Adwertorial
Zapewnienie cyberbezpieczeństwa to jedno z głównych wyzwań dla firm i instytucji. Działanie to ma nie tylko gwarantować ciągłość funkcjonowania organizacji, lecz także umożliwiać wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w odpowiednio chronionym środowisku.
Dane są najcenniejszym zasobem organizacji i mają konkretną wartość biznesową. Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2023” zrealizowanego przez spółkę Vecto, instytucje administracji publicznej są szczególnie narażone na cyberataki. Wraz ze wzrostem liczby generowanych danych w nadchodzących latach wzrastać będzie też liczba ataków, dlatego dbanie o cyberbezpieczeństwo powinno być wpisane w DNA każdej organizacji.
Wzrost świadomości zagrożeń cyfrowych
Według danych KPMG aż 58% badanych organizacji odnotowało incydenty związane z cyberzagrożeniami. Raport Verizon z 2023 r. wskazuje także, że 74% naruszeń bezpieczeństwa było powiązanych z czynnikiem ludzkim, a niemal 50% ataków socjotechnicznych to próby wyłudzenia danych do potwierdzenia tożsamości.
Niezależnie od podjętych działań czy rosnącej świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa liczba wektorów potencjalnych ataków wciąż rośnie. To właśnie dlatego podejście do tematu ulega fundamentalnym zmianom i na znaczeniu zyskuje np. model Zero Trust, który zwiększa ochronę wewnętrznej sieci w sytuacji, gdy pracownicy mają dostęp do zasobów firmowych podczas pracy zdalnej, a firmy wykorzystują chmurę obliczeniową w modelu hybrydowym.
Cyfrowy bunkier jako podejście holistyczne
Rozwiązaniem wspierającym cyberbezpieczeństwo, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest cyfrowy bunkier obecny w portfolio Dell Technologies. To specjalistyczne środowisko służące do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, zupełnie odizolowane od głównej infrastruktury IT oraz wyposażone w oddzielne serwery, oprogramowanie i pamięć masową. Łączy ono szereg zabezpieczeń na wielu różnych poziomach. Ponadto spełnia wymagania normy Sheltered Harbor. Dzięki takiej kopii można sprawnie przywrócić dostęp do danych tuż po ataku cybernetycznym, np. ransomware, bez przerywania działania organizacji.
Wielowarstwowość zabezpieczeń
Kluczowym zabezpieczeniem cyfrowego bunkra jest tzw. Air Gap, czyli przestrzeń umożliwiająca ukrycie go w sieci. Gwarantuje to, że nikt fizycznie nie będzie mógł się do niego dostać. Ta izolacja dotyczy też pracowników – wie o nim tylko zespół zajmujący się odtwarzaniem środowiska po ataku.
Kolejna warstwa ochronna to niezmienność, która polega na zachowaniu integralności i poufności danych, m.in. poprzez ich regularną kontrolę. Backupy są bezpiecznie przechowywane na urządzeniach DELL PowerProtect Data Domain. Ponadto cyfrowy bunkier wyposażono we wbudowany system analityczny i sieci neuronowe, które przeszukują dane pod kątem wszelkich nietypowych zjawisk czy zdarzeń, mogących wskazywać na problem w środowisku sieciowym organizacji.
AI w służbie cyberbezpieczeństwa
W procesie odtwarzania ważny jest wybór punktu przywracania. Jeśli dane padły ofiarą ataku, należy określić moment, w którym to nastąpiło. W przeciwnym razie nie uda się powrócić do pełnej sprawności. Cyfrowy bunkier to umożliwia. Sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć i zneutralizować atak we wczesnej fazie, a także identyfikować zainfekowane kopie zapasowe. Co więcej, w przypadku zniszczenia środowiska cyfrowy bunkier dysponuje wystarczającym zapasem mocy, by odtworzyć dane w momencie krytycznym. Choć ten proces może być nieco wolniejszy niż w klasycznej serwerowni, to pozwala na sprawny powrót do działania.
Jeszcze niedawno głośno mówiono o rozwiązaniach z zakresu disaster recovery. Cyfrowy bunkier zapewnia nie tylko możliwość przywrócenia danych w razie ich utraty, ale także znacznie zwiększa odporność cyfrową organizacji.
Więcej informacji
Ewa Sztyber, account executive, Dell Technologies Polska
www.delltechnologies.com
+48 501 683 128
ewa.sztyber@dell.com