Adwertorial
Warstwa pierwsza często jest kojarzona tylko z medium przesyłowym, ale rozwój telekomunikacji spowodował, że obecnie to także szereg mechanizmów do optymalizacji infrastruktury oraz zwiększenia bezpieczeństwa transmisji.
Zabezpieczenia software’owe
Z poziomu oprogramowania możemy uruchomić szyfrowanie na warstwie pierwszej. Jest to rozwiązanie analogiczne do MACseca, czyli szyfrowania na warstwie drugiej. Główna różnica polega na tym, że na warstwie pierwszej wszystkie usługi (Fibre Channel, Ethernet itp.) możemy zaszyfrować w systemie transmisyjnym, w przypadku warstwy drugiej natomiast pojedynczy switch może szyfrować jeden protokół. Dodatkowo szyfrowanie na warstwie pierwszej zapewnia niższe opóźnienia i nie ogranicza pasma tak bardzo jak IPsec czy MACsec w IP i Ethernet.
Zabezpieczenia fizyczne
Trasa zapasowa to pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy potrzebujemy zabezpieczeń fizycznych w warstwie pierwszej. Zdarzają się sytuacje, w których robotnicy uszkadzają światłowód podczas prac, co w konsekwencji powoduje spore straty dla organizacji. Aby wyeliminować ryzyko takich wypadków, możemy zastosować trasę zapasową. Tworzymy ją poprzez instalację dodatkowego urządzenia, które automatycznie przełączy wszystkie usługi w przypadku awarii.
Systemy transmisyjne dają nam kilka rozwiązań w kwestii trasy zapasowej. Począwszy od specjalnego urządzenia do przełączania ruchu, przez systemy aktywne z dwoma portami liniowymi, na pełnej redundancji sprzętowej skończywszy. Ostatnie z wymienionych rozwiązań umożliwia pełną ochronę – awaria któregokolwiek elementu systemu nie wpływa na pracę usług. Każda z tych metod ma trochę inne przewagi nad pozostałymi. Wszystko zależy od potrzeb administratora i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Warstwa fizyczna ma szereg mechanizmów, za pomocą których możemy wesprzeć przełączniki i routery w kwestii bezpieczeństwa. Są to chociażby dodatkowe metody szyfrowania czy zabezpieczenia włókna światłowodowego przed fizycznym uszkodzeniem. Wszystko w celu zapewnienia ciągłości świadczenia usług w sieci. Systemy transmisyjne nie tylko gwarantują nieprzerwane działanie usług, ale dają również możliwość łatwej rozbudowy infrastruktury o dodatkowe transmisje.
Systemy transmisyjne pozwalają efektywnie wykorzystać infrastrukturę, zapewniając szyfrowanie na warstwie pierwszej, mechanizmy protekcji, wysoką przepustowość i możliwości rozbudowy sieci.
Więcej informacji
Marcin Bednarski – business
development manager
+48 537 037 377
marcin.bednarski@salumanus.com
Jakub Kolasiak – product manager
+48 570 131 171
jakub.kolasiak@salumanus.com