topology). Wspomniane archaiczne topologie, w których kolejno wszystkie urządzenia są podpięte do jednego przewodu lub każde z nich tworzy połączenia z dwoma sąsiednimi, były kiedyś popularne w najprostszych sieciach. W nowoczesnych środowiskach biurowych wymagane są większa przepustowość, niezawodność i bezpieczeństwo. Wiele organizacji korzysta obecnie z topologii gwiazdy lub drzewa oraz kombinacji tych rozwiązań – zapewniają one lepszą kontrolę i są najbardziej uniwersalne. Przykładem schematu drzewa może być centralny router, który łączy się z kilkoma przełącznikami rozmieszczonymi na różnych kondygnacjach. Następnie każdy z nich obsługuje segmenty gwiazdy z urządzeniami podłączonymi lokalnie. Najlepiej sprawdzają się hybrydowe rozwiązania, dostosowane do konkretnych potrzeb biura. Warto dodać, że istnieje metoda budowy sieci LAN z dostępem do internetu za pomocą istniejącej w biurze sieci elektrycznej. Technologia ta znana jest pod nazwami Power Line Communication (PLC), PowerLAN lub dLAN. Obecnie jej szybki rozwój umożliwia transmisję danych z coraz wyższymi prędkościami.
[…]
Marcin Lisiecki
Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.