Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2022
Tradycyjnie już końcówka roku to dla nas czas przyznawania wyróżnień produktom, które w opinii czytelników i redakcji „IT w Administracji” najlepiej sprawdzą się w sektorze publicznym.
Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy wręczaliśmy wyróżnienia „Produkt Roku IT w Administracji”, argumentowaliśmy stworzenie tych nagród potrzebą doradzania w zakresie doboru sprzętu i oprogramowania oraz prezentowania innowacyjnych usług informatycznych w urzędach. Tegoroczna odsłona akcji jest już ósmą, a u nas – i po Waszym zaangażowaniu w plebiscyt widzimy, że u czytelników również – zaangażowanie w ten projekt nie maleje. Widzimy to nie tylko po liczbie oddawanych przez Was głosów, ale także po towarzyszących im komentarzach.
Mijający rok to z jednej strony czas wyjścia z pandemii i dla wielu próby powrotu do funkcjonowania sprzed 2020 r., a z drugiej wojna w Ukrainie, która ma bezpośredni wpływ na sferę publiczną, także na IT, w Polsce. Administracja musiała się zetknąć z niespotykaną dotychczas skalą ataków hakerskich, co na wielu organizacjach wymusiło nieplanowane wydatki, mające na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. Wraz z rozwojem informatyzacji w polskich urzędach coraz więcej usług przenosi się do chmury. Trend jest widoczny od lat i nic nie wskazuje na to, by miał się zmienić. To także wpływa na decyzje zakupowe dotyczące sprzętu, oprogramowania i usług. Warto podkreślić, że nie w każdej kategorii wśród nagrodzonych znalazły się produkty, które można nazwać rynkowymi nowościami. Nadal jest to jednak sprzęt, po który sięgają instytucje administracji publicznej, dlatego uważamy, że plebiscyt jest dobrym miejscem na docenienie go.
W przypadku „Produktu Roku IT w Administracji” w kolejnych latach zmieniają się nagrodzeni, ale nie zasady. Od początku hołdujemy formule, w której przez kilka tygodni urzędowi informatycy, menedżerowie IT sektora publicznego, specjaliści i pasjonaci zgłaszają kandydatów w ośmiu kategoriach za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie WWW miesięcznika. Następnie czytelnicy głosują na produkty zebrane w poszczególnych kategoriach. Głosy oddała też redakcja. Braliśmy pod uwagę funkcjonalność, innowacyjność, a przede wszystkim przydatność produktów w codziennej pracy działów IT w sektorze publicznym. Ranking, który prezentujemy na kolejnych stronach, powstał w wyniku połączenia obu głosowań.
SERWERY
I miejsce – QNAP TS-h1090FU
II miejsce – Synology RackStation RS1221+
III miejsce – Lenovo ThinkSystem SE350 Edge Server
KOMPUTERY I TABLETY
I miejsce – Lenovo Yoga Slim 7 Carbon
II miejsce – Dynabook Tecra A50-J
III miejsce – HP Elite c645 G2 Chromebook Enterprise
MONITORY I WYŚWIETLACZE
I miejsce – NEC MultiSync E558
II miejsce – iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1
III miejsce – EIZO FlexScan EV2781
URZĄDZENIA SIECIOWE
I miejsce – Extreme Networks 5520-24T
II miejsce – ASUS 4G-AX56
III miejsce – TP-Link Archer MR500
URZĄDZENIA ZABEZPIECZAJĄCE
I miejsce – Stormshield SN1100
II miejsce – FortiNet FortiGate 3700F
III miejsce – Hillstone Networks SG-6000-A2700
OPROGRAMOWANIE ZABEZPIECZAJĄCE
I miejsce – Acronis Cyber Protect
II miejsce – Cisco Umbrella
III miejsce – Xopero ONE Backup&Recovery
OPROGRAMOWANIE DEDYKOWANE ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
I miejsce – Kodak Capture Pro EZD GOV Edition
II miejsce – ABBYY FineReader PDF 16
III miejsce – Madkom SIDAS – Budżet
URZĄDZENIA BIUROWE
I miejsce – Brother MFC-J5955DW
II miejsce – Logitech Rally Plus
III miejsce – Konica Minolta bizhub 225i
[…]
Maciej Kancerek