Adwertorial
Sprawne korzystanie z możliwości technologii cyfrowych przez samorządy ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, szczególnie w obecnym czasie. Problemem mogą być jednak braki sprzętowe, niewystarczające kompetencje cyfrowe, niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem w internecie, brak środków finansowych. Lekarstwem na te bolączki jest program „Cyfrowa Gmina”. Ponad 600 mln zł – to budżet finansowanego z Funduszy Europejskich programu wsparcia samorządów i środki dla gmin miejskich i wiejskich na cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla podległych im jednostek, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, wsparcie w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia.
Na co mogę wydać pieniądze?
„Cyfrowa gmina” umożliwia przeznaczenie środków finansowych z grantu na cyfryzację urzędów jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek podległych i nadzorowanych. Mogą to być działania z zakresu edukacji cyfrowej, np. szkolenia, a także zakup sprzętu IT, oprogramowania, licencji – niezbędnych do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy i nauki, np. komputery, skanery, podpisy kwalifikowane, czytniki itp. oraz zakup usług chmurowych. Program nie ogranicza się tylko do działań samego urzędu, ale też rozszerza możliwości na gminne szkoły i placówki specjalne, np. w zakresie doposażenia w sprzęt IT. Każdy beneficjent, aby dokonać zakupu sprzętu i oprogramowania, musi obowiązkowo przeprowadzić audyt – diagnozę cyberbezpieczeństwa jednostki samorządu terytorialnego i przekazać raport spełniający określone przez program wymagania.
Usługi poprzez aplikacje internetowe – e-dokumenty, strona internetowa, e-rejestracja wizyt czy praca lub nauka zdalna. To wszystko usprawnia działania i stanowi udogodnienie dla pracowników jednostki i mieszkańców, ale wiąże się też z wielką odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ich danych. To także ogromne pole do działania dla przestępców. Udany atak może spowodować, że zyskają oni dostęp do informacji przetwarzanych na stacjach roboczych pracowników czy serwerach urzędu.
Stąd tak istotnym elementem, niezbędnym do pozyskania środków z dofinansowania, jest wykonanie diagnozy
cyberbezpieczeństwa.
Bezpieczny e-urząd
Orange oprócz diagnozy cyberbezpieczeństwa oferuje także specjalny Cyber Pakiet „Cyfrowa Gmina”. Jest to rozwiązanie, które pozwoli wykryć słabe punkty bezpieczeństwa w sieciach wewnętrznych samorządów dzięki wspomnianej wcześniej diagnozie cyberbezpieczeństwa, skanom podatności, ochronie reputacji i budowaniu świadomości cyberzagrożeń.
Dokonałeś wyboru. I co dalej?
Eksperci Orange zaproponowali już odpowiedni dla Twojego urzędu sprzęt – laptopy, komputery stacjonarne, serwery, właściwe oprogramowanie itp. Twoja sieć jest odpowiednio zabezpieczona.
Dzięki ofercie Orange Polska pozyskanie środków z Programu „Cyfrowa Gmina” jest proste i zapewnia doposażenie jednostek w niezbędny do codziennej pracy sprzęt i oprogramowanie, przy jednoczesnym spełnieniu obligatoryjnego warunku przeprowadzenia diagnozy bezpieczeństwa.
Kompleksowe wsparcie eksperckie dla gminy i jej mieszkańców
Odpowiednio zabezpieczona sieć internetowa, poczta elektroniczna, komputery, słuchawki, aparaty telefoniczne, ochrona zasobów, szkolenia w jednym pakiecie. Czy to możliwe? Taką kompleksową ofertę dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) przygotował Orange Polska.
– Od ponad 20 lat jesteśmy liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także audytu oraz zabezpieczeń i budowy sieci komputerowych. Zapewniamy też serwery, sprzęt komputerowy, laptopy, oprogramowanie wraz z ich profesjonalną obsługą, serwisowaniem oraz szkoleniami – mówi Piotr Markowicz, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów ICT w Orange Polska.
– Liczne certyfikaty oraz świadectwa zrealizowanych cyfrowych wdrożeń czynią z nas wiarygodnego i stabilnego partnera samorządu w przeprowadzeniu go krok po kroku przez tajniki cyfrowej gminy – dodaje Markowicz.
Aby skorzystać ze wsparcia Orange Polska, wystarczy skontaktować się ze swoim Doradcą Orange.