Adwertorial
Rozwiązania typu PAM pozwalają na kontrolowanie dostępu użytkowników do systemu oraz na monitoring firm outsourcingowych. W wielu dużych firmach oprogramowanie tego rodzaju stanowi jedno z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo systemu.
Cyberbezpieczeństwo dla większości użytkowników oznacza pilnowanie swoich haseł i loginów – w najlepszym wypadku częste ich zmienianie. Ostatnio uczula się także na ataki phishingowe i wyłudzenia danych. Świadomość, że wszyscy powinniśmy być ostrożni w sieci, jest coraz powszechniejsza. Zagadnieniami cybersecurity są żywotnie zainteresowani administratorzy sieci IT w firmach i instytucjach publicznych, które zawsze narażone są na wszelkiego rodzaju ataki.
Ale dane należy zabezpieczać nie tylko przed zawodowymi cyberprzestępcami, którzy przeprowadzają specjalistyczne ataki na firewalle. Czasami niebezpieczeństwo wynika z działalności osób obdarzonych tzw. dostępem uprzywilejowanym – czyli pracowników danej organizacji lub firm świadczących usługi na jej rzecz na zasadzie outsourtcingu. Historia zna przypadki rozgoryczonych byłych pracowników, którzy na pożegnanie ze swoim miejscem pracy niszczyli poufne dane lub wykradali je w ramach odwetu. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli odchodzącym użytkownikiem jest sam administrator IT. Warto też wspomnieć o jednym z najbardziej brzemiennych w skutki wycieków danych, którego dokonał pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, Edward Snowden.
Jedną z metod zabezpieczania danych jednostki jest PAM – Privileged Access Management, czyli oprogramowanie, które pozwala zarządzać hasłami i dostępami do zasobów firmowych. PAM jest stosowane do kontroli użytkowników – czyli na przykład pracowników danej firmy lub organizacji, którzy korzystają z jej zasobów, do ustalania i resetowania ich haseł, a także do określania, jakie komendy można wpisywać, korzystając z systemu.
Jakie są zalety korzystania z PAM? Pozwala ono łatwo zarządzać dostępami i poświadczeniami, automatyzując wiele procesów związanych z bezpieczeństwem. PAM przydaje się również, kiedy pojawia się potrzeba udzielenia dostępu do sieci podmiotom zewnętrznym – np. przykład firmie outsourcingowej, która wykonuje wdrożenie na potrzeby organizacji. Dzięki zastosowaniu PAM można kontrolować działania użytkowników zewnętrznych podczas wykonywania przez nich pracy. PAM zapewnia też odpowiednią ochronę haseł i ułatwia zarządzanie nimi.
Senhasegura to oprogramowanie PAM, które uściśla procedury bezpieczeństwa w organizacji – niezależnie od jej rozmiaru i branży. Ma wiele niezwykle istotnych funkcji. Pozwala na błyskawiczne identyfikowanie działań niepożądanych, jak nieuprawnione kopiowanie danych, próby zdobycia dostępu do zabezpieczonych informacji, minimalizuje działania niepożądane, jak zmiany lub usuwanie haseł, a także umożliwia kontrolę nad firmami zewnętrznymi – między innymi sprawdzanie, czy wywiązują się z zawartych umów, realizując działania serwisowe w określonych odstępach czasu.