Adwertorial
W roku wyborczym wzrasta liczba cyberataków na instytucje samorządowe. Rządowe dofinansowanie pozwala kompleksowo wzmocnić ochronę wewnętrznych sieci jst, co jest istotne także w kontekście dyrektywy NIS 2.
Zaawansowana ochrona i wsparcie techniczne
Urząd jednej z gmin w województwie śląskim postanowił wzmocnić ochronę swojej infrastruktury informatycznej obejmującej systemy własnej placówki oraz jednostki podległej. Wdrożone rozwiązania sfinansowano dzięki programowi „Cyfrowa Gmina”. Składając wniosek o dofinansowanie, zdecydowano się na instalację niezależnych urządzeń UTM. Sieć urzędu gminy zabezpieczona została rozwiązaniem Stormshield SN720, a dla jednostki podległej wybrano Stormshield SN310.
Dzięki segmentacji odseparowano zasoby obu podmiotów. Zdecydowano się na to bardziej wymagające od strony technicznej rozwiązanie z uwagi na odpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa danych. Jak wyjaśniają urzędnicy, ograniczenie dostępu jedynie do katalogu danych niezbędnego dla danego stanowiska minimalizuje ryzyko wycieku wrażliwych informacji czy dublowania odpowiedzialności za obszary, które są zarządzane niezależnie. Ponadto w przypadku włamania brak dodatkowego zabezpieczenia i przenikające się systemy umożliwiłyby przestępcom eksplorację zasobów obu instytucji.
Duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma również integracja UTM Stormshield z bazą CERT NASK. Pozwala to blokować ruch o niskiej reputacji, a tym samym przeciwdziałać nowym rodzajom zagrożeń.
Zaletami Stormshield są łatwość konfiguracji i intuicyjny interfejs webowy. W śląskiej gminie podczas samodzielnej instalacji pomocne okazały się instruktaże przygotowane przez dystrybutora, DAGMA Bezpieczeństwo IT. Problem sprawiły ustawienia ruchu wychodzącego, jednak z pomocą użytkownikom przyszli polskojęzyczni inżynierowie.
Oszczędna i efektywna opcja
Ministerstwo Cyfryzacji wspiera cyberbezpieczeństwo samorządów i deklaruje zwiększenie puli środków na ten cel. By wzmocnić ten obszar, wprowadzono program „Cyfrowa Gmina”, a następnie kolejną jego odsłonę, czyli „Cyberbezpieczny Samorząd”. Dofinansowanie może być przeznaczone na rozwiązania pozwalające kompleksowo zwiększyć ochronę sieci informatycznej podmiotów samorządowych, co ma znaczenie również w kontekście implementacji dyrektywy NIS 2.
Przy planowaniu wdrożenia rozwiązań istotną kwestią jest obowiązek ich utrzymania. Pozyskane w programie fundusze mogą być przeznaczone na dwa lata ich działania i konserwacji, a beneficjenci muszą z własnych źródeł sfinansować kolejne dwa lata.
Oszczędność w tym względzie (ok. 30% w porównaniu z równoważnymi rozwiązaniami konkurencji) zapewnia instalacja UTM Stormshield SN720. Wydajność tego rozwiązania można podnieść odpowiednią licencją. Eliminuje to konieczność przygotowania kolejnego postępowania przetargowego na zakup systemu bezpieczeństwa i nowego urządzenia. Administratorzy nie muszą więc poświęcać czasu na konfigurację i podłączenie do wewnętrznej sieci organizacji innego sprzętu.
Więcej informacji
Piotr Zielaskiewicz, senior product manager
zielaskiewicz.p@dagma.pl