Adwertorial
Administracja publiczna pozostaje jedną z najbardziej zagrożonych cyberatakami branż [1]. Dlatego środki otrzymane w ramach państwowego projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” warto zainwestować w zaawansowane rozwiązania ochronne, takie jak SOC czy MDR.
Jak wynika z badania Dell Technologies Data Protection Index 2022, 67% liderów IT obawia się, że zabezpieczenia danych, z których korzystają, mogą być niewystarczające w obliczu zagrożeń takich jak złośliwe oprogramowanie oraz ransomware. Innym wyzwaniem, z którym mierzą się organizacje, jest rosnąca luka kompetencyjna w obszarze cyberbezpieczeństwa. Aby chronić się przed współczesnymi zagrożeniami, instytucje potrzebują spójnej strategii bezpieczeństwa oraz kompleksowych, intuicyjnych rozwiązań, będących realnym wsparciem dla zespołów do spraw cyberbezpieczeństwa oraz IT.
SOC, SOC as a Service i MDR
Wiele dużych firm decyduje się na utworzenie wewnętrznego centrum operacji bezpieczeństwa (SOC – Security Operations Center), które zajmuje się obsługą wszystkich zadań związanych z cyberbezpieczeństwem. Zadaniem pracowników SOC jest monitorowanie, wykrywanie i reagowanie na wszelkie alerty i incydenty jak najszybciej, przez całą dobę. Własny zespół specjalistów to niewątpliwie skuteczne rozwiązanie, jednak niezwykle kosztowne, przez co nie wszystkie organizacje mogą pozwolić sobie na jego utrzymanie. Świetną alternatywą dla wewnętrznego SOC-u jest chętnie wdrażana usługa MDR (Managed Detection and Response), czyli platforma funkcjonująca w ramach tzw. SOC as a Service, łącząca monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, narzędzia do analizy danych oraz doświadczenie profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
Kompleksowe rozwiązanie dla instytucji
MDR to jedno z najbardziej kompleksowych rozwiązań pomagających znacząco zredukować ryzyko cybernetyczne. Oferowana przez Maxto ITS usługa Dell MDR bazuje na narzędziu Secureworks Taegis XDR. Gwarantuje ona szybkie i skuteczne wykrywanie skutków cyberataku, reagowanie na nie oraz ich usuwanie. Dodatkowo firma zapewnia organizacji wsparcie we wdrożeniu rozwiązania, kwartalny przegląd oraz wsparcie wykwalifikowanych specjalistów wynajmowanych na określoną w umowie liczbę godzin. W praktyce oznacza to wsparcie certyfikowanych inżynierów cyberbezpieczeństwa we wprowadzeniu zaleceń po incydencie bezpieczeństwa, np. poprzez zdalne połączenie się z instytucją i pomoc w konfiguracji firewalla. Jednocześnie korzystanie z usługi MDR pozwala obniżyć koszty dbania o cyberbezpieczeństwo instytucji.
Bezpieczna i dobrze zarządzana administracja publiczna
Wykrywanie zagrożeń oraz efektywne reagowanie na nie to kluczowe elementy utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Organizacje powinny wykorzystywać zaawansowane technologie wykrywania zagrożeń. To jedyna skuteczna metoda gwarantująca poprawną identyfikację zarówno znanych, jak i nieznanych ataków, szybką reakcję na nie, a co za tym idzie – bezpieczeństwo instytucji i przetwarzanych przez nią danych.
Przypisy:
- Vecto, Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2023, itwa.pl/yh [dostęp: 20.08.2024].
Więcej informacji
CIRCLE-USER Ewa Sztyber, account executive, Dell Technologies Polska
+48 501 683 128
ewa.sztyber@dell.com
www.delltechnologies.com