Adwertorial
Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK rozpoczęło przyjmowanie wniosków w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Do 13 października 2023 r. gminy, powiaty i województwa mogą wnioskować o specjalne dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Całościowy budżet na wspomniane działania wynosi 1,7 mld złotych. Każdy samorząd może dostać od blisko 200 tys. do nawet 850 tys. zł, a przyznane środki przeznaczyć m.in. na zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Projekt jest odpowiedzią na rosnące potrzeby jednostek administracji publicznej, którym coraz trudniej jest skutecznie zabezpieczyć przetwarzane w organizacji dane.
Zagrożenia dla samorządów
Program jest o tyle istotny, że samorządy są systematycznie coraz bardziej narażane na cyberzagrożenia, takie jak ataki ransomware czy phishing. Celem tych pierwszych jest zakłócenie dostępu do danych. W trakcie takiego ataku kluczowe dane w zasobach czy systemach danej organizacji zostają zaszyfrowane, a za przywrócenie dostępu cyberprzestępca żąda okupu – choć jego wpłacenie nie gwarantuje odzyskania zasobów.
Z kolei phishing jest formą kradzieży danych wrażliwych, w której oszust wykorzystuje autentycznie wyglądającą wiadomość e-mail, aby nakłonić odbiorców do podania m.in. danych z karty kredytowej lub danych do logowania, np. do kont bankowych, kont społecznościowych czy systemów biznesowych.
Brakuje odpowiednich fachowców
Samorządy, tak jak i inne organizacje, borykają się z brakami w zasobach ludzkich. W niemal połowie polskich organizacji za wyłączną obsługę cyberbezpieczeństwa odpowiada zaledwie jedna bądź dwie osoby. Dużym problemem jest również brak właściwej wiedzy, która pozwalałaby na odpowiednie przeanalizowanie wszystkich typów zdarzeń. Do monitorowania wykorzystuje się zbyt wiele różnych narzędzi, co rozprasza uwagę analityków. W połączeniu z niewystarczająco rozbudowanym zespołem – mamy przepis na katastrofę.
Ujednolicona platforma cyberbezpieczeństwa
Należy zatem zadać pytanie, na co samorządy powinny przeznaczyć otrzymane w programie środki, aby wykorzystać dotację w pełni efektywnie. Aby zaprojektować system bezpieczeństwa informacji spełniający szereg potrzeb urzędu, nie ma sensu inwestować w różne technologie, które wymagają skomplikowanych wdrożeń i kompetencji w administrowaniu. Idealnym, szytym na miarę rozwiązaniem może okazać się ujednolicona platforma cyberbezpieczeństwa, taka jak Trend Vision OneTM.
Narzędzie ma funkcje automatycznego wykrywania i reagowania na incydenty, z wbudowanym skanerem podatności oraz prostym interfejsem informującym o aktualnym wskaźniku ryzyka. To rozwiązanie XDR (Extended Detection and Response), które automatycznie zbiera i koreluje dane z wielu produktów zabezpieczających, co pozwala poprawić wykrywanie zagrożeń i zapewnia możliwość odpowiedniego reagowania na incydenty, nawet bez rozbudowanego i wykwalifikowanego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa.
Co bardzo istotne, rozwiązanie Trend Micro wspiera wytyczne ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a także spełnia szereg wymagań opisanych w poradniku online dla projektu Cyberbezpieczny Samorząd.
Więcej informacji o projekcie „Cyberbezpieczny Samorząd” oraz możliwościach wykorzystania dofinansowania: >>TUTAJ<<.
Więcej informacji
biuro@trendmicro.com
www.trendmicro.com