Miniony rok wyraźnie pokazał, że technologie cyfrowe są niezbędnym elementem funkcjonowania administracji publicznej. Barierę w budowie i rozwoju e-administracji stanowią jednak nie tylko fundusze. Kluczowi są specjaliści, których wiedza oraz doświadczenie pozwolą zaprojektować i z powodzeniem wdrożyć elektroniczne usługi w urzędzie, a następnie utrzymywać je w aktualności.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania (dalej: Łukasiewicz – ILiM) specjalizuje się w projektach e-administracji. W ramach tej instytucji powołano Centrum Elektronicznej Gospodarki (dalej: CE). To jedyna tak wyspecjalizowana jednostka funkcjonująca w Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie, skupiającej ponad 30 instytutów badawczych w całej Polsce.
Doświadczenie
Łukasiewicz – ILiM ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie związane z realizacją krajowych i międzynarodowych projektów dotyczących cyfrowych usług publicznych. – Centrum Elektronicznej Gospodarki powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie administracji publicznej w Polsce – wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor. Dodaje, że Łukasiewicz – ILiM realizuje zarówno duże projekty wdrażające krajowe systemy informatyczne, jak też indywidualne rozwiązania w konkretnym urzędzie. – Jesteśmy jednym z partnerów projektu wdrożenia w Polsce e-faktur. Od ponad dziesięciu lat pracujemy nad rozwojem Biznes.gov.pl – największego portalu e-administracji skierowanego do przedsiębiorców w Polsce – tłumaczy Arkadiusz Kawa.
Kompleksowość
Umiejętności i kompetencje specjalistów Łukasiewicz – ILiM pozwalają spojrzeć na cyfryzację nie tylko przez pryzmat rozwiązań technicznych, lecz także administracyjno-prawnych oraz z punktu widzenia użytkownika. Stąd w ofercie – poza projektowaniem i wdrażaniem usług cyfrowych, portali i aplikacji mobilnych – znajduje się też analiza procesowa regulacji prawnych czy konsultacje w obszarze procesu przyjmowania i obiegu e-dokumentów w urzędach. – Nasz zespół to nie tylko programiści i analitycy. Właśnie dlatego istotne jest, aby specjaliści zajmujący się e-administracją łączyli kompetencje z dziedziny IT, regulacji prawnych i user experience. W naszym dziale są analitycy, projektanci, specjaliści od user experience, wdrożeniowcy oraz redaktorzy specjalizujący się w plain language, którzy zapewniają, że budowane przez nas rozwiązania są nowoczesne i bezpieczne, zgodne z wymogami prawnymi, a przy tym łatwe w utrzymaniu, oraz mają przystępną i przyjazną użytkownikom formę – wyjaśnia kierownik CE, Jarosław Tomaszewski. Jak dodaje, oferta Łukasiewicz – ILiM jest kompleksowa i obejmuje wsparcie przy opracowywaniu koncepcji cyfryzacji usług podmiotów publicznych, dostarczenie działającego rozwiązania, jego późniejsze utrzymanie oraz przeszkolenie pracowników. Wachlarz produktów CE to zarówno dedykowane konkretnym urzędom elektroniczne formularze, jak i duże cyfrowe platformy umożliwiające udostępnienie kilkuset e-usług. – Oferujemy także rozwiązania portalowe klasy enterprise, pozwalające na zintegrowane zarządzanie informacją wielu powiązanych podmiotów. Tworzone przez nas rozwiązania są intuicyjne i spełniają wymagania WCAG 2.1 stawiane portalom internetowym – podkreśla Jarosław Tomaszewski.
Nowoczesność i użyteczność
Cyfryzacja nie polega na tworzeniu elektronicznej wersji formularza, tylko na zaprojektowaniu procesu załatwienia sprawy urzędowej przez internet. Zapewnienie użyteczności i dostępności serwisów internetowych, z uwzględnieniem wymagań prawnych, to najnowsza z usług oferowanych przez Łukasiewicz – ILiM i realizowana przez wyspecjalizowane do tego Laboratorium User Experience. Jak wskazuje ekspert UX, Marcin Śpiewak, dbałość o doświadczenia użytkowników zaczyna się już na początkowym etapie projektowania. Dojrzałość i kompleksowość w zakresie projektowania nakierowanego na użytkownika w znaczący sposób odróżnia ofertę Łukasiewicz – ILiM od innych dostępnych na rynku. – Chcemy dzielić się wiedzą i pomagać innym w tworzeniu dobrych serwisów internetowych. Dla nas użytkownicy to nie tylko klienci, ale także urzędnicy obsługujący systemy elektroniczne. Ustawa o dostępności cyfrowej jest sporym wyzwaniem dla administracji, ale też szansą na lepsze jutro – mówi Marcin Śpiewak.
mgr Marcin Śpiewak – Laboratorium User Experience
mgr inż. Jarosław Tomaszewski – Administracja Publiczna