Adwertorial
Rozwiązania Synology pomagają zabezpieczać zasoby organizacji w różnych sektorach, m.in. w ochronie zdrowia. Co ciekawe, sprawdzają się nie tylko w standardowych dla siebie funkcjach, ale też w dość nieoczywistych zastosowaniach.
Gdy mówimy o rozwiązaniach NAS, najczęściej mamy na myśli dwie funkcje: udostępnianie zasobów sieciowych oraz backup danych. Właśnie w takich celach został zakupiony pierwszy NAS do SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II.
Pozwoliło to na łatwiejsze i bezpieczniejsze udostępnianie zasobów sieciowych. Zostało to poprzedzone migracją danych i przemapowaniem ustawień z poprzedniego rozwiązania bazującego na systemie Linux i serwerze plików Samba. (Taka migracja to bardzo dobra okazja do tego, aby przeprowadzić wewnętrzny audyt mający na celu sprawdzenie przydatności zgromadzonych danych, jak i tego, komu były udostępniane poszczególne zbiory). Zakup NAS-a pomógł również wyeliminować problem związany z tworzeniem backupu danych ze stacji roboczych oraz z serwerów. Dzięki pakietom Synology Drive czy Active Backup for Business udało się nie tylko zabezpieczyć dane gromadzone na komputerach, ale także zautomatyzować tworzenie kopii środowiska wirtualizacyjnego VMware. Jeśli w jakimś przypadku nie dało się zastosować wyżej wymienionych rozwiązań, pomocne okazywały się protokół rsync czy udostępnianie przestrzeni przez iSCSI i tworzenie kopii za pomocą wewnętrznych rozwiązań firm trzecich.
Jednak w Głuchołazach NAS służy także w dość nieoczywistych dziedzinach działania szpitala.
Dostęp do zdjęć pracowni RTG
W szpitalu znajduje się pracownia diagnostyki obrazowej RTG, której obowiązkowym elementem wyposażenia jest serwer PACS (Picture Archiving and Communication System). To system przeznaczony do archiwizacji i komunikacji, pozwalający na przechowywanie nie tylko samych obrazów, ale także danych dotyczących każdego badania. Jednak rozwiązanie, którego używano, nie miało możliwości udostępniania zdjęć na stację roboczą lekarza, a jedynie na stację diagnostyczną radiologa. Dlatego aby mieć dostęp do zdjęcia RTG, należało wypalić płytkę z oprogramowaniem, które po włożeniu do napędu pozwalało na podgląd wyniku pojedynczego badania. Jako zadanie typu proof of concept na NAS-ie zostało uruchomione oprogramowanie PACS, które umożliwia podgląd zgromadzonych zdjęć za pomocą interfejsu webowego. Ponadto pozwala na podłączenie do istniejącego serwera PACS w celu pobrania z niego danych. Dzięki temu lekarze uzyskali szybki dostęp do wielu badań, które mogą również ze sobą porównywać, na co nie pozwalało rozwiązanie wykorzystujące płyty CD.
Monitoring wizyjny
Jeżeli do obiektu prowadzi kilka dróg dojazdowych zabezpieczonych szlabanami, znajduje się przy nim parking dla pacjentów i pracowników, a sama placówka ma wiele wejść i składa się z kilku połączonych ze sobą budynków, to monitoring wizyjny jest niezbędny. Niestety cały system dozoru wizyjnego szpitala w Głuchołazach powstawał przez wiele lat przy wykorzystaniu różnych technologii i kamer oraz rejestratorów wielu dostawców. Liczyło się tylko to, aby obraz z kamer był przekazywany do punktu dozorowego. Dawniej nikt nie myślał o tym, czy konkretne rozwiązanie jest bezpieczne lub czy będzie wspierane dłużej niż przez okres gwarancji. W sytuacji gdy uszkodzeniu uległ jeden z rejestratorów, którego producent od dłuższego czasu nie był już obecny na polskim rynku, zaistniało również ryzyko konieczności wymiany czterech podłączonych do niego kamer IP. Dodatkowym problemem okazał się fakt, że do kamer można było się zalogować jedynie za pomocą starej wersji przeglądarki Internet Explorer z wtyczką ActiveX, która działała tylko na systemie Windows XP. Nadzieję na uniknięcie takiego scenariusza dawał protokół ONVIF, który był obsługiwany przez te kamery. Lecz mimo to żaden z używanych na terenie szpitala rejestratorów IP nie chciał z kamerami współpracować. Dopiero instalacja pakietu Surveillance Station na Synology NAS pozwoliła na ponowne rejestrowanie obrazu z kamer różnych producentów i wyświetlanie go na komputerze punktu dozorowego. Rozwiązanie to umożliwiło spokojne zaplanowanie wymiany części kamer i rejestratorów. Surveillance Station ma też inną zaletę. Kamery i rejestratory tanich i mało znanych firm zazwyczaj próbują ustanowić połączenia P2P z usługami chmurowymi świadczonymi na odległych terenach i nietypowym oprogramowaniu, więc wykorzystując NAS-a i przenosząc te kamery do osobnego VLAN-u, bardzo podnosimy poziom cyberbezpieczeństwa tego obszaru przetwarzania danych.
Synology Office
Szpital ma na wyposażeniu 150 komputerów – blisko połowa to sprzęt wykorzystywany przez pracowników administracyjnych, a pozostałe urządzenia są używane przez personel medyczny. O ile pierwsza grupa potrzebuje zainstalowanego pakietu biurowego, o tyle w przypadku stacji roboczych pracowników medycznych nie zawsze jest to konieczne. Komputery te służą głównie do uruchamiania systemów medycznych oraz korzystania z przeglądarki internetowej. – Wyzwaniem, któremu musiał sprostać Dział Usprawniania Leczniczego, było planowanie wizyt pacjentów i zabiegów. Używany system nie pozwalał bowiem na wyświetlanie przejrzystej siatki kalendarzowej z przypisanymi do pacjentów datami zabiegów, potrzebnymi urządzeniami i personelem. Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego firmy trzeciej nie rozwiązało problemu, ponieważ ani w wersji komercyjnej, ani darmowej nie radzi on sobie z wielodostępem sieciowym. Użytkownicy zaproponowali użycie Dokumentów Google, ale ze względu na to, że oprogramowanie to działa w chmurze i daje ograniczone możliwości zarządzania, nie można było go zastosować. Rozwiązaniem okazał się pakiet Synology Office, do którego trafił nie tylko wspomniany arkusz kalkulacyjny, ale także dokument z planowanymi urlopami i zastępstwami. Podłączenie NAS-a do kontrolera domeny umożliwiło nadawanie i odbieranie dostępu pracownikom do współdzielonych dokumentów tego działu.
Sukces tego wdrożenia jest przykładem na to, że w przypadku przynajmniej kilkunastu stacji roboczych będzie można całkowicie zrezygnować z komercyjnego pakietu Office. Da to możliwość wspólnego opracowywania dokumentów, eliminując tym samym konieczność przesyłania ich kolejnych wersji do wszystkich zainteresowanych za pomocą poczty elektronicznej.
Intranet
Należy pamiętać, że NAS to także funkcja serwera WWW. Firma Synology oferuje gotowe pakiety takich usług jak Joomla, WordPress czy MediaWiki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie uruchomić inną usługę, która korzysta np. z bazy MariaDB oraz PHP. W taki właśnie sposób w Głuchołazach udało się uruchomić pakiet GLPI, który przede wszystkim służy do ewidencji umów, prowadzenia zgłoszeń dotyczących awarii czy incydentów oraz jako baza wiedzy, a w ograniczonym stopniu również do katalogowania sprzętu i oprogramowania. Drugim rozwiązaniem jest witryna intranetowa bazująca na CMS WordPress. Na początku swojego istnienia działała głównie jako strona główna z odnośnikami do aplikacji i stron z informacjami medycznymi. Z czasem została uzupełniona o dodatkowe elementy, takie jak aktualności zawierające informacje organizacyjne szpitala, zarządzenia dyrektora, wewnętrzna książka adresowa z numerami telefonów i adresami e-mail osób i działów, wzory obowiązujących dokumentów, menu kuchni z posiłkami dla pracowników, a także szkolenia i instrukcje.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach oferowanych przez Synology, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej i kontaktu mailowego. Polski zespół Synology chętnie odpowie na wszelkie pytania.
Więcej informacji
Tomasz Iwańczuk – Synology solution engineer
sy.to/zespółsynology