Testy
Coraz częściej korzystamy z elektronicznych wersji dokumentów, jednak w biurowej rzeczywistości bez papierowych wydruków nadal nie można się obejść. Dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym nie tylko stworzymy fizyczne dokumenty i ich kopie, ale też przeniesiemy je do świata cyfrowego.
Firma Brother ma w swojej ofercie wiele urządzeń oferujących takie możliwości, w tym dwa bliźniacze modele: MFC-L5700DN i MFC-L5750DW. Do naszej redakcji zawitał ten drugi. Choć urządzenia są sprzedawane od 2016 r., nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ zostały sprawdzone przez wielu użytkowników, którzy docenili ich jakość i niezawodność, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Producent cały czas dostarcza aktualizacje sterowników i oprogramowania (również wewnętrznego) do tych urządzeń. Najnowszy firmware do testowanego modelu MFC-L5750DW pochodzi z lipca 2020 r.
Dwaj bracia
Kombajny Brothera potrafią drukować, kopiować, skanować i wysyłać faksy, a ich największe zalety to szybkość pracy i niskie koszty eksploatacji. Są to urządzenia laserowe (mono) przeznaczone dla środowisk, gdzie drukuje się do 50 000 stron w skali miesiąca, czyli małych i średnich biur. Szybkość druku w obu modelach wynosi do 40 stron na minutę, natomiast skanowania – do 24 stron na minutę (wyższy model potrafi digitalizować obie strony dokumentu podczas jednego przebiegu). Nie zabrakło również funkcji automatycznego druku dwustronnego (duplex). W komplecie z urządzeniami otrzymujemy toner startowy o wydajności 2000 stron, a dostępne w sprzedaży zasobniki pozwalają wydrukować 3000 lub 8000 arkuszy.
Drukarki są bardzo łatwe w obsłudze dzięki dużym ekranom dotykowym (przekątna w przypadku MFC-L5750DW wynosi 12,3 cm). Wbudowany podajnik papieru zmieści 250 arkuszy, a automatyczny ADF skanera 50 kartek. Jeśli pół ryzy to za mało, można dokupić podajniki opcjonalne i zwiększyć pojemność. Oba urządzenia są wyposażone w interfejsy przewodowe Ethernet 100/10 Mb/s oraz USB 2.0, a testowany przez nas model ma także wbudowaną kartę Wi-Fi 4 (b/g/n) i obsługuje połączenia bezpośrednie Wi-Fi Direct. Kopiarki współpracują również z różnymi rozwiązaniami mobilnymi, takimi jak Apple AirPrint, Google Cloud Print 2.0, Mopria, oraz z aplikacją Brother iPrint&Scan. Ta ostatnia dostępna jest na iOS i Androida. Pozwala drukować i skanować bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia integracja z Active Directory oraz funkcja Secure Function Lock, a także obsługa Internet Protocol Security (IPSec), Print Archive, Secure Reset i Certificate Management.
Konstrukcja urządzenia
Brother nie eksperymentuje z wyglądem swoich produktów i trzyma się wypracowanej prostej stylistyki. Urządzenie jest dość duże (435 × 427 × 486 mm) i ciężkie (16,5 kg). Tworzywo, z którego została wykonana obudowa, jest grube, sztywne i dobrej jakości, co wróży długi czas bezawaryjnej eksploatacji. Podajnik dokumentów znalazł się tradycyjnie na dole urządzenia i jest wyposażony w mechaniczny wskaźnik, który pozwala sprawdzić stan pozostałego papieru. Co ciekawe, pokazuje on pozostałą ilość papieru tylko wtedy, gdy kopiarka jest włączona. Dzięki temu kurz nie dostaje się do środka przez szczelinę wizjera.
Z przodu urządzenia znajduje się chowany, ręczny podajnik dokumentów, który przydaje się np. w przypadku niestandardowych nośników. Poufność dokumentom zapewnia ukryta wewnątrz obudowy taca odbiorcza (do 150 arkuszy). Wydruk można zobaczyć dopiero po wyjęciu arkuszy ze szczeliny. Na tacy odbiorczej umieszczono płaski przycisk do szybkiej wymiany tonera. Po jego naciśnięciu obudowa otwiera się, po czym wystarczy pociągnąć za rączkę, aby wyjąć pojemnik z czarnym proszkiem. Prościej i wygodniej być nie może. Nad tacą odbiorczą umiejscowiono port USB Host – służy on do podłączania nośników, na które chcemy bezpośrednio skanować dokumenty. Możliwy jest także druk z pamięci USB wybranych typów plików bez potrzeby używania komputera. Z prawej strony obudowy umieszczono wentylator, który włącza się tylko podczas intensywnej pracy. Z tyłu znalazły się klapka techniczna (pozwala usunąć zakleszczony papier), otwór blokady Kensington, porty komunikacyjne oraz gniazdo zasilania.
Panel sterowania i skaner
Urządzeniem MFC-L5750DW sterujemy przy użyciu dotykowego i kolorowego ekranu LCD, który obsługuje także gesty. Do pomocy mamy trzy również dotykowe przyciski Home, Cofnij i Anuluj oraz klawiaturę numeryczną do obsługi faksu. Jedynym mechanicznym przyciskiem jest włącznik zasilania, pod którym umieszczono diodę informującą o pracy w sieci bezprzewodowej (Wi-Fi). Menu wyświetlane na ekranie działa bardzo płynnie i jest przejrzyste dzięki czytelnym ikonom i opisom. Interfejs dostępny jest w języku polskim. Po zdefiniowanym czasie ekran jest wygaszany, a włączamy go przez dotknięcie wyświetlacza lub za pomocą przycisku Home.
Nad drukarką znajduje się moduł skanera składający się z tzw. szyby oraz automatycznego podajnika ADF. Skaner sam wykrywa włożone arkusze, a dzięki temu, że górna pokrywa jest unoszona, ręcznie możemy zeskanować np. grubą książkę. Taca odbiorcza została wyposażona w specjalny ogranicznik, który po rozłożeniu zapobiega zsuwaniu się dokumentów. Podajnik ADF – podobnie jak moduł drukarki – wyposażono w klapkę serwisową, ułatwiającą wydobycie zakleszczonych arkuszy, a także w regulowane prowadnice pozwalające na równe podawanie papieru w różnych formatach. Natywny dla tego urządzenia jest rozmiar A4. Skaner pracuje w technologii Dual CIS i pozwala uzyskać rozdzielczość 1200 dpi (z szyby) i 600 dpi, gdy skanujemy z podajnika ADF. Prędkość skanowania w mono wynosi 24 arkusze na minutę, a w kolorze – 20 stron.
Interfejsy i funkcje podstawowe
Warto wspomnieć, że kopiarka MFC-L5750DW dysponuje nierozszerzalną pamięcią operacyjną o pojemności 256 MB, a za sprawną pracę urządzenia odpowiada czterordzeniowy procesor Cortex-A9 (800 MHz). Produkt oferuje wiele sposobów komunikacji z komputerem i innymi urządzeniami. Do dyspozycji mamy klasyczne połączenie za pomocą kabla USB (port USB typu B), którego, jak to często bywa, nie znajdziemy w zestawie. Drugim sposobem jest sieciowa łączność przewodowa z maksymalną prędkością 100 Mb/s (port RJ-45), a trzecim komunikacja bezprzewodowa Wi-Fi. Co ważne, jeśli chcemy coś zeskanować lub wydrukować z poziomu urządzenia mobilnego (smartfon, tablet), drukarka nie musi być podłączona do biurowej sieci WLAN. Dzięki obsłudze WiFi Direct połączymy się z nią bezpośrednio. Szkoda tylko, że w tym modelu zabrakło technologii NFC do szybkiego zestawiania takich połączeń. Zostały jeszcze interfejsy faksu. Z tyłu urządzenia znajdziemy dwa gniazda RJ-11 do podłączenia linii telefonicznej oraz opcjonalnie telefonu.
Na ekranie drukarki mamy dostępne trzy podstawowe funkcje urządzenia: Faks, Kopiowanie i Skanowanie. Po przejściu na drugi pulpit mamy jeszcze bezpieczne drukowanie, które umożliwia rozpoczęcie druku dopiero po podejściu do kopiarki i wprowadzeniu hasła (PIN-u). Ustawia się je w sterowniku i dzięki temu nikt niepowołany nie zobaczy, co drukujemy.
Funkcje dodatkowe
Ten model drukarki Brothera nie tylko pracuje w sieci lokalnej, ale także całkiem dobrze radzi sobie w internecie. Pierwszym tego przykładem jest obecność opcji Sieć Web. Po jej wybraniu możemy łączyć się z takimi usługami chmurowymi, jak OneNote, OneDrive, Dropbox, Google Drive, Evernote i Box. Niestety, nie wystarcza podanie danych logowania, aby móc korzystać np. z Dysku Google. Najpierw trzeba wejść na stronę bwc.brother.com, gdzie wybieramy kraj i model drukarki, a następnie usługę, na której nam zależy. Potem udzielamy zgody na dostęp urządzenia do konta i czekamy na wygenerowanie tymczasowego identyfikatora. Następnie numer ten wprowadzamy za pomocą wirtualnej klawiatury na drukarce i zabezpieczamy kodem PIN. Trzeba też wprowadzić wybraną nazwę użytkownika, ponieważ z kopiarki z pewnością będzie korzystać co najmniej kilka osób. Od tego momentu będziemy mogli wysyłać dokumenty ze skanera od razu do chmury lub pobierać pliki do wydruku z dysku sieciowego.
Kolejną funkcją wymagającą połączenia z internetem są Aplikacje. Jest ich aż 10 i mogą nam bardzo ułatwić pracę. Pierwsza z nich zawiera bazę gotowych szablonów. Znajdziemy tu różne druki i przydatne formularze, np. lista zakupów, kartka w kratkę lub linie itp. Kolejną aplikacją jest Cloud Secure Print, czyli drukowanie przez internet. Najpierw należy przesłać zadanie (plik) do urządzenia za pośrednictwem specjalnej strony internetowej lub e-maila (transmisja realizowana jest z wykorzystaniem szyfrowanej usługi chmurowej), a następnie zrealizować wydruk za pomocą ekranu LCD. Dzięki temu, będąc poza biurem, możemy bezpiecznie wydrukować potrzebny współpracownikom dokument. Kolejne programy umożliwiają skanowanie do urządzenia mobilnego poprzez użycie kodu QR, do przeszukiwalnego PDF-a z opcją wysyłki e-mailem lub do chmury, wykonanie kopii łatwiejszej do odczytu (powiększenie i przyciemnienie tekstu), faksowanie do chmury i na adres e-mail oraz skanowanie od razu do formatów aplikacji PowerPoint, Excel i Word (wysyłka na e-mail i do chmury). Jest jeszcze jedna aplikacja o nazwie Proste skanowanie, której zadanie sprowadza się do przesyłania dokumentów na wskazany adres poczty elektronicznej bez zbędnych ustawień i konfiguracji.
Skanowanie zaawansowane
Wybierając na ekranie opcję Skanuj, mamy do wyboru całkiem sporo możliwości. Pierwszą z nich jest funkcja natychmiastowej konwersji dokumentu do edytowalnego pliku tekstowego. Wbudowany moduł OCR działa całkiem sprawnie, choć plikiem wynikowym jest format TXT, więc o obrazach i tabelach możemy zapomnieć. Do tego potrzebna jest aplikacja Control Center 4 zainstalowana w komputerze (standardowe oprogramowanie Brother) lub osobny program, jak np. PaperPort, który jest dołączany do tego modelu drukarki. Kolejną funkcją skanera jest zapis bezpośrednio do komputera w formatach PDF, JPEG lub TIFF. Dostępne jest tworzenie dokumentów wielostronicowych lub zapis w pojedynczych plikach. Bardzo użyteczną funkcją jest możliwość pobrania ustawień skanowania z oprogramowania zainstalowanego na wybranej stacji roboczej. Kolejne funkcje to skanowanie do wybranej aplikacji graficznej lub klienta poczty, do pamięci USB, na serwer FTP/SFTP, do udziału sieciowego, usługi SharePoint oraz chmury.
Ważną funkcją urządzenia jest także możliwość wykonywania kopii dokumentów. Oprócz standardowych opcji znanych z tzw. „ksero”, jak np. wybór liczby duplikatów, powiększanie ich czy przyciemnianie, model MFC-L5750DW potrafi wykonywać kopie dwustronnych dokumentów na jednym przebiegu (pełny duplex), poprawiać ich jakość (funkcja zwiększania gęstości i kontrastu) oraz oszczędzać papier, przenosząc nawet cztery strony na jeden arkusz papieru. To jednak nie wszystko. Opcja Szybka kopia daje nam dostęp również do skanowania paragonów, dokumentów tożsamości (obie strony na jednej kartce) oraz różnych schematów druku oszczędzających papier, np. drukowania dwustronnego dokumentu na jednej stronie czy dwóch dwustronnych na jednej kartce obustronnie. Oczywiście, nie zabrakło też takich użytecznych funkcji, jak pomijanie pustych stron, usuwanie koloru tła czy automatyczne prostowanie skanów z podajnika ADF.
Ustawienia i konfiguracja
Na głównym ekranie drukarki, oprócz aktualnej daty i godziny (niestety, trzeba je ustawić samodzielnie), mamy szybki dostęp do konfiguracji połączenia z Wi-Fi, informacji o stanie tonera i możliwość wydruku testowego oraz wejście do ustawień. W przypadku Wi-Fi mamy trzy sposoby łączenia się z siecią. Ręczny za pomocą kreatora (trzeba wprowadzić wszystkie dane), przy użyciu Asystenta (konieczne jest włożenie dołączonej płyty CD) oraz najszybszy – poprzez mechanizm WPS (jeśli nasze urządzenie dostępowe go obsługuje). W ustawieniach możemy konfigurować parametry pracy urządzenia. Znajdziemy tu m.in. konfigurację sieci przewodowej i Wi-Fi. Włączymy tu również obsługę IPv6 oraz standard APIPA (automatyczna konfiguracja adresu IP połączenia lokalnego) – klient DHCP samodzielnie wybiera adres IP i maskę sieci, gdy serwer DHCP nie jest dostępny. Tu również aktywujemy i ustawimy połączenia bezpośrednie WiFi Direct.
Kolejna opcja to ustawienia tacy. Oprócz wyboru typu papieru możemy aktywować automatyczne wykrywanie rozmiaru arkuszy oraz wprowadzić schematy ustawień osobno dla faksu i kopiarki (np. odbierane faksy będą drukowane tylko z podajnika ręcznego). Ostatnią opcją są ustawienia ogólne dotyczące całego urządzenia.
Kultura pracy, jakość i wydajność
To duże i dość szybkie urządzenie pracuje stosunkowo cicho. Aktywny układ chłodzenia jest uruchamiany tylko podczas druku i szybko się wyłącza po zakończeniu pracy. Skaner płaski jest bardzo cichy, natomiast działanie podajnika ADF jest akceptowalne i nie powoduje dyskomfortu. Trzeba natomiast uważać podczas skanowania dokumentów uszkodzonych lub pogiętych. Układ prowadzenia papieru potrafi się wtedy zablokować lub jeszcze bardziej pomiąć arkusz. Lepiej wtedy skorzystać ze specjalnej folii ochronnej i dbać o równe ułożenie dokumentów w podajniku.
Wyświetlacz urządzenia jest dość jasny i matowy, więc informacje na nim są widoczne nawet w bardzo jasno oświetlonym pomieszczeniu. Do jakości druku nie można mieć żadnych zastrzeżeń – zarówno tekst, jak i grafika wyglądają bardzo dobrze i profesjonalnie. Przejścia pomiędzy odcieniami szarości są prawie niezauważalne, a na jednolitych tłach nie zaobserwowaliśmy powstawania smug. Mocną stroną urządzenia jest moduł skanera. Zdigitalizowane obrazy są świetnej jakości, niezależnie od tego, jaki materiał jest skanowany. Nawet błyszczący papier nie stanowi problemu dla MFC-L5750DW. Nie powstają żadne odblaski czy przekłamania w otrzymywanym obrazie. W kwestii wydajności produkt nieco odstaje od tego, co deklaruje producent. Zmierzona przez nas prędkość druku wyniosła średnio 37 stron na minutę, licząc od momentu, gdy zaczął być pobierany papier (nagrzewanie trwa ok. 5 s). Skaner również nie osiągnął zadeklarowanego w specyfikacji wyniku. Udało mu się przetworzyć 18 arkuszy w ciągu jednej minuty w kolorze i 23 w trybie czarno-białym.
Marcin Lisiecki
Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.