Adwertorial
Seria urządzeń QuCPE firmy QNAP to sprzęt nowej generacji, mający umożliwić łatwe wdrażanie środowisk sieci wirtualnych za pomocą urządzeń fizycznych. Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne w podmiotach publicznych, które już pytają o urządzenia.
Ze względu na wysokie koszty rozwiązań klasy korporacyjnej, administratorzy w niewielkich podmiotach decydują się czasem na wdrożenie najprostszego oprogramowania, często bezpłatnego, które z reguły nie jest objęte wsparciem technicznym. Seria QuCPE ma stanowić złoty środek. Z jednej strony ma być korzystna cenowo pod względem kosztów zakupu i utrzymania, a z drugiej strony zapewniać wystarczająco dużą wydajność gwarantującą bezpieczeństwo danych przesyłanych przez sieć, bez pogarszania jej wydajności.
Nowe urządzenie firmy QNAP zaprojektowano przede wszystkim z myślą o małych i średnich organizacjach. Jest uniwersalną platformą do wirtualizacji sieci, która została zbudowana na bazie wielordzeniowych procesorów serwerowych.
Elastyczne rozwiązanie
Obecność wielu portów i rozbudowana architektura mają sprawić, że modele QuCPE umożliwią optymalne przechowywanie i obliczanie danych, a także elastyczne wdrażanie. W chwili obecnej planowane są trzy wersje. Każda z nich została wyposażona w cztery porty 10GbE SFP+ oraz osiem Gigabit RJ-45. Na pokładzie najmocniejszej wersji znalazł się 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor Intel Xeon D-2166NT o taktowaniu 2 GHz (zwiększanym do 3 GHz). Wbudowana pamięć to 64 GB DDR4 ECC (4 × 16 GB).
Urządzenie jest wyposażone w mechanizm Intel QAT (Quick Assist Technology), który służy do sprzętowego wspomagania kompresji i szyfrowania danych. Dostępna jest też karta rozszerzeń PCIe Smart-NIC, zgodna ze specyfikacją SR-IOV (Single Root I/O Virtualization), dzięki której można przydzielić zdefiniowane pasmo przepustowości fizycznej karty sieciowej bezpośrednio konkretnym wirtualnym obiektom. Z kolei zestaw DPDK (Data Plane Development Kit) umożliwia ominięcie jądra systemu operacyjnego i bezpośrednie przejście do przestrzeni użytkownika w celu zapewnienia podwójnej szybkości transmisji pakietów (łącznie T/R × L2), a także poprawy ogólnej wydajności aplikacji wirtualizacyjnych. Technologie akceleracji sprzętowej Intel QAT, SmartNIC SR-IOV i DPDK oferują doskonałą moc obliczeniową na potrzeby wdrażania wirtualizacji i zwiększają efektywność transmisji SD-WAN i VPN.
System QNE i chmura AMIZ
Zastosowany w urządzeniach QuCPE system operacyjny QNE umożliwia konstruowanie w elastyczny i intuicyjny sposób wirtualnej infrastruktury sieciowej. Wizualizację jej topologii oraz wprowadzanie zmian konfiguracyjnych zapewnia wbudowany mechanizm Network Service Composer. Umożliwia również tworzenie wirtualnych przełączników sieciowych oraz przydzielanie zasobów sieci fizycznej do poszczególnych wirtualnych obiektów. W systemie QNE zaimplementowano również obsługę funkcji wirtualnych (Virtual Network Functions, VNFs) oraz mechanizm tworzenia definiowanych programowo sieci rozległych (SD-WAN). W systemie QNE zaimplementowano też część oprogramowania dostępnego wcześniej w systemie QNAP QTS. W pakietach Virtualization Station i Container Station możliwe jest tworzenie i uruchamianie wielu maszyn wirtualnych czy kontenerów z aplikacjami.
W urządzeniach z rodziny QuCPE dostępna jest także platforma z oprogramowaniem i usługami AMIZ Marketplace. Od drugiego kwartału 2021 r. możliwe jest publikowanie w niej oferty dostawców usług zarządzanych, niezależnych sprzedawców oprogramowania i integratorów biznesowych. Także przez tę platformę będą dokonywane płatności za subskrypcje i udzielone licencje. Dzięki dostępnemu w AMIZ Marketplace oprogramowaniu można zamienić modele QuCPE w bezpieczny router, instalując aplikację RouterOS lub OpenWrt. Zapewnione jest również tworzenie tuneli VPN typu site-to-site pomiędzy siedzibą, a jej oddziałami, co zabezpiecza transmisję danych w sieci korporacyjnej.
Ciekawostką jest również możliwość wykorzystania wbudowanego w system QNE oprogramowania QVR Elite, służącego do stworzenia profesjonalnego systemu nadzoru wideo we wszystkich zdalnych oddziałach podłączonych do urządzenia QuCPE. Dane z kamer monitoringu rejestrowane są na dwóch dyskach HDD lub SSD, które można zainstalować bezpośrednio w obudowie urządzenia.
Zalety modernizacji
Wirtualizacja sieci pozwala na przydzielenie wirtualizacji zasobów sieciowych uruchomionej na dedykowanym sprzęcie do funkcji sieci wirtualnej (VNF), umożliwiając elastyczne przypisanie zasobów do każdej usługi w zależności od potrzeb. Wirtualizacja sieci eliminuje ograniczenia związane z końcem okresu eksploatacji dedykowanego sprzętu, reagując błyskawicznie na zróżnicowane potrzeby sieci, i umożliwia rozwój organizacji.
Więcej informacji:
plsales@qnap.com