Adwertorial
Efektywność e-usług publicznych zależy od efektywności obsługi postępowań administracyjnych. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa chmura obliczeniowa, a zwłaszcza systemy EZD i ERP, które zabezpieczają krytyczne obszary funkcjonowania każdej organizacji.
W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem nowej strategii cyfryzacji państwa, której zadaniem jest m.in. wytyczenie kierunków rozwoju e-usług publicznych, cyfryzacji postępowań administracyjnych oraz budowy nowoczesnych systemów i rejestrów. Nadrzędnym celem jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Narzędziem zwiększającym cyberodporność Polski ma być chmura obliczeniowa. W projekcie wskazano, że „efektywne i bezpieczne gromadzenie oraz przetwarzanie danych dotyczących obywateli, przedsiębiorców i działania państwa, ze względu przede wszystkim na skalę (wolumen tych danych), jest na dłuższą metę niemożliwe bez wykorzystania chmury obliczeniowej” („Strategia Cyfryzacji Państwa. Projekt do konsultacji społecznych”, s. 97). Dlatego Cloud First będzie dominującą metodą wyboru systemów informatycznych, z których korzysta administracja rządowa i samorządowa.
Chmura w administracji
Wykorzystanie chmury obliczeniowej przynosi wiele korzyści, zwłaszcza gdy z tego samego oprogramowania korzysta wiele jednostek/oddziałów funkcjonujących w ramach określonych struktur organizacyjnych (np. miasto i jednostki mu podległe). Dotyczy to przede wszystkim systemów EZD i ERP. Nasze systemy EZD oraz ERP zostały zaprojektowane z myślą o potrzebie ich działania w chmurze. Jednocześnie, zgodnie z projektem strategii, systemy Comarch są tak zbudowane, aby zapewnić użytkownikom neutralność technologiczną (np. niezależność od dostawcy bazy danych). Korzystanie z systemów w chmurze Comarch pozwala naszym klientom przerzucić odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo na naszą firmę, obniżając koszty ich użytkowania.
Postępowania administracyjne to procesy wydawania decyzji administracyjnych oraz różnego rodzaju zaświadczeń, dlatego w ich obsłudze wykorzystywane są różne systemy, takie jak EZD (elektroniczne zarządzanie dokumentacją), ERP (planowanie zasobów organizacji), systemy dziedzinowe czy rejestry publiczne. Konieczne jest zatem wdrożenie cyfrowych narzędzi, zapewniających współpracę wielu systemów używanych w obsłudze danej sprawy.
Rozwiązania Comarch
Takim narzędziem jest platforma Comarch EOS, której nadrzędnym celem jest zapewnienie elektronicznej obsługi spraw w urzędzie. Comarch EOS dostarcza standardowe funkcje systemu EZD i pozwala skonfigurować procesy obsługi postępowań administracyjnych, w których biorą udział różne systemy informatyczne. Jądrem Comarch EOS jest centralne repozytorium dokumentów elektronicznych, rozwiązujące problem przepisywania treści tych samych dokumentów do wielu różnych systemów. Ponieważ duża część rejestrów publicznych odwzorowuje treści zawarte w dokumentach elektronicznych wniosków lub decyzji, wspomniane repozytorium umożliwia zamodelowanie tych rejestrów, ich bieżącą aktualizację w ramach obsługi spraw oraz ich udostępnianie dla celów decyzyjnych.
Transformacja cyfrowa nie jest możliwa bez systemu ERP. Dlatego Comarch podjął wyzwanie budowy nowego systemu ERP, odpowiadającego wyzwaniom przyszłości. System zaprojektowano z myślą o cloud native, umożliwiając jego działanie w chmurach obliczeniowych różnych dostawców komercyjnych i rządowych. Efektem tych prac jest zupełnie nowy system kadrowo-płacowy zintegrowany z portalem pracowniczym – Comarch ERP EGERIA. Jest on dostępny w różnych modelach wdrożenia (np. CLOUD, CUW, on premise).
Comarch EOS wraz z Comarch ERP EGERIA są wyposażone w jednolite, responsywne interfejsy ukierunkowane na obsługę procesów, co ułatwia użytkownikom korzystanie z oprogramowania. Ponadto tworzą zintegrowany ekosystem informatyczny.
Już w maju firma Comarch będzie organizować cykl konferencji „Transformacja cyfrowa z Comarch. Nowe standardy systemów klasy ERP i EZD w chmurze”. Wydarzenia odbędą się w Warszawie (8 maja), Krakowie (15 maja), Poznaniu (20 maja), Gdyni (29 maja) i Wrocławiu (5 czerwca).
Szczegóły wydarzenia i rejestracja udziału dostępne są na stronie itwa.pl/110.
Więcej informacji
info@comarch.pl
www.comarch.pl