Aktualny krajobraz cyberzagrożeń wymusza na organizacjach poszukiwanie dodatkowych środków zaradczych i cyberochronnych. Pomoc zespołom do spraw cyberbezpieczeństwa w zabezpieczaniu sieci zapewniają zaawansowane technologie, w tym EDR.
Wzmożona aktywność cyberprzestępców, którzy korzystają ze sztucznej inteligencji do przeprowadzania wyrafinowanych ataków phishingowych, sprawia, że członkowie zespołów IT pracują pod ciągłą presją. Dlatego też coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszy się technologia EDR, która została zaprojektowana w celu wsparcia ich wysiłków w zabezpieczaniu wewnętrznej sieci instytucji oraz zwiększenia cyberochrony danej jednostki.
Zaawansowane monitorowanie
System Bitdefender EDR (Endpoint Detection and Response) to nowoczesna technologia, która ma za zadanie monitorować sieć w poszukiwaniu wszelkich cyberzagrożeń i skutecznie odpierać cybernetyczne ataki.
Aktualne działania cyberprzestępców są coraz bardziej wyszukane. Hakerzy do przeprowadzania ataków wykorzystują zaawansowane technologie i specjalistyczną wiedzę. Używając technik inżynierii społecznej, atakujący mogą w relatywnie łatwy sposób uzyskać dostęp do infrastruktury organizacji i pozostać niewykrytymi przez bardzo długi czas. Brak odpowiednich zabezpieczeń i potencjalna kradzież danych wywrze negatywny wpływ na wizerunek administracji i zaowocuje utratą zaufania społecznego do instytucji.
Bitdefender EDR
Bitdefender EDR umożliwia monitorowanie sieci organizacji i wykrywa wszelką podejrzaną aktywność na wczesnym etapie. Zapewnia też odpowiednie narzędzia, które pomagają w skutecznym zwalczaniu cyberataków. Ponadto EDR wyposażono w funkcję czytelnej wizualizacji cyberzagrożeń, która pozwala ukierunkować odpowiednie działania rozpoznawcze. Dzięki temu wzrośnie szansa szybkiej i bezpośredniej reakcji zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa.
Bitdefender EDR to rozwiązanie dostarczane w chmurze, które jest zbudowane na platformie cloudowej Bitdefender GravityZone. W tym narzędziu agenci EDR są rozmieszczeni w punktach końcowych organizacji. Każdy agent EDR został wyposażony w rejestrator zdarzeń, który stale monitoruje punkt końcowy i bezpiecznie wysyła informację zwrotną o podejrzanych zdarzeniach do chmury GravityZone.
W produktach z linii Bitdefender GravityZone moduł Analizy Zagrożeń zbiera i przetwarza zdarzenia w punktach końcowych w formie listy incydentów z określeniem ich priorytetu. Następnie wysyła podejrzane pliki do detonacji w Analizatorze Sandbox oraz wykorzystuje werdykt analizatora w raportach incydentów w EDR. Panel Nawigacyjny EDR wyświetla informacje dotyczące ochrony w czasie rzeczywistym. Umożliwia to administratorom bieżące obserwowanie alertów i wizualizacji, a także badanie i skuteczne reagowanie na zagrożenia.
Przemęczenie i wypalenie zawodowe specjalistów IT jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk, które możemy zaobserwować w wielu branżach. Wykwalifikowani członkowie zespołów do spraw cyberbezpieczeństwa nie tylko bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo organizacji, lecz także muszą dbać o edukację z zakresu zasad cyberhigieny wśród innych pracowników. Eksperci IT są także częstymi celami spersonifikowanych cyberataków, które mają na celu ich kompromitację. Wszystkie te kwestie sprawiają, że specjaliści potrzebują wsparcia w postaci narzędzia monitorującego sieć w poszukiwaniu zagrożeń, które w razie wykrycia podejrzanej aktywności pozwoli na natychmiastowe działania.
Z punktu widzenia organizacji, których dotychczasowe zabezpieczenia punktów końcowych nie umożliwiają widoczności zaawansowanych ataków i reagowania na nie, dodanie skutecznego EDR związanego z punktami końcowymi jest szybkim i łatwym sposobem na wzmocnienie swojej ochrony. Rozwiązanie Bitdefender EDR zostało zaprojektowane tak, aby mogło działać jako pojedynczy panel z przyjaznym interfejsem. Dodatkowo można go połączyć z innymi standardowymi narzędziami, takimi jak Splunk, QRadar, Azure Sentinel itp.
Piotr Rozmiarek
Autor na co dzień związany jest z branżą IT. Specjalista z zakresu komunikacji, pasjonat nowych technologii. Jego zainteresowania skupiają się wokół szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Marken, dystrybutorem rozwiązań antywirusowych Bitdefender.