Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2020
Po raz szósty wspólnie z Czytelnikami oceniliśmy urządzenia i oprogramowanie, nagradzając te rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w urzędowej rzeczywistości.
W podsumowaniach minionego roku nie da się uniknąć nawiązania do COVID-19. Nie inaczej jest w wypadku naszego zestawienia. W 2020 r. pandemia postawiła na głowie wiele branż. Część z nich podupadła, a część dostosowała się do nowej sytuacji. Są też takie, które przeżyły w tym czasie okres wyjątkowego rozwoju. Jednym z najbardziej zauważalnych ogólnych trendów było zwrócenie się wszystkich podmiotów w stronę IT – we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych szukały sposobu na przetrwanie i sprawne przejście do funkcjonowania w trybie online. Czy to oznacza, że organizacje, a w naszym konkretnym przypadku podmioty publiczne zdecydowały się na masowe zakupy sprzętu i oprogramowania? Wiele wskazuje na to, że tak, ale raporty, w których znajdą się dane dotyczące rzeczywistej sprzedaży, zostaną opublikowane dopiero na początku 2021 r. Wówczas ciekawa będzie też analiza tego, jakiego rodzaju produkty trafiły do kupujących. Masowe zakupy nie zawsze oznaczają przecież skok jakościowy i implementację innowacyjnych rozwiązań.
W tegorocznym zestawieniu pojawiło się kilku debiutantów, ale nie zabrakło też kolejnych wersji dobrze już znanych rozwiązań. Zdarzają się również produkty, których żadnym sposobem nie można określić mianem nowości. Dzięki swojej przydatności zyskały one jednak przychylność głosujących. Sama procedura przyznawania nagrody Produkt Roku IT w Administracji nie zmieniła się. Przez kilka tygodni informatycy urzędowi, menedżerowie IT sektora publicznego, specjaliści i pasjonaci zgłaszali kandydatów w ośmiu kategoriach. Propozycje konkursowe trafiały do nas za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej miesięcznika. Następnie Czytelnicy głosowali na produkty zebrane w poszczególnych kategoriach. Głosy oddała też redakcja. Ostateczny ranking powstał z połączenia obu głosowań.
Kategoria – Serwery
Miejsce I – Fujitsu PRIMERGY BX900
Miejsce II – Dell EMC PowerEdge T640
Miejsce III – Lenovo ThinkSystem SE350 Edge Server
Kategoria – Komputery i tablety
Miejsce I – Lenovo ThinkPad T490
Miejsce II – MSI PRO 24X
Miejsce III – ASUS ZenBook 14 (UX434)
Kategoria – Monitory i wyświetlacze
Miejsce I – iiyama ProLite XUB2792QSU-B1
Miejsce II – Optoma ZU720T
Miejsce III – Acer EK240YAbi
Kategoria – Urządzenia sieciowe
Miejsce I – QNAP TS-983XU
Miejsce II – Fortinet FortiGate 100F
Miejsce III – TP-Link TL-SL1226P
Kategoria – Urządzenia zabezpieczające
Miejsce I – Stormshield SN310
Miejsce II – Ever Powerline RT 6000
Miejsce III – Yubico YubiKey 5 NFC
Kategoria – Oprogramowanie zabeczpieczające
Miejsce I – ESET Endpoint Security 7.3
Miejsce II – Acronis Cyber Protect
Miejsce III – Axence nVision 11.9
Kategoria – Oprogramowanie dedykowane administracji publicznej
Miejsce I – Zeto PZP
Miejsce II – Rekord eDokument
Miejsce III – GISON GEOplMPZP
Kategoria – Urządzenia biurowe
Miejsce I – HP LaserJet Enterprise M528dn
Miejsce II – Kyocera ECOSYS P2040dn
Miejsce III – Konica Minolta bizhub C250i