PROJEKTORY INSTALACYJNE EPSON EB-L720U
Projektor jest dziś urządzeniem wręcz niezbędnym i obowiązkowym wyposażeniem instytucji, które często organizują szkolenia czy spotkania wraz z prezentacjami. Wśród dostępnych modeli są rzutniki laserowe, które choć nie należą do najtańszych, okazują się niezastąpione w wielu zastosowaniach.
Projektory dzielimy na kilka kategorii, takich jak biurowe czy multimedialne oraz przenośne lub instalacyjne. Do tego dochodzą technologie generowania obrazu DLP i 3LCD, a wszystkie je łączy jedna z najważniejszych cech – podział ze względu na technologię źródła światła. Może to być lampa rtęciowa, dioda LED lub laser. Dwie ostatnie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na długą żywotność oraz niską temperaturę, co ma wpływ na lepszą kulturę pracy. Tradycyjne i najtańsze rzutniki do wyświetlania obrazu wykorzystują tzw. lampy UHP (Ultra High Performance), które pobierają dużo energii, bardzo się nagrzewają i dość często trzeba je wymieniać, ponieważ szybko się zużywają (zmniejszenie jasności, przepalanie). Niestety są one też dość drogie (kosztują średnio kilkaset złotych) i stanowią spory wydatek w budżecie danej jednostki. Układ chłodzenia takiego projektora musi być bardzo wydajny, przez co generuje sporo hałasu. Żywotność takiej lampy można nieco wydłużyć, jednak odbywa się to kosztem utraty jasności, co nie zawsze jest możliwe do zastosowania, jeśli nie dysponujemy dobrze zaciemnionym pomieszczeniem. Dlatego coraz większe zainteresowanie wzbudzają modele laserowe lub LED-owe. Spotykane są również modele hybrydowe, w których jednocześnie wykorzystywane są oba źródła światła. Warto jednak dodać, że zastosowane w rzutnikach laserowych i LED źródło światła nie wpływa na jakość generowanego obrazu, bo ta jest zależna od innych parametrów i specyfikacji danego urządzenia.
Laserowa rodzina
Firma Epson poszerzyła niedawno swoje portfolio projektorów laserowych 3LCD o linię urządzeń wysokiej jasności, zaprojektowaną z myślą o potrzebach branży edukacyjnej i biznesowej. Założeniem tej serii jest zapewnienie możliwości wyświetlania dużych i kontrastowych obrazów, co sprosta wysokim wymaganiom placówek edukacyjnych i biur. Producent dostrzegł w czasie pandemii szybko rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania niezbędne do współpracy zdalnej. Modele z serii EB-L700 to urządzenia wyposażone w laserowe źródło światła o dużym natężeniu. Urządzenia te mają jasność w przedziale od 5200 do 7000 lumenów, ponadto dysponują różnymi technologiami komunikacji, jak i sposobami instalacji.
W skład całej serii laserowych projektorów Epsona wchodzą obecnie następujące modele: EB-L520U, EB-L530U, EB-L630U, EB-L720U i EB-L730U. Do naszej redakcji trafił przedostatni z nich. Wyświetlany za ich pomocą obraz cechuje duża przekątna, wynosząca do 500 cali. Treści mogą być prezentowane w wielu różnych formatach, także szerokim, panoramicznym 16:6. Urządzenia te potrafią wyświetlać obraz nawet z czterech źródeł sygnału jednocześnie na podzielonym ekranie, co pozwala realizować zadania związane np. z nauczaniem hybrydowym czy spotkaniami służbowymi w większym gronie. Warto dodać, że rzutniki z serii EB-L700 wspierają wiele nowoczesnych standardów łączności (Wi-Fi 5 GHz, HDBaseT) oraz wyposażone są w nową wersję Miracast. Urządzenia te nie wymagają praktycznie żadnej obsługi, jeśli chodzi o źródło światła, które wystarczy nawet na 30 000 godzin pracy w trybie ekonomicznym. Cała seria EB-L700 umożliwia tworzenie zaawansowanych projekcji za pomocą wbudowanej opcji łączenia obrazów i korekcji geometrii przy współpracy z oprogramowaniem Epson Projector Professional Tool oraz narzędziem do zarządzania łącznością bezprzewodową i zdalnym sterowaniem pracą.
Jasny, zimny i cichy
Projektory o dużej jasności, jakim jest opisywany model EB-L720U, często charakteryzują się większymi gabarytami i masą. Tak jest również w tym przypadku (440 × 122 × 304 mm i 7,8 kg), jednak mimo iż jest to model instalacyjny, z powodzeniem może być używany jako sprzęt wolno stojący. W tym celu został wyposażony w odpowiednie, regulowane nóżki. Co ważne, mimo jasności wynoszącej aż 7000 lumenów, nie nagrzewa się i nie generuje zbytniego hałasu.
Standardowo moc źródła światła ustawiona jest na 70% (4900 lumenów), co w większości zastosowań jest wystarczające i znacząco redukuje szum układu chłodzenia oraz zużycie energii. Jest to najjaśniejszy rzutnik, jaki mieliśmy możliwość przetestować. Prawie rok temu w nasze ręce trafił inny, bardzo jasny model tego producenta o oznaczeniu EB-L200F, który miał jasność wynoszącą 5200 ANSI lumenów, co było wystarczające do przeprowadzania projekcji w ciągu dnia, nawet w nieprzystosowanych pomieszczeniach. W przypadku EB-L720U i wartości 7000 lumenów nie przeszkadza światło słoneczne ani sztuczne, wiązka emitowana z obiektywu nie jest w żaden sposób rozpraszana. Jest to model o natywnej rozdzielczości Full HD z możliwością wyświetlania materiałów przygotowanych w standardzie 4K. W przypadku gdyby źródło sygnału nie wykryło poprawnie takiej rozdzielczości, w ustawieniach rzutnika można ją wymusić. Dzięki tak dużej jasności maksymalna przekątna obrazu wynosi aż 500 cali, czyli 12,7 metra. Minimalna wielkość to natomiast 50 cali, a współczynnik proporcji to 16:10 z możliwością zmiany na 16:9, 16:6 czy 4:3.
W urządzeniu zastosowano technologię generowania obrazu o nazwie 3LCD, którą firma Epson cały czas dopracowuje we własnym zakresie. Stosunek kontrastu dynamicznego wynosi 2 500 000:1, a urządzenie wspiera 10-bitowe przetwarzanie obrazu. Projektor umożliwia przesyłanie strumieniowe z wykorzystaniem sieci LAN i bezprzewodowo przez Wi-Fi, jednak w tym drugim przypadku konieczne jest dokupienie kompatybilnego adaptera. Dzięki technice Screen Mirroring (Miracast) wyświetlimy materiały ze smartfonów, tabletów, laptopów i wielu innych urządzeń.
Budowa rzutnika
Jak już wspomnieliśmy, model EB-L720U charakteryzuje się sporymi gabarytami. Jego obudowa wykonana jest z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego. Urządzenie cechuje duży obiektyw (o zewnętrznej przekątnej wynoszącej ok. 10 cm), który chroniony jest za pomocą dołączonej pokrywki. Praktycznie w całości wystaje on poza obrys obudowy, dlatego warto uważać podczas przenoszenia rzutnika, by nie uszkodzić tego wrażliwego elementu. W przeciwieństwie do wielu kompaktowych modeli pokrętła do regulacji ostrości i zbliżenia (zoom) znajdują się nie w obudowie, ale właśnie na tej zewnętrznej części obiektywu. Dostępna jest jedynie regulacja manualna, a maksymalne powiększenie obrazu to 1,6. Po prawej stronie urządzenia umiejscowiony jest wlot chłodnego powietrza chroniony filtrem przeciwkurzowym. Co pewien czas należy go wymienić, o czym poinformuje nas odpowiedni wskaźnik (dioda). Wystarczy odkręcić ręką dwie śruby zabezpieczające i wysunąć zużyty filtr. Po przeciwległej stronie ukryty został monofoniczny głośnik o mocy 10 W.
Z przodu, z tyłu i od góry urządzenia znajdują się odbiorniki podczerwieni, które ułatwiają sterowanie projektorem niezależnie od miejsca, w którym się względem niego znajdujemy. Można je w razie potrzeby indywidualnie włączać i wyłączać w ustawieniach. Co ciekawe, na górnej powierzchni obudowy rzutnika nie znajdziemy żadnych elementów ani przycisków sterujących, a jedynie diody sygnalizacyjne. Jest ich sześć i informują o podłączonym zasilaniu, statusie pracy urządzenia, stanie laserowego źródła światła, zbyt wysokiej temperaturze, konieczności wymiany filtra oraz pracysieci bezprzewodowej (opcjonalnie). Pod spodem producent umieścił dwa systemy otworów montażowych o rozstawie 100 × 10 mm (VESA) i 32 × 18 cm (wspornik sufitowy). Obudowa jest też wyposażona w otwór na linkę zabezpieczającą przed upadkiem i miejsce do przytwierdzenia karabińczyka. W tylnej części mamy do dyspozycji dodatkowo dwie regulowane nóżki z gumowymi podkładami, a w przedniej zamiast tradycyjnej, wysuwanej podpórki znajduje się duża, okrągła i wykręcana noga do regulacji nachylenia pionowego urządzenia. Ta zmiana z pewnością podyktowana jest sporą masą projektora. Tradycyjna podpórka mogłaby się łatwo wyłamać i nie zapewniałaby stabilności.
[…]
Marcin Lisiecki
Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.