Wzrastająca aktywność hakerów wywiera negatywny wpływ na specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Są oni często przepracowani, dlatego ich pracę należy wspierać odpowiednimi technologiami. Jedną z nich jest XDR.
Instytucje publiczne są coraz bardziej narażone na niebezpieczne działania cyberprzestępców. Praca zdalna oraz przeniesienie zasobów organizacji do chmury zwiększyły potencjalny wektor ataku. Sprawia to, że klasyczne rozwiązania antywirusowe mogą być niewystarczające do zapewnienia właściwej ochrony przed aktualnymi cyberzagrożeniami.
Dodatkowa ochrona
XDR (Extended Detection and Response) to nowoczesny moduł reagowania i rozszerzonego wykrywania. Dodatkowo chroni on przed cyberzagrożeniami zarówno klasyczne punkty końcowe, czyli serwery i komputery, jak i pocztę, wewnętrzną sieć, dane w chmurze oraz tożsamość użytkowników. XDR to rozszerzenie modułu Endpoint Detection and Response (EDR), które ma kompleksowo zabezpieczać całą infrastrukturę sieciową danej organizacji z poziomu jednej konsoli. Usprawnia tym samym sposób działania zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo IT.
Rozwiązania XDR stają się obecnie standardem cybernetycznej ochrony placówek o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania państwa, ponieważ są one szczególnie narażone na ataki ze strony cyberprzestępców.
Bitdefender XDR
Bitdefender XDR pozwala administratorom monitorować całą sieć organizacji. Stale kontroluje zarówno elementy dobrze zabezpieczone, jak i będące potencjalnymi wektorami ataków. Dzięki niemu członkowie zespołów ds. cyberbezpieczeństwa otrzymają raport zawierający informacje dotyczące tego, o jakie elementy systemu należy bardziej zadbać oraz które aplikacje mogą zawierać luki bezpieczeństwa. Bitdefender XDR sprawdza też aktywność użytkowników, a także czy korzystają z silnych, unikalnych haseł.
Niezwykle wartościową funkcją, którą zapewnia Bitdefender XDR, jest możliwość graficznego przedstawienia wszystkich incydentów. Dzięki niej administrator systemu może na bieżąco monitorować zagrożenia, z którymi mierzą się pozostali członkowie zespołu IT oraz inni pracownicy. Funkcja ta jest wyjątkowo użyteczna także wtedy, gdy nastąpi skuteczny atak na system organizacji, ponieważ pozwala na dokładne sprawdzenie, jak doszło do infiltracji i który element sieci został złamany przez cyberprzestępców.
Wiele organizacji potrzebuje ujednoliconego zestawu narzędzi do ochrony wszystkich stacji roboczych oraz systemu, który zapewni ochronę całej infrastruktury sieciowej. Bitdefender XDR został stworzony, aby zautomatyzować i przyspieszyć procesy ochrony przed cyberzagrożeniami i zmniejszyć presję ciążącą na zespole IT. Rozwiązanie to centralizuje administrowanie systemami zabezpieczeń i pozwala na monitorowanie i reagowanie z poziomu jednej konsoli. Skuteczna strategia szybkiego reagowania nie kończy się jednak na wyborze i zintegrowaniu tego narzędzia. Skuteczność zależy bowiem od sposobu postępowania w obliczu wystąpienia incydentu. Opracowanie procesów organizacyjnych, przygotowywanie dokumentacji i standardowych procedur w razie wystąpienia cyberataku to kluczowe zadania zespołu ds. cyberbezpieczeństwa.
Piotr Rozmiarek
Autor na co dzień związany jest z branżą IT. Specjalista z zakresu komunikacji, pasjonat nowych technologii. Jego zainteresowania skupiają się wokół szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Marken, dystrybutorem rozwiązań antywirusowych Bitdefender.