SKANERY DOKUMENTOWE KODAK E1040
Digitalizacja dokumentów to niezbędny proces w każdym biurze. Kodak udowadnia, że wydajny skaner o sporej dobowej obciążalności nie musi być duży ani ciężki. Dwa nowe modele tej marki działają cicho i zostały wyposażone w wygodne profile ze zdefiniowanymi parametrami pracy.
Niewielka rodzina skanerów E1000 składa się z dwóch modeli różniących się szybkością skanowania. E1030 i E1040 przetwarzają do 30 i 40 arkuszy na minutę, co przy funkcji dupleksu jednoprzebiegowego daje łącznie 60 lub 80 stron w tym czasie. W naszej redakcji pojawiła się szybsza wersja urządzenia. Tym, co zaskakuje zaraz po wyjęciu z pudełka, są niewielki rozmiar i masa skanera. Mamy wrażenie, że jest do produkt przeznaczony do zastosowań domowych, gdzie przetwarza się niewielką ilość dokumentów. Nic bardziej mylnego. W ciągu doby urządzenie może zeskanować nawet do 5 tys. arkuszy bez szkody dla swojej trwałości. To idealne rozwiązanie dla małych i średnich jednostek, jednak od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest ono przystosowane do pracy w sieci lokalnej. Kompaktowe rozmiary pozwalają w razie potrzeby w łatwy sposób przenosić je z miejsca na miejsce. Produkt nie zajmuje wiele przestrzeni na biurku, a dodatkowo w obudowie można szybko schować tace podawczą i odbiorczą. Sam podajnik zdemontujemy natomiast jednym ruchem ręki.
Jeśli brak wolnego miejsca w biurze jest naszym ciągłym problemem, to takie urządzenie sprawdzi się znakomicie. Co więcej, jego obsługa jest wyjątkowo prosta i ogranicza się do wyboru jednego z dziewięciu edytowalnych profili skanowania oraz naciśnięcia przycisku Start. Pomocny jest w tym prosty wyświetlacz LED. Konfiguracja i przygotowanie sprzętu do pracy są bardzo proste, a dzięki dostępnym, opcjonalnym przystawkom można skanować materiały o różnych rozmiarach i gramaturach, np. dowody tożsamości, książki czy broszury. Bez tych dodatków obsługiwane są natomiast arkusze o długości sięgającej nawet trzech metrów. Ochronę papierowych dokumentów zapewnia mechanizm wykrywający pobranie więcej niż jednego arkusza. Zastosowane rozwiązanie pozwala szybko otworzyć całe urządzenie i wyjąć zakleszczony papier. Podajnik jest w pełni automatyczny i umożliwia umieszczenie do 80 kartek jednocześnie w zależności od gramatury. Choć nie jest to skaner sieciowy, można za jego pomocą skanować bezpośrednio na adres e-mail lub do chmury. Za urządzeniem przemawia też 36-miesięczna gwarancja, polegająca na wymianie niesprawnego sprzętu na nowy w najbliższym dniu roboczym i w miejscu instalacji.
Konstrukcja urządzenia
Obudowa skanera Kodak E1040 została wykonana z wysokiej jakości tworzywa i sprawia wrażenie solidnej oraz wytrzymałej. Przed przystąpieniem do pracy podajnik papieru należy samodzielnie zamontować, co ogranicza się do wpięcia go w górnej części urządzenia. Ma on dwuetapowe przedłużenie, które można swobodnie wysuwać w zależności od typu przetwarzanych dokumentów. Maksymalny rozmiar papieru to A4, nie licząc funkcji skanowania długich materiałów do 3000 mm. W tym drugim przypadku trzeba jednak zadbać o swobodny przesuw takiej wstęgi, aby po drodze o nic nie zahaczyła. Jak już wspomnieliśmy, ta funkcja nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych akcesoriów. Podajnik ADF ma również wysokie, regulowane prowadnice, co pozwala na uporządkowanie i równe podawanie dokumentów przez mechanizm transportujący. Nad podajnikiem znajduje się dodatkowo dźwignia zwiększająca wysokość szczeliny.
Dzięki takiej ręcznej regulacji odstępu między rolkami podajnika i separacji możemy bezpiecznie przetwarzać dokumenty specjalne, np. na grubym papierze, sztywne karty czy koperty. Miejsce na materiały wielkości karty kredytowej jest wyraźnie oznaczone na podajniku. Pokrywa skanera jest łatwa do otwarcia i zapewnia natychmiastowy i wygodny dostęp do zakleszczonego papieru, rolek transportowych, pozwala także wyczyścić moduł obrazowania, składający się w tym przypadku z dwóch czujników CIS. Umożliwia to skanowanie jednocześnie obu stron arkusza bez potrzeby przekładania papieru. Na dole urządzenia znajdziemy tacę odbiorczą z otwieranym ogranicznikiem, który zapobiega zsuwaniu się arkuszy. W razie potrzeby tacę tę można wydłużyć do maksymalnie 35,56 cm.
Panel sterowania skanera składa się z pięciu dotykowych przycisków oraz podświetlanego ekranu o przekątnej 1,5 cala, który służy jedynie do wyświetlania cyfr od 1 do 9 odpowiadających zdefiniowanym profilom pracy. Opcjonalnie może on też prezentować litery E i U, informujące o nieprawidłowym działaniu i błędach. Jeśli chodzi o panel sterowania i komunikację, to oprócz podświetlanego włącznika zasilania na przodzie skanera znajdziemy jeszcze przyciski odpowiadające za rozpoczęcie pracy, wybór profilu (1 z 9) oraz wstrzymanie lub zakończenie skanowania. Całą konfigurację urządzenia należy przeprowadzić za pomocą zainstalowanego w komputerze bezpłatnego oprogramowania Smart Touch. Z tyłu skanera do dyspozycji jest jedynie szybki port USB 3.2 Gen 1 typu B o prędkości 5 Gb/s. Znajdziemy tam też gniazdo blokady Kensington.
Przygotowanie do pracy
W przypadku opisywanego urządzenia procedura przygotowania do pracy jest wyjątkowo prosta. Sprzęt zasilany jest zewnętrznym prostownikiem, który wyposażono w komplet międzynarodowych adapterów do gniazd elektrycznych, w tych stosowanych w Polsce. W zestawie znajdziemy płytę ze sterownikami i dokumentacją, co jest bardzo pomocne, gdy podczas wdrażania urządzenia do pracy nie mamy dostępu do internetu. Jeśli jednak jesteśmy z nim połączeni, inteligentny instalator zaproponuje pobranie najnowszej wersji oprogramowania z serwera producenta. Nie musimy go szukać samodzielnie w Sieci, ponieważ aplikacja zrobi to z nas.
Do wyboru mamy instalację typową lub zaawansowaną. Ta druga pozwala określić, które składniki chcemy mieć w systemie, np. dodatkowe sterowniki TWAIN i ISIS oprócz obligatoryjnego WIA. Następnie kreator poprowadzi nas dalej, umożliwiając wybór dokumentacji, poprawne podłączenie skanera oraz przeprowadzenie testu skanowania. Kilka kliknięć i wszystko jest prawie gotowe. W kolejnym kroku należy pobrać i zainstalować wspomniane narzędzie Smart Touch, które pozwala wykorzystać pełnię możliwości tego sprzętu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z innych aplikacji współpracujących ze skanerami. Do pobrania Smart Touch niezbędne jest podanie swoich danych (imię, nazwisko, e-mail itp.) oraz numeru seryjnego produktu. Znajdziemy go na opakowaniu oraz na spodzie obudowy skanera. Narzędzie do obsługi urządzenia cały czas rezyduje w zasobniku systemowym, co pozwala na szybką obsługę i konfigurację, a po wciśnięciu przycisku Power sprzęt jest prawie natychmiast gotowy do pracy (trwa to ok. 3 sekund). Skany standardowo zapisywane są w systemowym folderze Dokumenty. Wyłączenie wymaga przytrzymania przycisku zasilania. W naszym przypadku wszystko przebiegło bez żadnych problemów i niespodzianek. Duży plus dla producenta za uproszczoną procedurę.
Oprogramowanie zarządzające
Narzędzie Smart Touch ułatwia i przyspiesza wykonywanie typowych zadań związanych ze skanowaniem. Użytkownik może przypisać dziewięć różnych funkcji, korzystając z przygotowanych przez producenta profili, lub zmodyfikować je na własne potrzeby. Dzięki fabrycznie przypisanym, predefiniowanym zadaniom, ze skanera można korzystać zaraz po instalacji. Co ważne, po podłączeniu urządzenia do innego komputera z zainstalowaną aplikacją Smart Touch natychmiast przejmie on zaprogramowane tam funkcje, ponieważ te nie są przechowywane w pamięci urządzenia. Każdy pracownik może więc mieć spersonalizowany zestaw własnych profili. Dotyczy to również konfiguracji ustawień samego urządzenia. Gotowe profile to: Color PDF, Black and White PDF, Black and White RTF, Color JEPG, Black and White Single-page TIFF, Black and White Multi-page TIFF, E-mail Black and White PDF, Custom Color PDF i Custom Color File(s).
[…]
Marcin Lisiecki
Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.