Adwertorial
Aktualnie w NAS-ach firmy QNAP możemy spotkać trzy systemy operacyjne: QES, QuTS hero oraz QTS. Te dwa ostatnie w wersji 5.0 oferują wiele nowych funkcji i aplikacji. Z pewnością docenią je użytkownicy i administratorzy, ponieważ mogą znacząco ułatwić pracę.
QTS to sprawdzony i szybko rozwijany system operacyjny. Możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania zapewnia łatwe zarządzanie zarówno serwerem, jak i całym środowiskiem sieciowym oraz zwiększa funkcjonalność. Przykładowo aplikacja QVR Pro pozwala uruchomić na urządzeniu profesjonalny system monitoringu wizyjnego z bezpłatną obsługą do ośmiu kanałów dla kamer IP (maks. 128 kanałów po wykupieniu licencji). Praktycznych rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę, jest więcej. Począwszy od wersji 4.3.5 system QTS pozwala przydzielić od 1% do 60% pojemności dysku dla technologii OP (Over Provisioning). Dzięki temu można z wykorzystaniem tanich napędów SSD przeznaczonych na rynek konsumencki uzyskać wydajność i trwałość porównywalną z napędami półprzewodnikowymi klasy biznesowej. Funkcjonalny system ma się stać jeszcze lepszy – w lipcu firma QNAP zaprezentowała QTS 5.0 w wersji beta.
Nadchodzi nowe
Ulepszony system QTS ma zapewniać bardziej wszechstronne i bezpieczne środowisko dla użytkownika. Najnowsze wydanie systemu operacyjnego zostało zaktualizowane o jądro Linux Kernel 5.10. Warto podkreślić, że to jedno z najważniejszych wydań jądra w ostatnich latach. Linux 5.10 jest wydaniem o wydłużonym wsparciu (long-term suport; LTS), a na pomoc techniczną można liczyć aż do 2026 r. W QTS 5.0 jednocześnie ulepszone zostały zabezpieczenia oraz zwiększono wydajność pamięci podręcznej NVMe SSD – nowe jądro poprawia wydajność i wykorzystanie dysków SSD NVMe. Gdy akceleracja pamięci podręcznej jest aktywna, pamięć masowa SSD może być wykorzystywana bardziej efektywnie, jednocześnie odciążając zasoby pamięci fizycznej.
Najważniejsze zmiany
Jakie konkretnie nowe funkcje i aplikacje znalazły się w QTS 5.0? Zacznijmy od zoptymalizowanego interfejsu użytkownika. Zapewnia on płynną nawigację, czytelny układ graficzny ułatwiający pierwszą instalację NAS oraz pasek wyszukiwania w menu głównym do szybkiego znajdowania aplikacji. Niezwykle istotną kwestią jest wspomniane już bezpieczeństwo. System obsługuje TLS 1.3, udostępnia klucze SSH do uwierzytelniania w celu bezpiecznego dostępu do serwera NAS oraz zapewnia automatyczną aktualizację systemu QTS (warto dodać, że mamy możliwość zautomatyzowania aktualizacji konkretnych aplikacji oraz możliwość wyboru, czy wgrane mają być wszystkie aktualizacje czy tylko te zawierające poprawki). Ponadto pojawiło się wsparcie WireGuard VPN. Sieć VPN (Virtual Private Network) stanowi bezpieczny i rekomendowany sposób na ukrycie swojej aktywności w sieci podczas przeglądania stron internetowych i zdalnego dostępu do serwera NAS. Nowa usługa QVPN 2.0 obejmuje popularny, nieobciążający i niezawodny protokół WireGuard VPN z intuicyjnym interfejsem umożliwiającym ustanowienie bezpiecznego połączenia. Narzędzie jest szczególnie wartościowe w przypadku pracy z domu lub z innego miejsca poza biurem.
Kolejnym usprawnieniem jest lepsze rozpoznawanie obrazu. Wykorzystując Edge TPU, aplikacja QuMagie szybciej rozpoznaje twarze i obiekty, podczas gdy QVR Face poprawia analizę wideo w czasie rzeczywistym, umożliwiając natychmiastowe rozpoznawanie twarzy. W QTS 5.0 pojawił się też DA Drive Analyzer – wyjątkowe narzędzie, które może uchronić przed awarią dysku i utratą danych. Wykorzystuje ono opartą na chmurze sztuczną inteligencję i przewiduje żywotność dysków, pomagając użytkownikom w planowaniu wymiany dysku z wyprzedzeniem w celu ochrony przed utratą danych.
Natomiast instalując aplikację TeamViewer, użytkownicy mogą zdalnie zarządzać wszystkimi swoimi urządzeniami QNAP NAS i łączyć się z nimi z komputera z systemem Windows, zapewniając bezpieczne rozwiązanie zdalnego dostępu bez konieczności stosowania skomplikowanych ustawień VPN.
Dodajmy, że aplikacja QuFTP skupia wszystkie czynności związane z protokołem FTP w jednym miejscu, oferując intuicyjny interfejs i ustawienia uprawnień. Przesyłanie dużych ilości danych staje się wydajne i bezpieczne. NAS może działać jako serwer FTP z szyfrowanym połączeniem SSL/TLS, kontrolą przepustowości QoS, ustawianiem ograniczeń transferu FTP lub ograniczeń prędkości dla użytkowników i grup. QuFTP obsługuje również klienta FTP.
Ciągły rozwój
System operacyjny QTS zainstalowany na serwerze charakteryzuje się bardzo prostą obsługą, jednocześnie spełnia oczekiwania także zaawansowanych użytkowników. To właśnie OS decyduje o możliwościach współczesnych NAS-ów, więc QNAP dba o jego rozwój i często go aktualizuje. Wersja 5.0 jest dowodem na to, że tajwański producent trzyma rękę na pulsie i implementuje najnowsze i najbardziej przydatne rozwiązania.
Więcej informacji:
qnap.to/premium-partner-pl