QNAP TS-h3088XU-RP to dobrze przemyślany i dopracowany serwer NAS, który charakteryzuje się wysoką wydajnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem danych. Wbudowana dwuportowa karta sieciowa 25 GbE SFP28 SmartNIC, możliwość rozbudowy przy użyciu PCIe oraz skalowanie przestrzeni dyskowej do petabajtów to atrybuty, które pozwolą wykorzystać urządzenie na potrzeby wirtualizacji, aplikacji hybrydowych i wielochmurowych, krytycznych zadań backupu czy obsługi tysięcy jednoczesnych połączeń z serwerem plików.
Na początku tego roku firma QNAP zaprezentowała wyróżniającego się wydajnością i pojemnością 30-zatokowego NAS-a SATA all-flash. Jest to serwer w obudowie typu rack (2U) dostępny w dwóch wersjach: TS-h3088XU-RP-W1250-32G oraz TS-h3088XU-RP-W1270-64G. – Urządzenie łączy atuty niezrównanego sprzętu oraz oprogramowania, skutecznie eliminując wszelkie wąskie gardła i ułatwiając wykonanie wymagających dużej wydajności i minimalnych opóźnień operacji krytycznych dla funkcjonowania organizacji. Jednocześnie zapewnia wysoką niezawodność i możliwość rozbudowy – wyjaśnia Jason Hsu z QNAP.
Świetne parametry
Na pokładzie urządzenia w wersji pierwszej znalazł się sześciordzeniowy procesor Intel Xeon W-1250 taktowany zegarem 3,3 GHz (w trybie Turbo Boost do 4,7 GHz) oraz 32 GB pamięci DDR4 UDIMM ECC. Charakteryzująca się wyższą specyfikacją druga wersja serwera wyposażona została natomiast w ośmiordzeniowy układ Intel Xeon W-1270 3,4 GHz (do 5,0 GHz w trybie Turbo). Ponadto do dyspozycji mamy cztery banki pamięci, gdzie można zainstalować moduły o maksymalnej pojemności 32 GB każdy, co daje w sumie 128 GB RAM-u.
Preinstalowana dwuportowa karta sieciowa 25 GbE SFP28 SmartNIC (z kontrolerem NVIDIA Mellanox ConnectX-4 Lx SmartNIC) obsługuje iSER oraz transfery sięgające 50 Gbps (z wykorzystaniem Port Trunking) oraz optymalną prędkość połączeń Ethernet z użyciem funkcji Auto-Negotiation. Trzy złącza PCIe (wersja 3.0) pozwalają na rozbudowę konfiguracji urządzenia poprzez dodanie np. szybkich kart sieciowych, kart QM2 pozwalających na instalowanie nośników M.2 SSD, a także kart Fibre Channel do obsługi rozwiązań storage FC SAN. Można też sięgnąć po karty rozszerzeń, które umożliwiają podłączanie obudów rozszerzających QNAP SAS/SATA – dzięki nim możliwe jest osiągnięcie pojemności systemu liczonej w petabajtach. Dostępny jest również port HDMI 1.4b pozwalający na bezpośrednie podłączenie ekranu, na którym można wyświetlać np. interfejs maszyn wirtualnych lub systemu Ubuntu.
Zalety systemu QuTS hero
W rozwiązaniach firmy QNAP można aktualnie znaleźć trzy systemy operacyjne: QTS, QES oraz QuTS hero. Ten ostatni zastosowano właśnie w modelu TS-h3088XU-RP. QuTS hero oferuje zaawansowany i kojarzony z ogromnymi pojemnościami system plików ZFS. Jedną z wielu cech wyróżniających ZFS na tle konkurencji jest dbałość o integralność przechowywanych danych. ZFS dla każdego bloku danych, jaki zapisuje, wylicza sumę kontrolną i zapisuje ją w metadanych, które są przechowywane w kilku kopiach. Ponadto system QuTS hero, dzięki funkcji samonaprawy, zapewnia integralność danych za pośrednictwem automatycznego wykrywania i korygowania cichych uszkodzeń danych. Liniowa kompresja i deduplikacja danych mogą wspomagać optymalizację ilości danych do nadpisania. Do dyspozycji są również technologie optymalizacji pamięci SSD, takie jak Write Coalescing, TRIM czy Pool Over-Provisioning. Warto dodać, że QuTS hero obsługuje także opartą na chmurze usługę JumpCloud LDAP, która znacznie ułatwia zarządzanie użytkownikami i uwierzytelnianie na potrzeby bezpiecznego dostępu do plików na serwerze NAS. A to tylko wycinek możliwości tego systemu! Z punktu widzenia administratora ma on znacznie więcej zalet, które usprawniają codzienną pracę.
Co ciekawe, QuTS hero łączy w sobie najlepsze cechy pozostałych systemów firmy QNAP. Podobnie jak w QTS, możemy tu instalować wybrane przez nas aplikacje, zwiększając elastyczność systemu. Dostępne w App Center programy pozwalają dodać takie funkcje, jak: hostowanie maszyn wirtualnych i kontenerów, uproszczone backupy danych (lokalne/zdalne/chmurowe), wdrożenie systemu kopii zapasowych dla Google Workspace oraz Microsoft 365 czy centralne zarządzanie backupami VMware oraz Hyper-V. Przykładowo aplikacja QVR Pro pozwala uruchomić na urządzeniu profesjonalny system monitoringu wizyjnego z bezpłatną obsługą do ośmiu kanałów dla kamer IP, dzięki czemu można zbudować system składający się ze 128 kamer. Natomiast wspólną cechą QES oraz QuTS hero jest dbałość o ochronę danych (ZFS), a także efektywność w ich przechowywaniu (deduplikacja i kompresja).