Logitech wprowadza do sprzedaży trzy urządzenia wideokonferencyjne nowej generacji: Rally Bar Mini, Rally Bar i RoomMate. Podmioty publiczne, które planują zainwestować w rozwiązania oferujące rozdzielczość 4K, wysokiej jakości dźwięk, inteligentne kadrowanie czy rozbudowane opcje monitorowania, powinny przyjrzeć się bliżej tym ciekawym nowościom sprzętowym.
Ogromna popularność systemów konferencyjnych obecnie nie dziwi już nikogo. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 prowadzenie spotkań za ich pomocą często jest po prostu koniecznością. W przypadku realizacji personalnej wideokonferencji często wystarcza korzystanie z laptopów, a nawet smartfonów. Jeśli jednak chcemy komunikować się z sali konferencyjnej, to potrzebne będą urządzenia, które zapewnią skuteczność komunikacji nawet dla większej grupy osób w pomieszczeniu. Wdrożenie systemu z licznymi komponentami, połączeniami i elementami sterującymi stanowi spore wyzwanie, dlatego warto stawiać na takie rozwiązania, które zapewniają wysoką funkcjonalność, a jednocześnie są proste we wdrożeniu i w obsłudze.
Logitech, który jest jedną z wiodących marek na rynku urządzeń wideokonferencyjnych, sukcesywnie poszerza swoją ofertę. Na początku tego roku firma ogłosiła premierę Rally Bar Mini, Rally Bar i RoomMate, czyli urządzeń nowej generacji, które odpowiadają na potrzeby różnych grup odbiorców. Dwa pierwsze to wielofunkcyjne wideobary typu all-in-one, które łączą w sobie kamerę, głośniki i mikrofony. Z kolei za pomocą RoomMate można organizować konferencje online dla nawet 46 osób bez konieczności użycia komputera.
Mały i duży brat
Konfiguracja urządzeń Rally Bar Mini i Rally Bar jest łatwa i trwa zaledwie kilka minut. Co istotne, kamery w prosty sposób mogą być monitorowane i zarządzane przy użyciu platformy Logitech Sync lub innego preferowanego narzędzia (m.in. Microsoft Teams Admin Center i Zoom Dashboard). Uzyskujemy wgląd w to, czy kamery działają poprawnie i posiadają najnowsze oprogramowanie układowe, a dodatkowo, jak wykorzystywane są sale konferencyjne za pomocą różnych wskaźników (np. liczba osób), co jest szczególnie ważne w przypadku limitów obłożenia pomieszczeń w hybrydowym miejscu pracy.Sercem urządzenia Rally Bar Mini, które powstało z myślą o obsłudze małych grup uczestników, jest automatycznie sterowana kamera 4K, która dzięki RightSight, czyli jednej z proaktywnych technologii RightSense (patrz: ramka), dostosowuje kadr do liczby uczestników i miejsca spotkania. Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) pozwala wykrywać ludzkie postacie w czasie rzeczywistym. We wnętrzu urządzenia, znajdziemy głośniki średnio- i wysokotonowe oraz szereg adaptacyjnych mikrofonów formujących wiązkę (beamforming). Ich zasięg wynosi do 4,5 m (opcjonalnie do kilkunastu metrów). Rally Mini automatycznie skupia sygnał mikrofonu na aktywnym rozmówcy, samodzielnie poziomując głośniejsze i bardziej miękkie głosy, jednocześnie tłumiąc hałas. Ta technologia nosi nazwę RightSound i również opiera się na AI, wykorzystując najnowszą wiedzę w dziedzinie przetwarzania sygnałów akustycznych. Warto dodać, że w większych salach możemy zastosować dodatkowe mikrofony, a konkretnie dwa panele Rally Pods. Kamera może działać samodzielnie z platformami Microsoft Teams i Zoom, jak również w połączeniu z dowolnym komputerem, dzięki czemu uzyskuje się kompatybilność praktycznie z każdą chmurową lub lokalnie wdrożoną platformą wideokonferencyjną.
Zintegrowany system kamerowy, mikrofony formujące wiązkę oraz wysokiej jakości głośniki zapewnia również urządzenie Rally Bar, ale jego możliwości pozwalają już na obsługę średniej wielkości sal konferencyjnych. W porównaniu z mniejszym bratem, który wyposażony jest wyłącznie w zoom cyfrowy, Rally Bar ma także wysokiej jakości zoom optyczny.
W większej grupie
Z kolei RoomMate to specjalizowany komputer stworzony specjalnie do współpracy wideo. Umożliwia on implementację wideokonferencji w pomieszczeniach, które mieszczą do 46 osób. Jest to zatem odpowiednia propozycja do dużych sal konferencyjnych. Urządzenie łączy w sobie dużą moc obliczeniową i oprogramowanie do wideokonferencji, dzięki czemu ułatwia skonfigurowanie m.in. aplikacji Zoom Rooms Appliances czy Microsoft Teams Rooms w systemie Android do pracy z kamerami konferencyjnymi Logitech, takimi jak Rally Plus. Warto podkreślić, że taka kamera zapewnia 15-krotny zoom cyfrowy i dostarcza obraz w jakości 4K z polem widzenia 90 stopni. Wspominana już technologia RightSight pozwala na kadrowanie wszystkich uczestników spotkania, a także płynne dostosowanie się do liczby gości dzięki obsłudze funkcji PTZ (pan, tilt, zoom), co oznacza automatyczne sterowanie obrotem, kątem nachylenia kamery oraz zmianą powiększenia obrazu.
Wdrożenie RoomMate jest proste, ponieważ wyeliminowano potrzebę posiadania dedykowanego komputera PC lub Mac w sali konferencyjnej. Podobnie jak w przypadku Rally Bar Mini i Rally Bar, możemy korzystać z centralnego monitorowania i zarządzania wideokonferencjami. Dotyczy to wszystkich urządzeń Logitech zainstalowanych w sali konferencyjnej, takich jak kamera konferencyjna czy kontroler dotykowy (np. Logitech Tap). Dodatkowo RoomMate został wyposażony w organizer kabli, który pozwala zachować porządek.
Postaw na jakość
Pandemia koronawirusa zmusiła świat do radykalnych i natychmiastowych zmian w funkcjonowaniu firm, urzędów oraz szkół. Pozwoliła światu poznać całą paletę sprzętu i oprogramowania do wideokonferencji. Organizacje zostały zmuszone do wypracowania technik oraz wybrania odpowiednich dla siebie rozwiązań pozwalających na telepracę. Urządzenia Rally Bar, Rally Bar Mini oraz RoomMate to propozycja dla tych, którzy szukają inwestycji na lata. W tym miejscu warto dodać, że wyceniono je kolejno na 3999, 2999 i 999 euro.
Nowości sprzętowe Logitech to urządzenia najnowszej generacji – dostosowane do różnych sytuacji związanych z pracą na odległość, zapewniające zaawansowane funkcje i współpracujące z najlepszymi i najpopularniejszymi usługami wideokonferencyjnymi.
Logitech RightSense
Wbudowany w urządzenia Logitech zestaw technologii RightSense ma gwarantować lepsze wrażenia użytkownika. Pierwsza z nich to RightSight, która automatycznie umieszcza w kadrze uczestników, niezależnie od tego, w jakiej są odległości od obiektywu. Z kolei technologia RightLight skupia się najpierw na twarzach, a następnie na otoczeniu, renderując naturalnie wyglądające odcienie barwy skóry.
RightLight z szerokim zakresem dynamiki (WDR) koryguje złe warunki oświetleniowe, np. osoby znajdujące się na tle okien, korygując efekty podświetlenia i poświatę bez umieszczania twarzy w cieniu. Jakość dźwięku podnosi natomiast RightSound, wyciszając dźwięki otoczenia i wyrównując poziom głosu oraz skupiając się na aktywnych mówcach. Co istotne, wszystkie te technologie działają w sposób automatyczny. System obrazowania Ultra HD gwarantuje optyczną dokładność w wysokiej rozdzielczości – nawet 4K.