Sprzęt to wyświetlania obrazu ma duży wpływ na efektywność szkolenia i jego odbioru. Badania naukowe wskazują, że aż 83% treści jest przyswajanych za pośrednictwem wzroku, a jedynie 11% za pośrednictwem słuchu. Dlatego tak ważne jest dobranie urządzeń wyświetlających jasny, wyraźny i optymalny dla naszego wzroku przy panujących warunkach obraz.
Wielkość sali, jasność otoczenia i sposób prezentacji determinują wybór rozwiązania.
Wielkość pomieszczenia:
Interaktywne monitory wielkoformatowe to rozwiązania dedykowane do mniejszych sal spotkań do kilku osób. Zgodnie ze wzorem podanym przez SMPTE optymalna odległość od ekranu monitora o przekątnej 65″ to 2,75m, monitora 75″ – 3,17m, a 86″ – 3,74m. Zachowanie takiego dystansu jest szczególnie istotne w przypadku prezentacji Excel czy PowerPoint, natomiast mniej przy materiałach wideo. Im większa rozdzielczość monitora, tym bardziej widoczne szczegóły. Na chwilę obecną standardem w monitorach Optoma serii 5 i 3 jest rozdzielczość 4K UHD.
Projektory to najczęściej wybierane urządzenia gdy liczy się wielkość obrazu i elastyczność instalacji. W badaniu istotności obiektów konferencyjnych 80,54% ankietowanych uznało rolę projektorów za kluczową. Projektory świetnie sprawdzą się zarówno w małych jak i dużych salach konferencyjnych i bankietowych. Rozmiar ekranu, jaki można osiągnąć to od 100-300″ (cali), a nawet więcej, a polecana rozdzielczość to 1080p lub 4K UHD. Małe gabaryty produktów i możliwość wyboru modeli z obiektywami standardowego, krótkiego i ultrakrótkiego rzutu pozwalają na elastyczną instalację i osiągnięcie dowolniej wielkości obrazu niezależnie od odległości projektora od ekranu.
Jasność otoczenia:
Monitory interaktywne o jasności od 370cd/m2 gwarantują wyraźne i żywe kolory nawet przy zapalonym świetle, dzięki czemu prezentacja jest doskonale widoczna. Modele, które mają wbudowane czujniki światła, same automatycznie dostosowują jasność do zmieniających się warunków otoczenia. Szerokie kąty widzenia oraz ekran pokryty powłoką antyodblaskową w monitorach Optoma zapewnia dobrą widoczność dla wszystkich uczestników szkolenia.
Projektory. W salach konferencyjnych trendem są już modele laserowe o wysokiej jasności od 4000 nawet do 10 000 lumenów, które należy dobierać w zależności od warunków otoczenia. Co najważniejsze, projektory wyświetlają ostry obraz wraz z kinową reprodukcją barw w rozdzielczości od 1080p do 4K UHD.
Sprzęt a sposób prezentacji treści:
Monitory interaktywne w sali spotkań mogą pełnić funkcje ogromnego tabletu dzięki wbudowanym aplikacjom do różnych zastosowań, takich jak: wideokonferencje, edukacja, przeglądanie Internetu, odtwarzanie multimediów, a także współdzielenie treści. Monitory możemy również traktować jako duży wyświetlacz treści z naszych komputerów, tabletów czy innych urządzeń mobilnych. W końcu mogą też być samodzielną jednostką komputerową po podłączeniu modułu OPS. Urządzenia oparte na Android 8 zapewniają kompatybilność z każdym systemem operacyjnym.
Monitory Optoma cechuje duża wygoda użytkowania i wyjątkowa łatwość bezprzewodowego udostępniania i przesyłania treści – jednocześnie nawet z czterech urządzeń mobilnych, w myśl zasady BYOD (telefon, laptop, tablet, telefon). Wystarczy pobrać darmową aplikację TapCast i być zalogowanym w tej samej sieci, aby z czterech różnych źródeł pojawiły się cztery obrazy współdzielone na ekranie monitora. Prezenter może używać zarówno pisaka, jak dłoni, by prezentować treść, korzystając z 20 punktów dotyku. Seria 5 to także 1mm Air Gap, co gwarantuje dużą płynność i wrażenie pisania na papierze. Podczas szkolenia możliwe jest wyświetlanie treści z jednego źródła (komputer, urządzenie mobilne) na wielu monitorach interaktywnych jednocześnie. Unikalna funkcja monitorów Optoma z serii 5 to rejestrowanie prezentacji, która pozwala na nagrywanie aktywności na ekranie wraz z obrazem w celu jej wcześniejszego przygotowania lub późniejszej oceny.
Jeśli chcemy używać monitora do wideokonferencji, wystarczy zaopatrzyć się w kamerę, aby móc łączyć się za pomocą dostępnych aplikacji Zoom, GoToMeeting, czy Microsoft Teams.
Projektory zainstalowane w sali spotkań mogą wyświetlać obrazy, gdy źródło sygnału podłączymy po poprowadzonym kablu HDMI bądź za pomocą opcji bezprzewodowych takich jak np. Optoma UHDCast. Dzięki takim rozwiązaniom możemy przesyłać strumieniowo obrazy i filmy zapisane na urządzeniu mobilnym do projektora lub klonować ekran urządzeń mobilnych czy laptopa na ekranie.
O firmie Optoma:
Optoma jest marką własną największego na świecie producenta projektorów w technologii DLP – firmy Coretronic z Tajwanu.
Firma ma ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji zaawansowanych urządzeń do wyświetlania obrazu dedykowanych dla zwykłych konsumentów (kino domowe), ale także dla biznesu, edukacji, administracji czy profesjonalnych rozwiązań AV.