Adwertorial
Przerwy w dostawie energii mogą całkowicie zatrzymać pracę i spowodować bezpowrotną utratę danych. Warto zapewnić sobie awaryjne źródła zasilania, jeszcze zanim dojdzie do awarii. Gdy zabraknie prądu, w podtrzymaniu działania urządzeń pomogą UPS-y.
Ciągłość pracy urządzeń, zwłaszcza serwerów i komputerów, jest kluczowa do sprawnego działania niemal każdej organizacji i placówki. Nawet chwilowa przerwa w dostawie energii może sprawić, że pracownicy stracą dostęp do dokumentów i programów, a dane zostaną bezpowrotnie utracone. Przy dłuższej awarii zespół może być całkowicie wyłączony z pracy. Każda taka sytuacja to też ryzyko strat finansowych.
„Przywykliśmy, że mamy energię bez ograniczeń, przez całą dobę. Ale braki paliw kopalnych, niskie temperatury czy rosnące zapotrzebowanie na moc mogą zimą spowodować problemy z zasilaniem. Każda placówka powinna się na to przygotować” – wskazuje Rafał Brzuska, product manager w firmie Eaton.
Zasilacz UPS ochroni przed blackoutem
W przypadku awarii pomogą zasilacze UPS. Ciągle monitorują one przepływ mocy i gdy braknie prądu, od razu przejmują rolę sieci elektrycznej, podtrzymując zasilanie urządzeń przez kilka lub kilkanaście minut (po tym czasie zadanie to może przejąć np. agregat). W mniejszych firmach i placówkach sprawdzi się np. UPS Eaton 3S Gen2. To niewielkie urządzenie, które zapewni nieprzerwane zasilanie komputerów i innych urządzeń administracyjnych, nie tylko w czasie przerw w dostawie prądu, ale też w przypadku przepięć czy wyładowań atmosferycznych. W większych infrastrukturach IT i serwerach sprawdzi się UPS Eaton 5PX Gen2, który gwarantuje ciągłość usług i pozwala zdalnie monitorować urządzenia. Jeśli zależy nam na ochronie całego budynku, warto zastosować zasilacze UPS Eaton 91PS i 93PS. Zapewniają one najniższy całkowity koszt posiadania i maksymalną dostępność w swoim zakresie mocy.
Jak wybrać system UPS
Ważna jest moc zasilacza i czas podtrzymania, czyli okres, przez który UPS może podtrzymać napięcie w razie braku prądu. Przy wyborze trzeba też zwrócić uwagę na wymiary urządzenia i warunki, które panują w miejscu, gdzie będzie stało. Najważniejszym czynnikiem jest temperatura: jeśli będzie zbyt wysoka, żywotność baterii znacznie się zmniejszy. Kluczowe jest dopasowanie systemu do potrzeb konkretnej placówki lub firmy – budynku, systemu IT, a nawet charakteru wykonywanej działalności. Inne urządzenia będą potrzebne w placówkach medycznych, gdzie kluczowe jest podtrzymanie pracy skomplikowanych urządzeń diagnostycznych, a inne w sekretariacie, w którym działają głównie komputery i drukarki.
Mniejsze zużycie i koszty energii
UPS chroni przed brakiem prądu, ale też przed przepięciami czy wahaniami napięcia w sieci.
„Zasilacze awaryjne mogą sprawdzać parametry sieci i poziom zużycia energii. Dzięki temu nie tylko można przewidzieć problemy z zasilaniem, ale i oszczędzić na kosztach energii. Widząc, które urządzenia zużywają najwięcej mocy, można lepiej zaplanować ich pracę lub wymienić je na bardziej energooszczędne modele” – radzi ekspert Eaton.
Więcej informacji
Rafał Brzuska – product manager w Eaton Electric Polska
www.eaton.pl/ups
eatonupssupport@eaton.com
22 320 50 50