6. Konwent Informatyków Polski Wschodniej
22-23 maja 2025 r. – Augustów
Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego
20 lutego 2025 r. wszedł w życie art. 861 ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (DzU z 2024 r., poz. 1254). Nowo dodany przepis gwarantuje, jak głosi jego treść, że…
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności NASK-PIB wdroży system elektronicznego zarządzania dokumentacją EZD RP dla 2000 urzędów i instytucji publicznych, a Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji udostępni jego chmurową wersję SaaS2 EZD RP dla 300 tys. użytkowników. Na realizację projektu przeznaczono 194,18 mln zł. Jak powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski, „Powszechne wykorzystanie…
Infrastruktura krytyczna to zasoby, systemy i usługi, które są niezbędne do zapewnienia funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej to jedno z najważniejszych zagadnień cyberbezpieczeństwa.
W ramach oferty Docu-Partner każda instytucja, która zdecyduje się na zakup urządzenia Epson, otrzyma do niego za darmo licencję na DocuScan EZD. Ponadto producent zapewnia roczne wsparcie serwisowe oprogramowania bez żadnych dodatkowych opłat.
Od 23 września 2020 r. strony internetowe podmiotów publicznych w Polsce, m.in. uczelni publicznych, muszą spełniać wymogi dostępności cyfrowej WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Oznacza to, że powinny być dostępne dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami, np. wzroku, słuchu czy ruchu, a także z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami poznawczymi. Najnowszy raport Ambiscale pt. „Raport…
W sektorze publicznym wielkie zbiory informacji muszą zostać przetworzone tak, aby służyć skuteczniejszemu działaniu administracji. Na znaczeniu zyskuje więc stosowanie zaawansowanych metod statystycznych, eksploracji danych czy uczenia maszynowego.
23 grudnia 2024 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na rozwój produktów i usług z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach programu „Cyfrowa Europa” (DzU z 2024 r., poz. 1910). Realizuje ono upoważnienie zawarte w art. 45a ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018…
Producenci systemów operacyjnych na bieżąco rozwijają swoje rozwiązania, wydając kolejne patche i edycje. Aby uniknąć problemów z kompatybilnością, warto korzystać z najnowszych wersji oprogramowania i zaktualizować FineReader PDF.
Rally Board 65 to mobilny, 65-calowy ekran dotykowy, łączący zaawansowane technologie wideokonferencyjne w jednym intuicyjnym urządzeniu. Gwarantuje wysokiej jakości obraz i dźwięk, zapewniając wygodne i efektywne spotkania online.
Efektywność e-usług publicznych zależy od efektywności obsługi postępowań administracyjnych. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa chmura obliczeniowa, a zwłaszcza systemy EZD i ERP, które zabezpieczają krytyczne obszary funkcjonowania każdej organizacji.
Polska administracja staje się celem intensywnych ataków, często sponsorowanych przez wrogie państwa. Wojna przenika do sfery cyfrowej, gdzie silną bronią jest phishing. Odporne na takie ataki uwierzytelnianie wieloskładnikowe może to jednak zmienić.
W dniu 30 listopada 2024 r. w życie weszła ustawa z dnia 18 października 2024 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (DzU z 2024 r., poz. 1597). Nowela upraszcza przepisy zmienianej ustawy oraz eliminuje wątpliwości interpretacyjne. Najważniejsza zmiana to uzupełnienie katalogu informacji gospodarczych, które mogą zostać przekazane do biura…
Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej pytają o możliwość odmowy korzystania z podpisu elektronicznego. Powodem tej sytuacji jest przeprowadzony 12 stycznia br. cyberatak na firmę EuroCert, która świadczy usługi certyfikacji podpisów elektronicznych dla KAS-u, a także wielu innych klientów w Polsce. Atakujący opublikowali próbki skradzionych przez nich danych w darknecie oraz zapowiedzieli ujawnienie pełnych 65 GB zebranych…
Rozwój technologiczny zmienił sposób postrzegania współpracy na odległość. Dzięki nowym sprzętom i dostępnym platformom komunikacyjnym, takim jak Microsoft Teams czy Google Meet, jest ona efektywniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Już od 2007 r. „IT w Administracji” nieprzerwanie towarzyszy informatykom zatrudnionym w administracji publicznej w ich codziennej pracy. Teraz zaś chcemy być jeszcze bliżej naszych czytelników, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym, co oferujemy w elektronicznej wersji miesięcznika.
Syntetyczne formy przekazu tworzone na podstawie generatywnej sztucznej inteligencji będą jednym z największych zagrożeń społecznych w nadchodzących latach. Jedną z najszybciej zyskujących na znaczeniu form fałszywego przekazu jest deepfake.
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że na stronie pacjent.gov.pl można sprawdzić czas oczekiwania w kolejce w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Wystarczy wybrać konkretną jednostkę, a system wskaże, jak długo trzeba będzie czekać na zbadanie przez lekarza. Tym samym pacjenci zyskali narzędzie, za pomocą którego mogą znaleźć SOR, gdzie czas oczekiwania jest w danym momencie najkrótszy. Aby znaleźć…
10 listopada 2024 r. weszła w życie kolejna grupa przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych odmawia wydania kopii karty, jej wtórnika lub innego urządzenia (bądź ich cyfrowego odwzorowania), które służą do identyfikacji abonenta w publicznej sieci telekomunikacyjnej,…
Rozwiązania Synology pomagają zabezpieczać zasoby organizacji w różnych sektorach, m.in. w ochronie zdrowia. Co ciekawe, sprawdzają się nie tylko w standardowych dla siebie funkcjach, ale też w dość nieoczywistych zastosowaniach.
Cyfryzacja sektora publicznego sprawiła, że elektroniczne urządzenia i oprogramowanie stały się niezbędnymi elementami wielu administracyjnych procesów. Po raz dziesiąty wraz z czytelnikami „IT w Administracji” wybraliśmy produkty, które najlepiej sprawdzają się w urzędowej rzeczywistości.
Przyjęty przez Rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych przewiduje wprowadzenie okresu przejściowego (do 31 grudnia 2025 r.), który pozwoli podmiotom publicznym lepiej przygotować się do wdrożenia systemu e-doręczeń. Urzędy będą mogły stopniowo dostosowywać się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji, tj. przygotować się organizacyjnie oraz wprowadzić systemy elektronicznego obiegu dokumentów (systemy klasy EZD),…
Od listopada użytkownicy mObywatela mogą korzystać z nowej funkcji – Zagłosuj na pomysł. Zespół odpowiedzialny za aplikację opracował nowe rozwiązanie, by zaangażować obywateli w tworzenie narzędzia i jego rozwój. Użytkownicy mogą sygnalizować, jakich nowości w mObywatelu oczekują, a także głosować na zaproponowane przez innych pomysły. Każdy użytkownik może sprawdzić, ile głosów oddano na dany pomysł…
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że Polska popiera kanadyjsko-holenderską inicjatywę „Global declaration on information integrity online” i wyraża chęć przystąpienia do niej. Deklaracja jest głosem w dyskusji na temat wypracowania międzynarodowych ram w zakresie ochrony i rzetelności informacji w przestrzeni internetowej. Jej założenia bazują na prawie międzynarodowym, w szczególności na traktatach z zakresu praw…
Dokumentowanie przebiegu załatwiana spraw w systemie elektronicznym usprawnia pracę urzędników. O wiele ważniejsze jest jednak to, że prawidłowo wdrożone EZD otwiera drogę do dalszej transformacji cyfrowej organizacji.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o zmianach, które szykuje na IV kwartał 2024 r. oraz I kwartał zbliżającego się roku. W planach jest m.in. udostępnienie aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy, która ma umożliwić bezpieczne i szybkie załatwianie spraw urzędowych online. Za jej pomocą użytkownicy będą mogli m.in. uzyskać zaświadczenia, składać deklaracje, udzielać pełnomocnictw, sprawdzać rozliczenia czy płacić…
Rosnąca świadomość społeczna i inne uwarunkowania gospodarcze sprawiają, że zrównoważony rozwój przestaje być wyborem i staje się zobowiązaniem. Bez tego elementu trudno myśleć o długoterminowym sukcesie zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego.
Rozwój nowych technologii wpływa na rynek pracy i decyzje osób rozpoczynających zawodową karierę lub zmieniających jej kierunek. Odpowiedzią na dynamiczną sytuację w tym obszarze są nowe narzędzia, np. ogólnopolska platforma edukacyjna NAVOICA.
Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji wspólnie z partnerami Programu PWCyber oraz ekspertami z NASK-PIB zaprasza kadry podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa na bezpłatne szkolenia. Tematy październikowych spotkań to m.in.: efektywne zarządzanie flotą urządzeń mobilnych, przeciwdziałanie atakom ransomware czy wprowadzenie do bezpieczeństwa systemów SAP. Szkolenia są przeznaczone dla użytkowników systemów teleinformatycznych o różnym poziomie zaawansowania. Podzielono je na…
Ministerstwo Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy przypominają, że 14 października 2024 r. wejdą w życie nowe standardy technologiczne dla Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Zgodnie z zapowiedzią nowe standardy zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra Cyfryzacji w dniu 14 października 2024 r. W…
Logitech MeetUp 2 pozwala uwolnić potencjał drzemiący w AI w małych salach na bazie scenariusza Bring Your Own Device lub PC, czyniąc konferencje znacznie przystępniejszymi dla ich uczestników.
Efektywne zarządzanie dokumentacją to klucz do sprawnego funkcjonowania szpitala. Systemy HIS, LIS, PACS i RIS to standard w cyfrowej rzeczywistości placówek medycznych. Coraz powszechniejsze stają się też systemy zarządzania informacją kliniczną.
W dobie cyfryzacji kluczowym wyzwaniem dla administracji publicznej stało się zapewnienie ochrony danych. Przetwarzanie coraz większej liczby dokumentów w formie elektronicznej niesie ze sobą wiele korzyści, ale rodzi także liczne zagrożenia.
Administracja publiczna pozostaje jedną z najbardziej zagrożonych cyberatakami branż. Dlatego środki otrzymane w ramach państwowego projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” warto zainwestować w zaawansowane rozwiązania ochronne, takie jak SOC czy MDR.
Urzędy stoją przed wyzwaniem zapewnienia ochrony danych osobowych przy jednoczesnej transparentności działań. Ważnym elementem jest anonimizacja danych, która nie tylko
chroni prywatność obywateli, ale również minimalizuje ryzyko naruszeń danych.
Gdy w instytucji wystąpi awaria, kierownictwo oczekuje błyskawicznej reakcji ze strony służb IT. Aby zapewnić bezpieczeństwo, informatycy zmagają się z szeregiem czasochłonnych zadań. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi plan ciągłości działania.
W dniu 26 sierpnia ruszył nabór do programu pilotażu centralnej e-rejestracji, który ma zweryfikować, jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Centralna e-rejestracja ma pozwolić łatwo i szybko umówić się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mobilną mojeIKP. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r. Wnioski składać mogą placówki medyczne, które mają umowę z…
11 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 lipca 2024 r. w sprawie danych udostępnianych właścicielowi budynku lub lokalu z centralnej ewidencji emisyjności budynków oraz informacji, których podanie jest wymagane w celu uzyskania dostępu do tych danych. Przekazanie właścicielowi danych dotyczących jego nieruchomości następuje wyłącznie w formie elektronicznej,…
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (dalej: GUNB) od kilku lat intensywnie rozwija katalog cyfrowych usług, by w jak największym stopniu przyspieszyć i uprościć działania związane z procesem budowlanym. Choć kluczowe etapy pracy nad wdrożeniem nowych rozwiązań zostały już zamknięte, to zespół stale pracuje nad optymalizowaniem udostępnionych narzędzi, a także nad rozwijaniem katalogu szkoleń dla uczestników procesu budowlanego
Polska Agencja Kosmiczna organizuje kolejne szkolenia dla pracowników administracji publicznej z wykorzystywania danych z obserwacji Ziemi. Kursy będą dotyczyć pozyskiwania, przetwarzania i analiz danych satelitarnych, które urzędnicy mogą efektywnie wykorzystywać podczas realizowania codziennych zadań. W 2024 r. planowane są szkolenia dotyczące dwóch obszarów – gospodarki przestrzennej i rolnictwa. Zakres szkoleń z obszaru gospodarki przestrzennej obejmie…
Wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski wydał 11 czerwca br. rekomendację dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa dotyczącą Biuletynów Informacji Publicznej. W dwóch systemach – SmodBIP i MegaBIP – wykryto krytyczne podatności. Po konsultacji z CSIRT MON, CSIRT NASK i CSIRT GOV zarekomendowano, by nie stosować wspomnianych systemów jako platform BIP…
W dobie rosnącego zagrożenia cyberatakami dyrektywa NIS 2 jest kluczowym elementem europejskiej strategii wzmacniania cyberbezpieczeństwa. Od 17 października 2024 r. będzie obowiązywała wszystkie firmy i instytucje, w tym administrację publiczną.
Aktualny krajobraz cyberzagrożeń wymusza na organizacjach poszukiwanie dodatkowych środków zaradczych i cyberochronnych. Pomoc zespołom do spraw cyberbezpieczeństwa w zabezpieczaniu sieci zapewniają zaawansowane technologie, w tym EDR.
CYCLOMEDIA, globalny lider technologii geoprzestrzennej, wzmacnia swoje zaangażowanie na rynku polskim poprzez strategiczne przejęcie Smart Factor.
Nawet w małej przestrzeni roboczej można przygotować ergonomiczne i funkcjonalne stanowisko pracy. Wystarczy zmienić dużą, niepraktyczną obudowę PC na wydajny, miniaturowy desktop MSI Cubi 5 i połączyć go z niezawodnym monitorem MSI PRO MP251P.
Zbliżający się termin nowelizacji ustawy o KSC, związanej z dyrektywą NIS 2, wymusza na organizacjach zdecydowane działania w kwestii dostosowania się do nowych regulacji. Skala wyzwania jest jednak ogromna, na co uwagę zwracają eksperci ESET.
Instytucja publiczna powinna najpierw sprawdzić, jakich danych potrzebuje, by jak najlepiej zrealizować swoje zadania. Na tej podstawie będzie mogła dobrać odpowiednie metody i narzędzia do ich pozyskania. Są wśród nich drony.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kontrola trwała od 1 stycznia 2018 r. do 22 września 2023 r. W tym czasie Minister Cyfryzacji zapewnił utrzymanie i rozwój systemu, jednak nie zawarto umowy na realizację kluczowego elementu projektu „Modernizacja CEPiK”, który ma rozszerzyć i scentralizować źródła danych oraz poprawić funkcjonalność systemu,…
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie centralnej e-rejestracji. Zaplanowano dwa etapy działań: od czerwca 2024 r. do marca 2025 r. ogólnopolskie wdrożenie pilotażowe, które ma przygotować podmioty lecznicze do przyjęcia systemu (dobrowolne dla podmiotów leczniczych), a od kwietnia 2025 r. wdrożenie systemowe – obowiązkowe w zakresie wybranych świadczeń zdrowotnych. Podczas sejmowej komisji zdrowia 22 maja br. sekretarz…
Wdrażanie idei smart city i smart village wymaga systematyczności i długofalowego zaangażowania. Warunkiem ich skutecznego realizowania jest osadzenie wspomnianych koncepcji zarówno w strukturze organizacyjnej, jak i regulacyjnej miasta lub wsi.
Naczelna Izba Kontroli przyjrzała się zarządzaniu oprogramowaniem w jednostkach administracji publicznej. Wyniki kontroli wskazują na liczne zaniedbania w tym zakresie. Aż 88% skontrolowanych jednostek korzystało z nieautoryzowanego oprogramowania, które nie powinno być zainstalowane lub użytkowane – brakowało np. wymaganych licencji, wsparcia producenta czy aktualnych wersji. W 47% podmiotów stan oprogramowania wskazywał na ryzyko poważnego niebezpieczeństwa.…
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który ma istotnie wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa są w bieżącym roku priorytetowym projektem. Ustawa wprowadza zmiany w wielu zakresach, m.in.: podmiotów kluczowych i ważnych, zespołów CSIRT, systemu…
Tradycyjne metody ręcznego sprawdzania dokumentów są mało wydajne i podatne na błędy. Nowoczesne narzędzia do automatycznego porównywania treści mogą znacząco usprawnić ten proces m.in. poprzez szybsze i dokładniejsze weryfikowanie różnic.
Warstwa pierwsza często jest kojarzona tylko z medium przesyłowym, ale rozwój telekomunikacji spowodował, że obecnie to także szereg mechanizmów do optymalizacji infrastruktury oraz zwiększenia bezpieczeństwa transmisji.
13-14 czerwca 2024 r. – Smardzewice nad Zalewem Sulejowskim
W erze technologicznych przemian administracja musi się dostosować do nowych standardów zarządzania dokumentacją. W instytucjach publicznych często wdrażane są innowacyjne rozwiązania, aby usprawnić obieg dokumentów i polepszyć obsługę petentów.
Nieustanny rozwój technologii pamięci trwałych, które są jednym z najważniejszych źródeł śladów zdarzeń w systemach informatycznych, powoduje poważne problemy dla informatyki śledczej w kwestii wartości gromadzonych i analizowanych dowodów.
NIK wskazuje na systemowe błędy w ochronie danych w jednostkach samorządowych. Słabo zabezpieczone instytucje są łatwym celem dla cyberprzestępców. Gminy, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, mogą skorzystać z funkcjonalności rozwiązań Stormshield.
W dobie pracy zdalnej nawet niewielkie jednostki dysponują służbowymi smartfonami czy tabletami. Dzięki rozbudowanym funkcjom mogą one zapewniać dostęp do zasobów instytucji z dowolnego miejsca, a nawet zastępować komputer.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE). Witryna itwa.pl/x6 jest elementem projektu „Wzmacnianie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE”, który RCB realizowało w ramach Funduszy Norweskich. Jej podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat wspomnianych zagrożeń oraz przygotowanie społeczeństwa do…
16 lutego 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Celem noweli jest przede wszystkim zmodyfikowanie dotychczasowego katalogu dokumentów. Mowa o pismach, które mogą być przesyłane przez Centralną Ewidencję i Informację o…
Wzrastająca aktywność hakerów wywiera negatywny wpływ na specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Są oni często przepracowani, dlatego ich pracę należy wspierać odpowiednimi technologiami. Jedną z nich jest XDR.
7 lutego 2024 r. został opublikowany w Dzienniku Ustaw tekst jednolity ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. System informacji oświatowej (SIO) to centralny zbiór danych prowadzony przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek oraz…
Nowe rozporządzenie Unii Europejskiej zapewni użytkownikom dostęp do danych generowanych przez urządzenia skomunikowane, a organom sektora publicznego – do zasobów sektora prywatnego. Zmienią się też obowiązki dostawców usług chmurowych.
Polska zajęła 1. miejsce w rankingu cyberbezpieczeństwa NCSI (National Cyber Security Index). Z wynikiem 90,83 pkt wyprzedziliśmy Australię (87,50 pkt) i Estonię (85,83 pkt). W zeszłym roku ranking dwukrotnie uaktualniano – Polska notowana była na miejscach 10. i 11. Warto wspomnieć, że kluczową rolę w systemie cyberbezpieczeństwa Polski odgrywają trzy CSIRT-y: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CSIRT…
Zapewnienie cyberbezpieczeństwa to jedno z głównych wyzwań dla firm i instytucji. Działanie to ma nie tylko gwarantować ciągłość funkcjonowania organizacji, lecz także umożliwiać wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w odpowiednio chronionym środowisku.
W roku wyborczym wzrasta liczba cyberataków na instytucje samorządowe. Rządowe dofinansowanie pozwala kompleksowo wzmocnić ochronę wewnętrznych sieci jst, co jest istotne także w kontekście dyrektywy NIS 2.
Pracownicy administracji publicznej codziennie stawiają czoła różnym wyzwaniom związanym przede wszystkim z przetwarzaniem dokumentów. Aby usprawnić te procesy, warto korzystać z funkcjonalnych narzędzi, takich jak FineReader PDF.
W październiku upływa termin implementacji dyrektywy, która znowelizuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego w Unii Europejskiej. Jak nowe regulacje wpłyną na pracę jednostek samorządowych?
FineReader PDF, jako narzędzie do rozpoznawania tekstu, odgrywa kluczową rolę w efektywnym funkcjonowaniu administracji publicznej. Ułatwia skuteczne zarządzanie zasobami i optymalizuje procesy. Jego wdrożenie usprawnia działanie instytucji.
Przewodowa sieć biurowa obejmuje elementy zapewniające efektywne i bezpieczne działanie systemu teleinformatycznego. Najistotniejszymi są topologia, okablowanie strukturalne i urządzenia takie jak routery, serwery, przełączniki czy firewalle.
Urząd Komunikacji Elektronicznej, miasta Rzeszów i Wrocław, a także Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza zawarły porozumienie w celu efektywnego zagospodarowania pasm częstotliwości na potrzeby rozbudowy sieci prywatnych obsługiwanych przez przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego. W ramach porozumienia założono przeprowadzanie wspólnych akcji komunikacyjnych i promocyjnych skierowanych do potencjalnych inwestorów oraz do społeczności lokalnej. Mają one…
W Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) powstała nowa jednostka – AI Lab. Zadaniem pracujących w niej ekspertów jest tworzenie i udoskonalanie neuronowych modeli językowych oraz prowadzenie badań nad sztuczną inteligencją. Są oni zaangażowani między innymi w utworzenie modelu PLLuM, który ma być polską konkurencją dla niezwykle popularnego modelu GPT będącego filarem…
Jeśli Twoja instytucja zakończyła realizację co najmniej jednego projektu informatycznego w okresie od 1.02.2022 do 31.01.2024 r. – zgłoś go do nagrody „Skrzydła IT w Administracji”!
Kradzież danych osobowych i jej skutki to temat, który niestety nie traci na aktualności. W obliczu nowych, poważnych wycieków warto przypomnieć, jakie znaczenie w tym kontekście ma rozporządzenie o ochronie danych osobowych.
Centrum Obsługi Administracji Rządowej zawarło umowę z wyłonionym w przetargu dostawcą oprogramowania antywirusowego – firmą Perceptus. Dzięki temu jednostki administracji rządowej i samorządowej mogą w drodze uproszczonego i szybkiego postępowania wykonawczego zamawiać pięć wersji oprogramowania antywirusowego ESET PROTECT: Advanced, Complete, Elite, Enterprise oraz Entry. W ramach postępowania wykonawczego – prowadzonego w formie elektronicznej na platformie…
24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tej jednostki samorządu terenowego. Będzie to akt prawa miejscowego, z którym zgodność…
Według statystyk z serwisów ChronPESEL.pl i KRD, aż 33% Polaków doświadczyło próby wyłudzenia danych, a ponad 12% padło ofiarą przestępców. Istotne jest, że problem wycieku danych nie dotyczy tylko osób fizycznych, ale przede wszystkim jest dużym obciążeniem dla firm i instytucji państwowych.
W obliczu rozwoju technologii administracja publiczna staje przed wyzwaniem dostosowania się do nowoczesnych standardów pracy. Usprawnienie działania nabiera coraz większego znaczenia, a jednym z narzędzi wspierających ten proces jest FineReader PDF.
Przez lata każdy oddział KRUS funkcjonował na odrębnej bazie danych. Aby zoptymalizować procesy i lepiej chronić informacje, Dr IT Warszawa, autoryzowany partner enova365, wdrożył zintegrowany program i scentralizował bazę danych. W efekcie enova365 usprawniła pracę instytucji.
Codzienna praca administracji publicznej nierozerwalnie łączy się z potrzebą korzystania z elektronicznego sprzętu i oprogramowania. Po raz dziewiąty wraz z czytelnikami „IT w Administracji” wybraliśmy produkty, które najlepiej sprawdzają się w urzędowej rzeczywistości.
Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i brytyjska jednostka Government Communications Service International przygotowały nową kampanię przeciwdziałania dezinformacji w internecie „Sprawdź, zanim udostępnisz”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie zagrożeń związanych z machinacjami informacyjnymi, pokazanie metod oraz konsekwencji fałszywych przekazów, przybliżenie sposobów ich neutralizacji, a także opisanie przypadków dezinformacji występujących w Polsce. Akcja ma przede wszystkim upowszechnić prostą metodę, która…
30 października 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Projektowany akt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. europejski akt o dostępności). Głównym celem zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zapewnienie większego dostępu niektórych produktów i…
Dynamiczne zmiany w administracji wpływają na to, że organizacje coraz częściej szukają kompleksowych rozwiązań IT, które nie tylko ułatwiają codzienne operacje, lecz również zapewniają stabilność, efektywność i bezpieczeństwo infrastruktury. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, Infonet Projekt prezentuje system ITSM OXARI, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje zarządzanie infrastrukturą IT – i nie tylko.
Placówki sektora publicznego na co dzień pracują nad dużą liczbą dokumentów cyfrowych. Oprogramowanie FineReader może znacząco ułatwić działanie w tym zakresie.
Zarządzanie korespondencją często wymaga poświęcenia wielu żmudnych godzin na przygotowywanie pism do zeskanowania. Główne wyzwanie tego procesu to zróżnicowane formaty i grubość dokumentów, a także ich słaba jakość. Przy wciąż rosnącej liczbie przesyłek oznacza to nie lada problem z digitalizacją.
Udostępniona pod koniec października br. siedemnasta wersja systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją EZD RP została uzupełniona o ponad 30 nowych funkcji. NASK PIB poinformował także o rozbudowaniu funkcjonujących modułów i odświeżeniu strony startowej systemu. Kluczowe zmiany to m.in. rozbudowanie głównej wyszukiwarki, wysyłanie korespondencji ePUAP bez podpisu, obsługa integracji EZD RP z zewnętrznymi bazami kontaktów, możliwość…
Złożony proces cyfryzacji obsługi toku studiów wymaga przyjrzenia się prawnym i lokalnym uwarunkowaniom digitalizacji i wdrażania nowoczesnych systemów. Warto zwrócić uwagę, jak ważną rolę w tym procesie powinny odgrywać dziekanaty.
Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację mobilną e-Paragony, która pozwala zarządzać wydatkami, pobierać i dodawać paragony do wirtualnego portfela, zgłaszać nieprawidłowości i weryfikować paragony kodem QR. Narzędzie umożliwia utrzymywanie danych w indywidualnej chmurze – tym samym dane można zsynchronizować w przypadku zmiany urządzenia lub ponownej instalacji aplikacji. Usługa e-Paragony 2.0 pozwala też dodawać do dokumentów sprzedaży…
Cyfrowy rozwój polskiej administracji publicznej to w dużej mierze nowe, innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest Platforma Doręczeń Elektronicznych, która docelowo ma zastąpić ePUAP. Jak sprawić, aby jej wdrożenie ułatwiło pracę urzędników?
Rozmowa z Bartoszem Różalskim, senior product managerem ESET w Dagma Bezpieczeństwo IT, o kompleksowym monitorowaniu aktywności urządzeń w czasie rzeczywistym, analizie
podejrzanych procesów i natychmiastowej reakcji na ataki – czyli rozwiązaniach klasy XDR.
Postępująca digitalizacja jednostek administracji publicznej wiąże się z koniecznością zachowania bezpieczeństwa danych. FineReader zapewnia urzędom ochronę plików PDF w codziennej pracy.
Dynamika zmian na rynku technologicznym wymaga nieustannego dialogu o aktualności i odporności wykorzystywanych rozwiązań – szczególnie tych, które dotyczą usług zaufania. Doskonale obrazuje to fakt, że dalej mamy problem z SHA-1.
ENISA opublikowała raport na temat zagrożeń cybernetycznych w europejskim sektorze ochrony zdrowia. Analizie poddano cyberincydenty, które dotknęły państwa członkowskie UE i kraje sąsiadujące (Norwegię, Szwajcarię i Wielką Brytanię) między styczniem 2021 a marcem 2023 r. Choć opracowane dane – ze względu na ograniczenia w dostępie do informacji – nie prezentują pełnego obrazu cyberzagrożeń w obszarze…
7 lipca 2023 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Celem zmian jest trwałe uregulowanie na gruncie procedury cywilnej rozwiązań, które polegają na prowadzeniu zdalnych posiedzeń sądowych za pośrednictwem środków informatycznych pozwalających na komunikowanie…
Zestaw Kodak Capture Pro EZD GOV Edition + Kodak E1040 zapewnia wydajną digitalizację korespondencji w nowoczesnych kancelariach.
Współczesne organizacje generują ogromne ilości danych, których trwałe i bezpieczne gromadzenie staje się coraz ważniejsze w dynamicznym środowisku technologicznym. Jak przechowywać dokumenty cyfrowe, by instytucja działała bezpiecznie i wydajnie?
NACVIEW chroni przed nieautoryzowanym dostępem do sieci nieznanych lub potencjalnie niebezpiecznych urządzeń. Umożliwia pełną widoczność podłączanych obiektów oraz zarządzanie ich dostępem do wskazanych zasobów.
Optymalnie wyraźny i jasny obraz to podstawa komunikacji na najwyższym poziomie. Profesjonalne wyświetlacze firmy Samsung są nowoczesną propozycją dla organizacji, które chcą budować przestrzenie wygodnej, zintegrowanej i angażującej współpracy.
Trwa kampania parlamentarna, a wkrótce czekają nas także wybory samorządowe. Przestępcy chętnie biorą na cel jednostki administracji publicznej, dlatego bezpieczeństwo cyfrowe nie powinno być pomijane w dyskusji o stanie państwa.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji to szereg propozycji, które istotnie zmienią pracę urzędów. Choć nie zostanie przyjęty w tej kadencji, to ma fundamentalne znaczenie i warto nad nim dalej pracować.
Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe udogodnienie dla podróżnych, którzy na stałe mieszkają poza Unią Europejską i mogą otrzymać zwrot podatku VAT od towarów kupionych w punktach TAX FREE. W aplikacji mobilnej mTAX FREE PL można utworzyć Unikalny Numer (UN) dokumentu tożsamości podróżnego. Dzięki temu podczas zakupów dane podróżujących osób zostaną automatycznie porównane z informacjami zapisanymi w…
17 lipca 2023 r. do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Projektowane przepisy tworzą ramy prawne dla nowych e-usług administracji publicznej, które usprawnią pracę urzędów. Wprowadzony zostanie Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych. Dzięki temu będzie można przez internet upoważnić inną osobę do czynności w urzędzie lub na poczcie.…
Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK rozpoczęło przyjmowanie wniosków w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Do 13 października 2023 r. gminy, powiaty i województwa mogą wnioskować o specjalne dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Każda jednostka administracji publicznej stoi dziś przed wyzwaniami, jakim są ataki hakerskie i potrzeba zabezpieczenia cyfrowych zasobów organizacji. Program „Cyberbezpieczny Samorząd” to szansa na finansowe i merytoryczne wsparcie na drodze do samorządowej cyberodporności.
W stale ewoluującym środowisku ciężko zapanować nad wszystkimi zmiennymi, od których zależy prawidłowe działanie aplikacji. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest zamknięcie ich w niezależnym środowisku za pomocą konteneryzacji.
Centralne zamówienie na usługę chmurową pakietu biurowego Microsoft Office 365 jest już dostępne dla wszystkich jednostek administracji publicznej – w tym samorządów, uczelni publicznych czy instytucji kultury. Umowa ramowa została zawarta z trzema dostawcami na rok – do czerwca 2024 r. Postępowanie wykonawcze jest przeprowadzane na platformie zakupowej Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) – w…
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił – w komunikacie z 7 czerwca br. – że do 10 grudnia 2023 r. podmioty objęte ustawą muszą wdrożyć rozwiązania techniczne i organizacyjne niezbędne do uruchomienia systemu e-Doręczeń. Obowiązek włączenia do Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych oznacza, że od daty określonej w harmonogramie instytucja musi mieć adres do doręczeń elektronicznych (ADE)…
Lotnictwo bezzałogowe, zarówno wojskowe, jak i cywilne, od kilkudziesięciu lat znacząco się rozwija. Rosną wiedza i świadomość potencjalnych użytkowników, a jednym z beneficjentów tej dynamiki jest administracja publiczna.
18 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Nowelizacja ma na celu poprawę skuteczności wdrażania dostępności cyfrowej na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych podmiotów publicznych w taki sposób, aby były…
Miasto Stołeczne Warszawa cyklicznie organizuje „Przeglądy Technologiczne” – swoiste forum dialogu między środowiskiem innowacyjnych podmiotów a stołecznym samorządem. 19 maja odbyła się dziewiąta edycja, w której udział wzięło sześć firm (wyłonionych spośród wszystkich zgłoszeń) oraz ponad 100 uczestników – przedstawicieli start-upów, rozmaitych organizacji oraz ekspertów związanych z obszarem technologii. Dyskutowano m.in. nad możliwościami wykorzystania sztucznej…
Przedsiębiorstwo, które chce zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w zarządzaniu danymi, powinno zadbać o wdrożenie narzędzi w pełni dostosowanych do specyfiki swojego działania.
Administracyjna praca z dokumentami w formacie PDF wykracza daleko poza ich zwykłe przeglądanie. Urzędnicy potrzebują wielu dodatkowych możliwości, choćby edytowania, komentowania czy przekształcania w pliki tekstowe. To wszystko zapewnia im FineReader.
Logitech MX Rodzina urządzeń peryferyjnych Master marki Logitech doczekała się nowych przedstawicieli – klawiatury MX Keys S, myszki MX Anywhere 3 oraz zestawu MX Keys S Combo. Niskoprofilowa klawiatura ma klawisze zaprojektowane z myślą o komforcie urzędnika. Wyposażono ją w inteligentne podświetlenie, które włącza się po wykryciu zbliżających się dłoni i automatycznie dostosowuje się do…
Serwer poczty i Rejestr uprawnień IT Zimbra to narzędzia niezbędne w pracy zdalnej, które zapewniają bezpieczną komunikację dla użytkowników w jednostkach GOV. Zapewnienie bezpieczeństwa danych, w szczególności dla narzędzi do pracy zdalnej, to jedne z najczęściej wymienianych problemów, przed którymi stają dyrektorzy i kierownicy działów IT.
Zarządzanie korespondencją często wymaga poświęcenia wielu żmudnych godzin na przygotowanie pism do zeskanowania. Główne wyzwania tego procesu to zróżnicowane formaty i grubość dokumentów, a także ich słaba jakość.
Wiele organizacji nadal traktuje przejście do chmury z dużą dozą sceptycyzmu. Warto jednak zastanowić się, czy utrzymując witrynę internetową lub serwery pocztowe u zewnętrznych dostawców, przypadkiem od dawna już się w niej nie znajdują.
7 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowela dotyczy wprowadzenia pracy zdalnej jako stałej formy świadczenia pracy umocowanej w kp (przy jednoczesnym uchyleniu regulacji pracy zdalnej w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych…
W ramach projektu Instrument Wsparcia Technicznego, który jest finansowany przez Unię Europejską, pracownicy zespołu Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych KPRM mieli okazję przyglądać się doświadczeniom europejskich krajów, które robią wyraźne postępy w zakresie cyfryzacji. Przedstawiciele Centrum gościli w ramach wizyt studyjnych w Hiszpanii i Irlandii, a także wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z reprezentantami Estonii, Finlandii…
Creative HS-220 Nowy produkt marki Creative wyposażono w mikrofon pojemnościowy z redukcją szumów. Można go wyciszyć, używając pilota umieszczonego na kablu. Sprzęt powstał z myślą o pracownikach zdalnych. Przewód o długości 2,4 m nie ogranicza ruchów przy stanowisku pracy. Elastyczny pałąk mikrofonu pozwala dostosować jego ułożenie do własnych preferencji. O jakość dźwięku dbają 30-milimetrowe przetworniki…
Zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie w tym miesiącu, dają pracownikom szersze możliwości skorzystania z pracy zdalnej. By ułatwić im wykonywanie obowiązków z domu, konieczne jest zapewnienie narzędzia, które pozwoli na bezpieczną pracę z dokumentami.
Do grona profesjonalnych narzędzi do zarządzania procesami IT dołączył polski produkt – platforma OXARI ITSM. System zawiera dedykowany zbiór funkcji pozwalających zapewnić realizację wszystkich wymaganych w ITIL procesów. Ogromnym atutem rozwiązania jest jego elastyczność osiągnięta przez nieograniczoną możliwość konfiguracji interfejsu oraz zarządzanie poprzez własne reguły logiczne.
Producent kładzie duży nacisk na relacje zarówno ze swoimi klientami, jak i partnerami. Dla pierwszych Samsung przygotował nowe modele monitorów, które sprawdzą się w pracy hybrydowej, dla drugich – szereg bonusów nagradzających aktywną współpracę.
Wykonanie niezaprzeczalnej dowodowo kopii źródłowego nośnika pamięci trwałej jest podstawą w informatyce śledczej. Głównym wymaganiem jest przygotowanie jej w taki sposób, by nie naruszyć materiału źródłowego. Z pomocą przychodzą opensource’owe narzędzia.
Komputery, biurka, krzesła czy regały na segregatory to dopiero podstawowe elementy wyposażenia biura. Aby zapewnić zatrudnionym osobom przyjazne i jak najbardziej komfortowe warunki niezbędne do wydajnej pracy, trzeba zadbać o wiele innych aspektów.
13 marca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Celem noweli jest zastąpienie prowadzonych przez gminy lokalnych rejestrów wyborców jednym Centralnym Rejestrem Wyborców (CRW), który wejdzie w skład Systemu Rejestrów Państwowych. Do CRW zostaną przekazane dane z dwóch systemów: Wsparcia…
Urząd Miejski Wrocławia testuje aplikację ParkSpace Eco, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca w strefach płatnego parkowania. Można w niej sprawdzić m.in. rodzaj strefy i lokalizację parkometrów, a obszary parkingowe są oznaczone kolorami, które pomagają ocenić prawdopodobieństwo znalezienia wolnego miejsca postojowego (zielony – wysokie, żółty – średnie, czerwony – niskie). Co ciekawe, narzędzie informuje o stanie…
Jabra Speak2 Zestaw głośnomówiący zapewnia bezproblemową łączność typu plug-and-play. Producent umożliwia wybór połączenia przewodowego ze Speak2 40 lub bezprzewodowego z modelami oznaczonymi liczbami 75 bądź 55. Urządzenie współpracuje ze wszystkimi wiodącymi platformami do wirtualnych spotkań. Speak2 jako jedyny sprzęt w swojej klasie ma specjalnie zaprojektowany wskaźnik jakości mikrofonu (Microphone Quality Indicator). Zestaw wyposażono w cztery…
Na początku 2023 r. Claris International Inc., firma należąca do Apple, uruchomiła na polskim rynku FileMaker Cloud, najwyższej klasy platformę w chmurze do tworzenia customizowanych aplikacji. Ta premiera wpisuje się w misję wspierania pracy organizacji publicznych poprzez usprawnienie i optymalizację systemów. Nowe narzędzie uzupełnia ofertę platformy do tworzenia aplikacji, w skład której wchodzą już Claris…
Digitalizacja dokumentów to niezbędny proces w każdym biurze. Kodak udowadnia, że wydajny skaner o sporej dobowej obciążalności nie musi być duży ani ciężki. Dwa nowe modele tej marki działają cicho i zostały wyposażone w wygodne profile ze zdefiniowanymi parametrami pracy.
Najciekawsze wnioski pojawiają się na styku technologii. Analizę logów znamy od dawna. Reagujemy na błędy systemów i aplikacji. A jak reagować na zdarzenia, których nie znamy? Zobaczmy, czy matematyka może nam w tym pomóc.
Wdrożenie scentralizowanego systemu monitorowania środowiska IT świadczy o wysokiej dojrzałości organizacji. Wczesne wykrycie nieprawidłowości lub awarii pozwala podjąć szybką reakcję, a w rezultacie zachować sprawność procesów biznesowych.
23 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Akt prawny zakłada powstanie nowego systemu teleinformatycznego, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Dzięki temu pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. System będzie narzędziem…
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi szkolenia z systemu iPFRON+. To jedna z platform internetowych, które umożliwią osobom z niepełnosprawnościami elektroniczne załatwianie spraw w ramach programów wsparcia realizowanych przez PFRON. System pozwoli składać wnioski o dofinansowanie, rozliczać środki w ramach programów, a dodatkowo będzie punktem dostępu do spersonalizowanych danych. Narzędzie będzie wyposażone w wiele przydatnych…
Oddany właśnie do użytku System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego to nowoczesna, wielowymiarowa platforma, na której można znaleźć szereg specjalistycznych map i informacji przydatnych przy planowaniu różnego rodzaju inwestycji. To zbiór danych m.in. o nieruchomościach, rynku pracy czy zagospodarowaniu przestrzennym. Platforma spełnia również funkcję narzędzia, które ułatwia dostęp do informacji o kulturowych, historycznych i krajobrazowych walorach…
Brother PT-D410 Dzięki wbudowanej klawiaturze QWERTY i dużemu wyświetlaczowi z funkcją podglądu wydruku nowy produkt Brothera umożliwia sprawne przygotowanie laminowanych etykiet. Model PT-D410 wyróżnia się intuicyjną obsługą, urządzenie pozwala na drukowanie oznaczeń na taśmach o szerokości do 18 mm. Drukarki można używać jako samodzielnego urządzenia, a także podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB,…
Eksperci Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich od lutego 2022 r. prowadzili bezpłatne szkolenia dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego na temat korzystania z Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP). Narzędzie jest rozbudowaną bazą danych o usługach publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny, gminy i powiaty, która pozwala monitorować sposób działania wspomnianych jednostek w dziewięciu obszarach (m.in.…
Projektor jest dziś urządzeniem wręcz niezbędnym i obowiązkowym wyposażeniem instytucji, które często organizują szkolenia czy spotkania wraz z prezentacjami. Wśród dostępnych modeli są rzutniki laserowe, które choć nie należą do najtańszych, okazują się niezastąpione w wielu zastosowaniach.
Nowoczesna administracja korzysta z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które umożliwiają świadczenie obsługi wysokiej jakości. Taka innowacja wymaga szczególnej dbałości o stworzenie bezpiecznych i ergonomicznych stanowisk pracy.
1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta, ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe. Jej celem jest implementacja do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE): 2019/770 z dnia 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych…
Od jakiegoś czasu w Polsce pojawia się hasło RPA używane w kontekście usprawniania procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Wyjaśniamy, czym jest Robotic Process Automation, do czego może się przydać i jak należy go postrzegać w jst.
Jeśli Twoja instytucja zakończyła realizację co najmniej jednego projektu informatycznego w okresie od 1.02.2021 do 31.01.2023 r. – zgłoś go na skrzydla.itwadministracji.pl
Komfort pracy na komputerze przekłada się na większą produktywność. Wielu użytkowników i administratorów nie robi jednak nic lub robi niewiele, aby podnieść wydajność pracy, zniwelować stres i irytację podczas użytkowania systemów operacyjnych i aplikacji.
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wprowadził nowe funkcje do ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Dzięki nowym wskaźnikom (Względne Wskaźniki Bezrobocia i Względne Wskaźniki Zarobków) powstały raporty, z których wynika, że ukończenie studiów ma znaczenie na rynku pracy. Absolwenci, którzy zdobyli dyplom, pracowali częściej w porównaniu z osobami,…
10 listopada 2022 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Deklarowanym celem noweli jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, które utrudniają obywatelom załatwianie spraw administracyjnych i prowadzenie działalności gospodarczej. Przyjęte rozwiązania przyspieszą wydawanie decyzji i usprawnią postępowania administracyjne, m.in. poprzez upowszechnienie…
BenQ GV11 Kompaktowy rozmiar, Android TV i brak przewodów – oto główne zalety nowego mobilnego projektora BenQ GV11. Uniwersalny sprzęt sprawdzi się podczas prezentacji w biurze, można go zabrać również w podróż służbową. Urządzenie wyświetla obraz pod dowolnym kątem na suficie, ścianie czy na ekranie. Dzięki obrotowej konstrukcji i automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych dostajemy szeroki…
Tego typu urządzenia są niezastąpionym akcesorium w zastosowaniach profesjonalnych. Używa się ich w biurach do etykietowania teczek z dokumentami, segregatorów czy półek. Dział IT może znakować sprzęt i okablowanie, a w magazynie czy archiwum wygenerujemy za ich pomocą kody kreskowe.
Powszechnie znaną prawdą jest, że najsłabszym ogniwem łańcucha zabezpieczeń jest człowiek. Mimo iż świadomość zagrożeń rośnie u pracowników administracji, cyberprzestępcy nadal potrafią ich przechytrzyć. Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzi ESET Secure Authentication.
Rozwój technologiczny przyczynia się do tego, że organizacje coraz częściej i chętniej korzystają z rozwiązań chmurowych, zamieniając dotychczasowe aplikacje biurowe na rozwiązania typu software-as-a-service. Potrzeba zabezpieczenia krytycznych usług jest dziś jednym z priorytetów, w realizacji którego pomoże QNAP Boxafe 2.0.
Lenovo ThinkCentre neo 50a 24 (3. generacji) to wydajny komputer typu All-in-One, który zamyka się w bryle monitora. Wyróżnia się stylowym wzornictwem, dużą mocą obliczeniową i wieloma funkcjami bazującymi na sztucznej inteligencji.
Bezpieczeństwo systemów komputerowych jest dzisiaj wyjątkowo zagrożone – nie tylko różnego rodzaju atakami z zewnątrz, ale również błędami użytkowników danej infrastruktury. Ochrona tych obszarów wymaga wiedzy, przemyślanej strategii i odpowiednich narzędzi.
Tradycyjnie już końcówka roku to dla nas czas przyznawania wyróżnień produktom, które w opinii czytelników i redakcji „IT w Administracji” najlepiej sprawdzą się w sektorze publicznym.
15 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekty ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisy wprowadzające tę ustawę, przedłożone przez Ministra Cyfryzacji. Oba akty prawne dostosowują polskie prawo do unijnych regulacji w zakresie ustanowienia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Zgodnie z projektem uregulowane zostaną zasady dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub świadczenia usług komunikacji elektronicznej. Nowe rozwiązania…
ExpertBook B5 Flip OLED (B5302F) Nowy konwertowalny laptop Asusa umożliwia pracę w każdych warunkach. Matryca o przekątnej 13,3 cala i waga 1,3 kg czynią ten sprzęt praktycznym i mobilnym. Urządzenie wyposażono m.in. w procesor Intel Core 11. generacji, funkcję redukcji szumów wspomaganą sztuczną inteligencją, obsługę dwóch dysków SSD w macierzy RAID oraz rozwiązanie Asus NumberPad…
Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich to projekt, dzięki któremu organizacje kultywujące kulturę regionu będą mogły dzielić się swoimi działaniami w Sieci. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie członkom takich zrzeszeń swobodnego korzystania z nowych technologii i promowania lokalnego folkloru (np. rękodzielnictwa) w wersji cyfrowej. Uczestnicy cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów, które odbędą się w 12 powiatach (stacjonarnie i…
To na nas, producentach, spoczywa obowiązek stworzenia zrównoważonej przyszłości zarówno dla naszych dzieci, jak i dla kolejnych pokoleń. Należy zadać sobie fundamentalne pytanie: jak stworzyć długoterminowe, skuteczne programy zrównoważonego rozwoju?
Jednostki, które chcą zapewnić elastyczność, bezpieczeństwo oraz lepszą wydajność pracy osób zajmujących się digitalizacją zasobów lub systematycznym skanowaniem dokumentów, powinny zadbać o wdrożenie rozwiązań technologicznych dostosowanych do specyfiki tych czynności.
Cyfrowa transformacja pracy to wyzwanie, które wymaga nowoczesnych narzędzi – również w sektorze publicznym. Produkty ABBY to wszechstronne i wygodne rozwiązania, dzięki którym realizacja codziennych zadań jest prosta, wygodna i efektywna.
Zarządzanie korespondencją często wymaga poświęcenia wielu żmudnych godzin na przygotowanie pism do zeskanowania. Główne wyzwania tego procesu to zróżnicowane formaty i grubość dokumentów, a także ich słaba jakość.
Coraz więcej firm i jednostek administracji korzysta ze sprzętu poleasingowego. Dla wielu to jedyny sposób na zrealizowanie budżetu. To także pełnowartościowy produkt, o ile objęty jest gwarancją na najwyższym poziomie.
Informatyzacja szkół wyższych to skomplikowane, pełne przeszkód przedsięwzięcie. Mimo wielu barier uczelnie podejmują trud, by nieustannie zmieniać się na lepsze i przystosowywać do coraz wyższych standardów.
18 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma przyspieszyć wydawanie decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprzez doprecyzowanie przepisów dotyczących doręczania korespondencji w postaci elektronicznej – wysyłanej zarówno do, jak i przez ten organ. Zmiana polega na tym, że decyzje, postanowienia i…
Zgodnie z konsultowanym właśnie projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego powstanie Centralny Rejestr Wyborców. Nowy system IT ma zautomatyzować proces dopisywania się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania, ułatwić wgląd do własnych danych (w tym wygodne sprawdzenie, w którym lokalu wyborczym mamy prawo głosować), umożliwić zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego, a także zastąpić lokalne…
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył narzędzie do oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych. „OznaczamReklamy” to bezpłatny filtr AR (wykorzystujący technologię rozszerzonej rzeczywistości), który można nałożyć na obrazy i materiały wideo w czasie rzeczywistym. Przygotowano dwie wersje kolorystyczne (białą i fioletową) – by można go było dopasować do publikowanych treści, a jednocześnie zachować jak największą…
ASUS Chromebook Flip CX1 Lekka konstrukcja, wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala i możliwość rozłożenia lub obrócenia o 360° czyni nowego Chromebooka CX1 Flip sprzętem mobilnym i uniwersalnym. Urządzenie jest napędzane czterordzeniowym procesorem Intel Pentium Silver. Wyposażono je w Wi-Fi 6 i długotrwałą baterię, która zapewnia do dziesięciu godzin pracy na jednym ładowaniu, dając użytkownikom swobodę…
Przerwy w dostawie energii mogą całkowicie zatrzymać pracę i spowodować bezpowrotną utratę danych. Warto zapewnić sobie awaryjne źródła zasilania, jeszcze zanim dojdzie do awarii. Gdy zabraknie prądu, w podtrzymaniu działania urządzeń pomogą UPS-y.
Wzmocnienie infrastruktury IT staje się priorytetem dla coraz większej liczby organizacji. Nowe firewalle Stormshield ułatwią zabezpieczenie systemów przed cyberprzestępcami.
Pod koniec września odbyła się światowa premiera ABBYY FineReader PDF 16. Nowa wersja oprogramowania światowego lidera w dziedzinie technologii i rozwiązań Digital IQ przeszła gruntowny lifting. Sprawdźmy, czym wyróżnia się premierowa odsłona.
Instytucje potrzebują dziś niezawodnych, elastycznych i wygodnych w obsłudze systemów do prezentacji i digitalizacji treści. Epson jako globalny lider sprzętu do obrazowania ma bardzo szerokie portfolio, idealnie trafiające w potrzeby jednostek administracji.
Cyberbezpieczeństwo firm i instytucji publicznych nie może bazować na pojedynczych rozwiązaniach, instalowanych na dowolnym sprzęcie. Nowoczesne rozwiązania all-in-one
to gwarancja ochrony, oszczędność czasu i środków.
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu zmodernizował swoją infrastrukturę – wykorzystał używane dotychczas tylko do backupu serwery NAS Synology jako główne narzędzia wspierające.
Poszukując oprogramowania antywirusowego, warto kierować się opiniami ekspertów i wynikami badań. ESET od lat przoduje w niezależnych rankingach, dostarczając produkty zapewniające najlepszą ochronę przy minimalnym wpływie na wydajność systemów.
Cyberbezpieczeństwo nieustannie ewoluuje. Dynamiczna sytuacja geopolityczna, rozwój technologii czy zmieniający się rynek pracy powodują, że nie do końca możliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, w którą stronę ta gałąź będzie się rozwijać.
Sterowanie ruchem w Katowicach będzie wspierane przez Inteligentny System Transportowy (ITS). Finalizacja wdrożenia jest zaplanowana na ostatnie miesiące 2023 r., ale montaż wybranych urządzeń rozpoczyna się już teraz. Głównym założeniem jest poprawa płynności ruchu w mieście. Wśród kluczowych funkcji systemu można wymienić automatyczne sterowanie sygnalizacją, priorytet w postaci zielonego światła dla tramwajów na skrzyżowaniach oraz…
6 września 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo pocztowe, przedłożony przez Ministra Aktywów Państwowych. Zmiany będą polegać na upowszechnieniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym usług i komunikacji cyfrowej, tak aby funkcjonowanie usług pocztowych było pełnowartościowym elementem działalności e-commerce. Projekt przewiduje m.in. zmianę definicji przesyłki kurierskiej (ma uwzględniać jej obsługę…
Wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk zapowiedział podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozszerzenie dostępnych w e-Urzędzie Skarbowym elektronicznych form płatności. Zgodnie z planami resortu w przyszłym roku należność będzie można uregulować za pomocą wygodnego dla wielu użytkowników, popularnego blika. Obok nowej formy płatności zapowiedziano także wdrożenia kolejnych cyfrowych rozwiązań, m.in. uruchomienie usługi…
17-18 listopada 2022 r. – Bronisławów k. Tomaszowa Mazowieckiego
Ponad dwie dekady doświadczenia i skupienie wyłącznie na projektorach pozwala firmie Optoma dostarczać na rynek urządzenia najwyższej jakości. Bazująca na autorskiej technologii DuraCore linia ZH tylko to potwierdza.
Praca zdalna i hybrydowa stawia przed organizacjami poważne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa – problem dotyczy również administracji. Rozproszenie pracowników zwiększa obszar zagrożony cyberatakiem, co mogą wykorzystać hakerzy.
Coraz częściej omawianą potrzebą firm i instytucji publicznych jest kompatybilność sprzętu i oprogramowania. Specjaliści Xopero Software, lidera rynku backupu danych, dostrzegają rozwój tego trendu w obszarze programów do tworzenia kopii zapasowych.
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu zmodernizował swoją infrastrukturę – wykorzystał używane dotychczas tylko do backupu serwery NAS Synology jako główne narzędzia wspierające.
W dobie zwiększonego ryzyka cyberataków kwestie bezpieczeństwa IT stają się dla wielu jednostek priorytetowymi. ESET specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań, które uchronią pracowników organizacji przed włamaniem, a gromadzone przez nich dane – przed wyciekiem.
15 lipca 2022 r. do Sejmu RP wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Celem noweli jest popularyzacja i lepsza dostępność danych na temat rozwoju sieci na terenie Polski. Projekt zakłada wdrożenie Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Będzie on zbierał i nieodpłatnie udostępniał informacje…
Głównym elementem Kubernetesa jest sieć. To za jej pomocą odbywa się komunikacja z uruchomionymi serwisami i podami. Poprawnie funkcjonująca jest kluczowa do działania klastra, więc poznanie jej architektury pomoże rozwiązać ewentualne problemy.
1 sierpnia 2022 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma przyspieszyć cyfryzację postępowania administracyjnego z zakresu prawa budowlanego poprzez: ustanowienie elektronicznego dziennika budowy prowadzonego w systemie Elektronicznego Dziennika Budowy (system EDB); ustanowienie książki obiektu budowlanego prowadzonej w…
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udostępnia dane dotyczące rzeczywistych czasów odjazdu pojazdów ZTM. Dzięki przetworzeniu ich do międzynarodowego formatu General Transit Feed Specification Real Time (GTFS RT) – co pozwala wykorzystać lokalizację pojazdów w dowolnej aplikacji – oraz umieszczeniu informacji w zbiorach platformy otwartych danych Metropolii mieszkańcy mogą sprawdzić, gdzie znajduje się wybrany autobus, tramwaj czy trolejbus w…
Zapory stanowią pierwszą linię ochrony sieci. Najnowocześniejsze firewalle, współdziałając z innymi elementami infrastruktury IT, są poważnym utrudnieniem dla hakerów i złośliwego oprogramowania, jak i mogą chronić zwykłych użytkowników przed ich nieodpowiedzialnymi działaniami.
W dobie pracy hybrydowej i zdalnej zapewnienie mobilności stało się priorytetem przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego sprzętu służbowego. ExpertBook B3 Flip B3402 ASUSA sprawdza się w tej roli doskonale, a do tego charakteryzuje się dużą wszechstronnością
4 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowela wprowadza możliwość elektronicznego składania wniosków o wpis do ewidencji producentów rolnych, a także o wypłatę i przyznanie…
Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) zbiera – w formie ankiety – spostrzeżenia samorządów na temat ich wysiłków w zakresie cyfryzacji. Wyniki mają dostarczyć lokalnym administratorom dane na temat najlepszych praktyk, projektów, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a także będą pomagać kształtować krajowe i unijne polityki oraz programy wsparcia. Ankieta DIGIsurvey będzie…
MobiDIG to mobilna pracownia, która będzie nieodpłatnie wspierać digitalizację dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego (m.in. fotografii, książek, strojów). Zasoby instytucji, organizacji kulturalnych, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów będą nieodpłatnie utrwalane w postaci cyfrowej przy pomocy skanerów do dokumentów, skanerów do obiektów 3D, aparatu i kamery cyfrowej, dronów oraz graficznych laptopów (z zabudowaną macierzą dyskową). Pracownię w…
Nowe rozporządzenie Unii Europejskiej ma zwiększyć zaufanie do dzielenia się danymi pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami, a zarazem umożliwić wykorzystywanie niektórych chronionych danych sektora publicznego.
Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne dla stabilnego funkcjonowania organizacji jest systematyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Jednak czy sam backup wystarczy? Jak ograniczyć do minimum straty powstałe w wyniku braku dostępności do kluczowych systemów firmy?
Pracując z informacjami, warto szukać rozwiązań, dających możliwość efektywnego zarządzania dokumentami. ABBYY FineReader jest uniwersalnym narzędziem do obsługi plików PDF, które świetnie sprawdzi się w cyfrowym miejscu pracy.
Monitory dotykowe Optoma Creative Touch 4K UHD serii 5, II generacji 65”, 75” i 86”
Wykonywanie zadań państwa przez służbę cywilną zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego tak ważne jest, by powierzać je pracownikom o należytych kompetencjach. W znalezieniu dobrego kandydata pomaga odpowiednia rekrutacja.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o starcie pilotażu e-rejestracji w dwóch województwach: łódzkim i mazowieckim. W ramach tego programu, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, będzie można zapisywać się na świadczenia w zakresie kardiologii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jeśli wyznaczenie terminu wizyty nie będzie możliwe, zgłoszenie zostanie przekierowane na centralną listę oczekujących – do momentu…
3 czerwca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 10 maja 2022 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez transmisję danych. Nowe przepisy określają szczegółowe warunki przekazywania zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, imiennych raportów miesięcznych, deklaracji rozliczeniowych, innych dokumentów (niezbędnych…
Serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych przeprowadziły badanie „Wiedza na temat bezpieczeństwa danych osobowych w Polsce”. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1010 respondentów. Mimo że 90% Polaków deklaruje, iż potrafi chronić swoje dane osobowe, sporo osób wciąż popełnia podstawowe błędy na tej…
Analiza potrzeb klientów z sektora administracji publicznej w zakresie niedrogich rozwiązań biurowych skłania do przyjrzenia się odświeżonej ofercie ASUS Business.
Instytucje szukające nowych rozwiązań technologicznych w celu usprawnienia swojej działalności coraz chętniej zwracają się ku nowoczesnym projektorom i drukarkom atramentowym. Oferta japońskiego lidera rynku, firmy Epson, idealnie trafia w te potrzeby.
Elektroniczne fakturowanie miało na dobre zagościć w progach polskich urzędów. Przyczynkiem do tego była odpowiednia ustawa, a dodatkowym bodźcem przyspieszającym cyfryzację procesu fakturowania powinna była okazać się pandemia i związane z nią utrudnienia w bezpośrednim kontakcie z klientami urzędów. Czy faktycznie urzędy chętnie korzystają z e-faktur, czy raczej muszą chcieć?
Laptopy konwertowalne (2 w 1) z zawiasami 360° możemy łatwo przekształcić w tablet lub używać ich w trybie „namiotu”, co ułatwia prezentowanie treści innym osobom. Jeśli dodać jeszcze cyfrowy rysik z przyciskami funkcyjnymi i modem LTE, otrzymamy wszechstronne narzędzie do pracy.
Kompleksowo funkcjonujący BIP może uwolnić wielu zobowiązanych od konieczności wielokrotnego i powtarzającego się rozpatrywania wniosków o udostępnienie informacji publicznych. Wydaje się to proste, choć w praktyce jest osiągalne przez nielicznych.
4 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowela wprowadza możliwość elektronicznego składania wniosków o wpis do ewidencji producentów rolnych, a także o wypłatę i przyznanie…
W ramach rozwoju cyfryzacji administracji publicznej ruszył pilotażowy program GovTech inno_LAB, który ma łączyć start-upy z samorządami. Rolą młodych firm ma być udostępnienie samorządom innowacyjnych rozwiązań, proponowanie wdrożeń w duchu nowych technologii, a tym samym podnoszenie kompetencji urzędników w zakresie korzystania z inteligentnych systemów. Celem współpracy jest szeroko rozumiana optymalizacja – tworzenie praktycznych narzędzi, ułatwienia…
Coraz więcej obywateli korzysta z profilu zaufanego – cyfrowego narzędzia, które pozwala na załatwianie spraw online w urzędach miejskich i gminnych, sądach czy urzędach skarbowych. Ta bezpłatna metoda pozwala na potwierdzenie tożsamości obywatela w systemach podmiotów publicznych. Można również, w razie potrzeby, złożyć z jego pomocą podpis elektroniczny. Najnowsze dane pokazują, że z narzędzia korzysta…
Rozmowa z Magdaleną Hajduk, dyrektorem Biura Nowych Technologii w Instytucie Pamięci Narodowej, o „Grze szyfrów” – najnowszym projekcie gamingowo-edukacyjnym.
Opracowany przez USB Promoter Group wariant USB4 to kolejny etap ewolucji tej magistrali. Coraz popularniejszy Thunderbolt 3 też doczekał się nowej odsłony pod postacią czwartej generacji. W świecie interfejsów dzieje się naprawdę sporo.
System Monitorowania Usług Publicznych jest zaawansowaną bazą danych o usługach publicznych świadczonych przez gminy i powiaty. Zaprojektowane w jego ramach wskaźniki pozwalają monitorować sposób działania jednostek samorządu terytorialnego w dziewięciu obszarach. Dzięki temu, że platforma powstaje wyniku szerokiej współpracy (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównego Urzędu Statystycznego, Związku Miast Polskich oraz Związku Powiatów Polskich) –…
Narodowe Centrum Kultury zapytało grantobiorców programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury o wrażenia ze szkoleń, z tutoringu cyfrowego oraz o dalsze plany domów kultury związane z cyfryzacją. Jak wynika z odpowiedzi, uczestnicy programu dostrzegają wiele korzyści płynących ze stosowania rozwiązań cyfrowych. Walory wymieniane w związku ze szkoleniami to poznanie darmowych narzędzi cyfrowych ułatwiających pracę, trendów w…
Kaspersky Lab Wojna w Ukrainie doprowadziła do tego, że w Polsce nie kupimy już popularnego antywirusa. Kaspersky Lab Polska zakończyło sprzedaż oprogramowania Kaspersky Lab. Jednocześnie zawarte już umowy pozostaną w mocy do czasu naturalnego wygaśnięcia. Centrala Kaspersky Lab miała odnieść się ze zrozumieniem do tej decyzji i zadeklarować gotowość do utrzymania wsparcia produktu na polskim…
Zakres funkcjonalny i formuła realizacji projektu EZD RP ewoluowały przez kilka lat. Efektem prac specjalistów z NASK jest działający już w środowiskach produkcyjnych jednolity i nowoczesny system do elektronicznego zarządzania dokumentacją.
Philips 27E1N5600AE Ten nowy monitor z portfolio Philipsa powinien spełnić z nawiązką oczekiwania pracowników biurowych. Wyposażono go w 27-calowy matowy panel IPS o rozdzielczości WQHD (2560 × 1440 pikseli) i odświeżanie obrazu na poziomie 75 Hz. Do dyspozycji mamy złącza: 1 × HDMI 1.4,1 × DisplayPort 1.2, hub USB (4 × USB 3.1), 1 ×…
Urząd Patentowy RP wdrożył nową funkcję dla użytkowników korzystających z konta zaawansowanego w PUEUP. Dzięki zmianom dokument elektroniczny można udostępnić do podpisu innym użytkownikom posiadającym zaawansowane konto PUEUP. Plik jest zabezpieczony przed zmianami treści niewidoczny-mi dla osoby składającej podpis – każda edycja dokumentu będzie odwoływała jego wcześniejsze udostępnienie, dzięki czemu podpisujący będzie miał pewność co…
Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym – instytucje publiczne są wciąż mało dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wskaźnik dostępności ogółem dla całego kraju to zaledwie 0,41, czyli sektor publiczny nie spełnia ok. 59% stawianych mu wymagań we wszystkich obszarach dostępności. Najlepszy wynik uzyskała dostępność…
Praca zdalna i hybrydowa stawia przed biznesami poważne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa – problem dotyczy również administracji. Rozproszenie pracowników zwiększa potencjalną przestrzeń cyberataku, którą mogą wykorzystać hakerzy. Rozwój szarej strefy IT i niezabezpieczonych sieci domowych oznacza, że organizacje muszą na nowo przemyśleć swoje podejście do bezpieczeństwa środowiska druku.
Konfigurator serweryit.pl to narzędzie, za pomocą którego firmy lub instytucje publiczne zainteresowane zakupem sprzętu serwerowego firmy Dell Technologies mogą samodzielnie w pełni skonfigurować serwer w wersji rack lub tower. Co istotne, nie jest możliwy wybór wykluczających się lub niewłaściwych komponentów serwera.
W administracji publicznej cyfryzacja jest już zjawiskiem powszechnym. Dlatego tak ważna jest świadomość wśród osób zarządzających danymi, że backup, archiwizacja oraz różne metody bezpiecznego przechowywania zbiorów to absolutna konieczność.
Google Chrome 98 Do najciekawszych usprawnień w kolejnej wersji przeglądarki Chrome należy zaliczyć wygodniejsze robienie zrzutów ekranu – przycisk umożliwiający szybkie i sprawne wykonanie screenshota znajduje się w menu udostępniania zaraz pod opcją skopiowania linku. Na razie jest to opcja eksperymentalna. Zaktualizowano również szyfrowanie SDED oraz Keyboard API. Zadaniem tego ostatniego interfejsu jest rejestrowanie naciskanych…
Poznań wdraża kolejne usługi optymalizujące działanie miasta. Nad zachodzącymi zmianami pracuje interdyscyplinarny zespół, skupiający się na sześciu wiodących obszarach: Jakości Życia (Smart Living), Środowisku (Smart Environment), Gospodarce (Smart Economy), Społeczności (Smart Community), Mobilności (Smart Mobility), Cyfrowym Mieście (Smart Digital City). Na szczególną uwagę zasługuje unikatowe narzędzie Baza Tekstów Urzędowych, stworzone przy współpracy Miasta Poznania, UAM…
HP Elite x360 1040 G9 Na pokładzie laptopa znajdziemy procesory z rodziny Alder Lake-U obsługujące technologię vPro. Model ten spełnia założenia certyfikatu Intel Evo, więc mamy do czynienia z wszechstronnym sprzętem o mobilnym charakterze. Laptop wyposażono w 14-calowy ekran typu IPS (1920 × 1200 pikseli) – jest dostępny w trzech wariantach z jasnością 250, 400…
W dobie kryzysu wynikającego z ogromnych opóźnień w dostawach, ale również z braku komponentów do produkcji urządzeń dostarczanych dla przedsiębiorstw, firma Huawei jako jeden z liderów rozwiązań IT, postawiła sobie za cel możliwość szybkiej dostawy rozwiązań sieciowych.
Obecnie niemal każda organizacja narażona jest na ataki cyberprzestępców, włamania do systemu czy próby wyłudzenia danych. Dlatego konieczne staje się stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa IT, do których zalicza się m.in. odpowiednie zabezpieczanie komputerów i systemów.
Aktualnie w NAS-ach firmy QNAP możemy spotkać trzy systemy operacyjne: QES, QuTS hero oraz QTS. Te dwa ostatnie w wersji 5.0 oferują wiele nowych funkcji i aplikacji. Z pewnością docenią je użytkownicy i administratorzy, ponieważ mogą znacząco ułatwić pracę.
Jeśli Twoja instytucja zakończyła realizację co najmniej jednego projektu informatycznego w okresie od 1.02.2020 do 31.01.2022 r. – zgłoś go na skrzydla.itwadministracji.pl.
Ustawa skierowana do sektora publicznego nie tylko implementuje unijną dyrektywę, ale również wprowadza rozwiązania mające zdynamizować procesy otwierania danych i ich eksploatacji.
Tylko Singapur ma lepszą od Polski statystykę publiczną – wynika z rankingu ODIN, czyli Open Data Inventory. Główny Urząd Statystyczny (dalej: GUS) zajął drugie miejsce wśród 187 krajowych urzędów statystycznych na świecie. Na świetny wynik (wskaźnik ogółem wyniósł 85 pkt) złożyły się następujące wyniki cząstkowe: za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych GUS otrzymał 81 pkt,…
Transcend MTS952A i MTE662A Obydwa modele dysków wyposażone są w mechanizm SED i zgodne ze standardem Opal SSC 2.0. Przypomnijmy, że jest to jeden z głównych standardów dla tzw. dysków samoszyfrujących SED. MTS952A jest dyskiem w formacie M.2, z interfejsem SATA III, natomiast MTE662A to nośnik zgodny ze standardem NVMe 1.3, ze złączem M.2 i…
1 stycznia 2022 r. weszła w życie kolejna grupa przepisów ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw w zakresie dotyczącym RDK. RDK jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, który ma zapewnić jego sprawne funkcjonowanie przy użyciu systemu teleinformatycznego. Podmiot…
Modele laserowe charakteryzujące się wydajną pracą oraz wysoką prędkością druku i skanowania to idealne rozwiązania do produkcji dokumentów w dynamicznie funkcjonujących środowiskach biurowych. Urządzenie Brother MFC-L8690CDW ma funkcje druku, kopiowania, skanowania oraz faksowania.
Od jesieni trwa nabór wniosków do programu „Cyfrowa gmina”. Otrzymane dofinansowanie samorządy mogą przeznaczyć na wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji czy zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Chcesz wziąć udział w programie i efektywnie wykorzystać środki? Postaw na ABBYY FineReader!
Na początku grudnia, przez trzy dni, Katowice były stolicą europejskich programistów. Od 10 do 12 grudnia odbywał się w Spodku HackYeah 2021, największy w Europie hackathon, w którym wzięło udział ponad 1500 miłośników nowych technologii. Na wykonanie jednego z 10 zadań każdy zespół miał 40 godzin. Łączna pula nagród wyniosła 570 tys. zł.
Obecnie niemal każda organizacja narażona jest na ataki cyberprzestępców, włamania do systemu czy próby wyłudzenia danych. Dlatego konieczne staje się stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa IT, do których zalicza się m.in. odpowiednie zabezpieczanie komputerów i systemów.
W grudniu br. Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w przedmiocie aktu w sprawie zarządzania danymi (Data Governance Act, DGA). Minął ponad rok od wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskiego zarządzania danymi. W dosyć szybkim tempie uzgodniono treść aktu, który ma zwiększyć dostępność danych na potrzeby ich…
8 grudnia 2021 r. weszła w życie nowela ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne związana z uchwaleniem ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Wprowadza ona rozwiązania służące do prowadzenia analiz wspomagających tworzenie kluczowych polityk publicznych z wykorzystaniem…
Droga Polski do sztucznej inteligencji (AI), materiały edukacyjne, przykłady wdrożeń, AI w Europie, poradniki, informacje o finansowaniu – wszystko to można znaleźć na portalu gov.pl/AI. Jak podkreślono w komunikacie informującym o stworzeniu portalu, celem było zebranie i wytworzenie zbioru dobrych praktyk, które ułatwią jednostkom samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcom wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a…
Bez wielkiego rozgłosu Microsoft wydał Windows 11. Pierwsze komputery z nowym systemem są już w sprzedaży, a obecni użytkownicy Windows 10 dostali lub wkrótce dostaną możliwość bezpłatnej aktualizacji – pod warunkiem, że korzystają ze względnie nowych komputerów.
W dobie kryzysu wynikającego z ogromnych opóźnień w dostawach, ale również z braku komponentów do produkcji urządzeń dostarczanych dla przedsiębiorstw, firma Huawei jako jeden z liderów rozwiązań IT, postawiła sobie za cel możliwość szybkiej dostawy rozwiązań sieciowych.
5 października br. weszła w życie ustawa o doręczeniach elektronicznych, która odłożyła w czasie stosowanie kluczowych przepisów o publicznej usłudze rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz o publicznej usłudze hybrydowej. Data początku działania nowych rozwiązań została rozłożona w zależności od kategorii podmiotu publicznego: od 5 lipca 2022 r. do 1 października 2029 r. Jednak od razu zaczęły…
15 października 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowela wprowadza na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie roku od odwołania ostatniego z nich…
23 listopada na Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych udostępniono nową usługę – Zapłać za dokument poprzez e-Płatności. Pozwala ona na uregulowanie należności w formie płatności elektronicznych online za deklarację akcyzową od aut osobowych lub za wniosek o wydanie banderol. Usługa zapewni możliwość płatności online za należności, które wynikają z jednego dokumentu: deklaracji akcyzowej od samochodów osobowych…
Z końcem roku tradycyjnie przyznajemy wyróżnienia produktom IT, które zdaniem czytelników i redakcji najlepiej wspierają realizowanie zadań w sektorze publicznym.
Z każdym rokiem rośnie stopień wykorzystywania systemów informatycznych w administracji publicznej. Przed działami IT pojawiają się nowe wyzwania, których realizację wspierają zaawansowane rozwiązania technologiczne.
Do typowych zadań sysadmina należy m.in. konfiguracja powierzonych systemów, nadzorowanie ich pracy, a także instalowanie i aktualizacja oprogramowania.
Czy Twoje urządzenia są przygotowane na nieoczekiwane kłopoty, wywołane np. wyładowaniami atmosferycznymi, cyberatakami czy awarią zasilania?
Każdego dnia przez działy administracji publicznej przewijają się setki stron dokumentów. Ich obsługa często stanowi żmudny i męczący proces – a przecież wcale nie musi tak być.
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ realizuje zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące geodezji i kartografii na terenie miasta Poznania.
Rynek nigdy nie stoi w miejscu. Ta zasada dotyczy również rynku usługowego, który szczególnie w ostatnich latach przeżywa prawdziwą rewolucję.
Sprawne korzystanie z możliwości technologii cyfrowych przez samorządy ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, szczególnie w obecnym czasie.
Każdego dnia przez działy administracji publicznej przewijają się setki stron dokumentów. Ich obsługa często stanowi żmudny i męczący proces – a przecież wcale nie musi tak być.
Rozwiązania typu PAM pozwalają na kontrolowanie dostępu użytkowników do systemu oraz na monitoring firm outsourcingowych. W wielu dużych firmach oprogramowanie tego rodzaju stanowi jedno z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo systemu.
Fortinet od ponad 20 lat rozwija ofertę swoich rozwiązań. Nie tylko gwarantują one skuteczną ochronę, ale ich atutem jest również możliwość szybkiego i prostego wdrożenia w twojej organizacji lub u klienta. Udowadnia to Veracomp – Exclusive Networks, który kilka miesięcy temu rozpoczął projekt 40funky.
Koszty infrastruktury IT rozliczane w modelu Infrastructure-as-a-Service według faktycznego zużycia, nowy sprzęt najwyższej klasy, elastyczna rozbudowa mocy obliczeniowej zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem, łatwe i zracjonalizowane planowanie – to najbardziej doceniają organizacje, które korzystają z platformy HPE GreenLake. IT w modelu konsumpcyjnym jest trendem zdecydowanie wartym uwagi.
Aktualnie w NAS-ach firmy QNAP możemy spotkać trzy systemy operacyjne: QES, QuTS hero oraz QTS. Te dwa ostatnie w wersji 5.0 oferują wiele nowych funkcji i aplikacji. Z pewnością docenią je użytkownicy i administratorzy, ponieważ mogą znacząco ułatwić pracę.
Wzrost popularności pracy z domu, chmury hybrydowej, BYOD i IoT zaciera granicę między tym, co lokalne, a tym, co znajduje się poza granicami sieci. Stwarza to nowe wyzwania związane z utrzymaniem zgodności i spójnym stanem bezpieczeństwa bez uszczerbku dla łatwego dostępu do usług dla użytkowników. Podejście Zero Trust ułatwia sprostanie temu zadaniu.
Zarządzanie korespondencją często wymaga poświęcenia wielu żmudnych godzin na przygotowanie pism do zeskanowania. Główne wyzwania tego procesu to zróżnicowane formaty i grubość dokumentów, a także ich słaba jakość. Przy wciąż rosnącej liczbie przesyłek oznacza to nie lada problem z digitalizacją.
Wspólna Opinia 5/2021 Europejskiej Rady Ochrony Danych oraz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych z 18 czerwca br. dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (dalej: AI) pokazuje skalę problemów z przyjmowaniem pierwszej unijnej regulacji prawnej w tym zakresie. Już wniosek Komisji Europejskiej z 21 kwietnia 2021 r. dotyczący tego aktu…
System Informacyjny o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne (SI2PEM) został umocowany prawnie w rozdziale 2b ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, z którego wynika, że określone podmioty mają obowiązek prawny udostępniania danych w systemie. Natomiast wszyscy obywatele, którzy chcą sprawdzić natężenie pola elektromagnetycznego w swoim otoczeniu, mają zagwarantowany…
Projekt realizowany dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim wprowadził elektroniczne biuro obsługi klienta. Umożliwił potwierdzanie tożsamości osoby fizycznej za pomocą środków identyfikacji elektronicznej udostępnianych przez dostawców tożsamości – tj. profil zaufany lub banki – oraz opatrywanie dokumentów elektronicznych podpisem zaufanym lub kwalifikowanym. Rozwiązanie uzupełnił wewnętrzny system obiegu informacji elektronicznej, który objął zarówno dokumenty…
Raporty firm i instytucji wyspecjalizowanych w zapewnianiu bezpieczeństwa informacyjnego nie pozostawiają złudzeń – aktywność hakerów wciąż rośnie. W dużej mierze dotyczy ona administracji publicznej, co potwierdzają doniesienia sektorowych CSIRT-ów.
W zmienionej przez Covid-19 sytuacji firma Epson proponuje rozwiązania trafiające w nowe potrzeby. Zarówno w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych, jak i w zakresie projekcji, Epson oferuje placówkom administracji publicznej i samorządowej rozwiązania wspierające bezpieczeństwo, oszczędność i ekologię.
Dla producentów narzędzi zabezpieczających infrastrukturę enterprise priorytetem jest dostarczanie administratorom zaawansowanych narzędzi pozwalających na ochronę wrażliwych danych, obsługę incydentów i podjęcie działań zabezpieczających po ich wystąpieniu. Do najbardziej kompleksowych systemów tego typu należy zaliczyć rozwijane przez firmę ESET rozwiązanie ESET Enterprise Inspector.
Coraz częściej stawiamy na obieg dokumentów w wersji cyfrowej. W związku z tym pojawiła się potrzeba wprowadzenia środka potwierdzania i weryfikacji ich autentyczności. Dokumenty cyfrowe, takie jak pliki PDF, podpisujemy obecnie podpisem cyfrowym, który jest odpowiednikiem odręcznego podpisu na dokumentach papierowych.
Jaroslav Štusák, Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią, Kemp Flowmon.
2 sierpnia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. zmieniająca ustawę z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest umożliwienie wydawania dowodów osobistych zawierających drugą (poza fotografią) cechę biometryczną w postaci odcisków palców od dnia określonego w komunikacie wydawanym…
PowerWalker VFI ICR IoT i ICT IoT Dzięki wykorzystaniu Microsoft Azure urządzenia są dostępne dla użytkowników z dowolnego miejsca. Wystarczy podłączyć je do Sieci, wykorzystując port LAN lub moduł WLAN, i skorzystać z bezpłatnej aplikacji WinPower View na systemy iOS oraz Android. Jej użytkownicy zyskują dostęp do wszystkich skojarzonych z kontem zasilaczy UPS. Z poziomu…
Mieszkańcy Lublina, którzy płacą lokalne podatki, otrzymali narzędzia mające na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu. System pozwala już na elektroniczny odbiór decyzji podatkowych, a dzięki wiadomościom e-mail i SMS podatnicy dowiedzą się o płatnościach, które mają uiścić w ramach danin od nieruchomości i od środków transportu, a także podatku rolnego i leśnego. Wypełnienie obowiązku…
Technologia konteneryzacji zyskuje na znaczeniu na fali popularyzacji metodyki DevOps. Stanowi gorący trend centrów danych i chmury, upraszczając procesy tworzenia i dostarczania aplikacji oraz zarządzania nimi bez narzutu pełnej maszyny wirtualnej.
Sektor energetyczny należy do najbardziej krytycznie istotnych obszarów infrastruktury, których ciągłe funkcjonowanie jest kluczowe dla państwa i obywateli. Problemy w jego działaniu są odczuwane przez rzesze społeczeństwa jak i instytucje państwowe. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko osoby zarządzające sieciami krytycznymi, ale i cyberprzestępcy.
Sektor energetyczny należy do najbardziej krytycznie istotnych obszarów infrastruktury, których ciągłe funkcjonowanie jest kluczowe dla państwa i obywateli. Problemy w jego działaniu są odczuwane przez rzesze społeczeństwa jak i instytucje państwowe. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko osoby zarządzające sieciami krytycznymi, ale i cyberprzestępcy.
Sektor energetyczny należy do najbardziej krytycznie istotnych obszarów infrastruktury, których ciągłe funkcjonowanie jest kluczowe dla państwa i obywateli. Problemy w jego działaniu są odczuwane przez rzesze społeczeństwa jak i instytucje państwowe. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko osoby zarządzające sieciami krytycznymi, ale i cyberprzestępcy.
1 lipca 2021 r. weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeksspółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Nowela zakłada utworzenie nowego typu spółki kapitałowej – tzw. prostej spółki akcyjnej (dalej: psa), która ma ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększyć możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców. Ma ona konstrukcję nowoczesnej,…
23 lipca br. Sejm przyjął nową ustawę o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Nowelizacja zakłada wprowadzenie rozwiązań, które wykraczają poza minimum zawarte w dyrektywie 2019/1024 Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Celem jest zwiększenie podaży danych, zwłaszcza…
Przedmiotem umowy między firmą Comarch a Starostwem Powiatowym w Opolu był zakup sprzętu i licencji na oprogramowanie oraz wykonanie prac wdrożeniowych związanych z realizacją projektu „E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Portal e-usług województwa opolskiego, stanowiący…
Ocena hostingu z punktu widzenia menedżera IT jest rzadko poruszanym zagadnieniem. Niemniej jest ona kluczowa, ponieważ często okazuje się, że przerzucenie kosztów z nakładów inwestycyjnych na operacyjne przynosi większe korzyści.
W dobie pandemii i obecnie panujących trendów, w których praca i nauka odbywają się w sposób zdalny lub hybrydowy, bardzo duże znaczenie mają narzędzia pozwalające sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości.
Seria urządzeń QuCPE firmy QNAP to sprzęt nowej generacji, mający umożliwić łatwe wdrażanie środowisk sieci wirtualnych za pomocą urządzeń fizycznych. Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne w podmiotach publicznych, które już pytają o urządzenia.
Elektroniczna forma komunikacji urzędów państwowych z obywatelami, firmami, a także pomiędzy jednostkami administracji publicznej, szybko się rozwija i właściwie jest już normą. Jednak udostępniając obywatelom aplikacje, organy administracji publicznej powinny zadbać nie tylko o ich dostępność i bezawaryjne działanie, ale przede wszystkim o prawidłowe zabezpieczenie.
Coraz częściej stawiamy na obieg dokumentów w wersji cyfrowej. W związku z tym pojawiła się potrzeba wprowadzenia środka potwierdzania i weryfikacji ich autentyczności. Dokumenty cyfrowe, takie jak pliki PDF, podpisujemy obecnie podpisem cyfrowym, który jest odpowiednikiem odręcznego podpisu na dokumentach papierowych.
Analiza badań i statystyk wskazuje, że wiele firm i organizacji traktuje cyberbezpieczeństwo bez należytej atencji. Jednocześnie – jak czytamy w raporcie „Global Digital IQ” firmy PwC – jest ono postrzegane jako kluczowa kompetencja dla ponad 80% firm na świecie i dla blisko 60% w Polsce.
W kwietniu pojawił się raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący usług publicznych świadczonych z wykorzystaniem platformy ePUAP. Raport ten stał się tematem wielu dyskusji, szczególnie wśród informatyków związanych z administracją publiczną.
Wzrost popularności pracy z domu, chmury hybrydowej, BYOD i IoT zaciera granicę między tym, co jest lokalne, a tym, co znajduje się poza granicami sieci. Stwarza to nowe wyzwania związane z utrzymaniem zgodności i spójnym stanem bezpieczeństwa bez uszczerbku dla łatwego dostępu do usług dla użytkowników. Podejście Zero Trust ułatwia sprostanie temu zadaniu.
Sektor energetyczny należy do najbardziej krytycznie istotnych obszarów infrastruktury, których ciągłe funkcjonowanie jest kluczowe dla państwa i obywateli. Problemy w jego działaniu są odczuwane przez rzesze społeczeństwa jak i instytucje państwowe. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko osoby zarządzające sieciami krytycznymi, ale i cyberprzestępcy.
Unia Miast Polskich im. Piotra Adamowicza opublikowała swoją opinię dotyczącą projektu dyrektywy NIS-2. Ten unijny dokument ma stanowić podstawę do dalszego wzmacniania cyberbezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej. W stosunku do poprzedniej wersji zdecydowano m.in. poszerzyć katalog podmiotów, które będą zobowiązane do przestrzegania nowych praw powiązanych z dyrektywą. W tym celu do zapisów dodano nowe sektory,…
1 czerwca 2021 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jak podaje ustawodawca, jej celem jest zwiększenie przepustowości na autostradach płatnych, którą umożliwi zmiana sposobu poboru opłat. Do 30 września b.r. mają funkcjonować równolegle dwa systemy dla…
USB-C Type 2.1 Grupa USB Implementers Forum (USB-IF) zajmująca się standardem USB-C ogłosiła aktualizację 2.1 dla specyfikacji USB Type-C. Kluczowa zmiana to zwiększenie maksymalnej mocy do 240 W. Z punktu widzenia użytkownika fizycznie port nie ulegnie zmianie – urządzenia USB-C typu 2.1 da się podłączyć do portów USB-C typu 2.0 i odwrotnie. USB-IF zaznacza w…
Na skutek pandemii w znacznym stopniu zmieniło się podejście do realizacji projektów wsparcia teleinformatycznego dla jednostek administracji publicznej. Wystąpiła też konieczność zaadresowania zupełnie nowych usług – w szczególności pracy zdalnej i komunikacji.
Pandemia wyznaczyła nowe trendy w globalnej gospodarce i naszych zachowaniach. W tej zmienionej sytuacji firma Epson proponuje klientom i partnerom rozwiązania trafiające w nowe potrzeby placówek administracji publicznej i samorządowej.
Dynamiczny rozwój nowych technologii spowodował konieczność gromadzenia powstających materiałów archiwalnych w postaci elektronicznej. W tym celu przygotowano system Archiwum Dokumentów Elektronicznych.
6 stycznia 2021 r. weszła w życie nowela ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wprowadziła ona możliwość przeprowadzenia posiedzenia jawnego przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jego przeprowadzenie na odległość. Uczestnicy będą mogli brać udział w posiedzeniu sądowym, gdy przebywają w budynku innego sądu i tam dokonują czynności…
Podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu nie pominięto kwestii cyfryzacji. Zapowiedziano szereg działań w ramach programu CyberPoland 2025. Zasada cyfrowej domyślności ma stać się obowiązująca w kontaktach państwo–obywatel, a korzystanie z e-usług publicznych będzie zwolnione z opłaty cyfrowej. Systemy tożsamości (profil zaufany, mObywatel, e-Dowód) zostaną zintegrowane, by zbudować federacyjny model tożsamości cyfrowej. Zapowiedziano też umożliwienie realizacji…
Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (dalej: CEZAR) odpowiada za realizację zadań prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (dalej: PAA) w zakresie systematycznej oceny sytuacji radiacyjnej kraju oraz udziału w postępowaniach w przypadkach zdarzeń radiacyjnych. W szczególności zadania te polegają na zbieraniu, weryfikacji i analizie informacji otrzymywanych ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, z placówek prowadzących pomiary skażeń promieniotwórczych,…
Już za kilka dni rozpocznie się VII edycja konferencji poświęconej zastosowaniu systemów informacji przestrzennej do zarządzania przestrzenią na szczeblu lokalnym i regionalnym. Na konferencję pn. „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego” zarejestrowało się ponad 450 uczestników. Wydarzenie organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z firmą ESRI Polska sp. z o.o. Podczas dwóch konferencyjnych dni zaprezentowanych…
Postanowienia zawarte w ustawie o doręczeniach elektronicznych stanowią sposób wyrwania się z prymatu przesyłek papierowych. Podmioty publiczne przeniosą swoją korespondencję do Sieci.
Sprzęt to wyświetlania obrazu ma duży wpływ na efektywność szkolenia i jego odbioru. Badania naukowe wskazują, że aż 83% treści jest przyswajanych za pośrednictwem wzroku, a jedynie 11% za pośrednictwem słuchu.
Kamery do monitoringu VIGI zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach małych i średnich przedsiębiorców. Kamery VIGI od TP-Link to proste w implementacji rozwiązanie, które zapewni pełną ochronę Twojego biznesu w każdych warunkach.
Trzy główne wyzwania stojące przed profesjonalistami IT, które mają bezpośredni wpływ na całościową działalność większości firm i organizacji niezależnie od ich wielkości i profilu działalności, to: widoczność, kontrola i bezpieczeństwo.
Zdecydowana większość firm i instytucji ma serwery poczty elektronicznej lub rozwiązania do pracy grupowej służące do komunikacji za pomocą poczty elektronicznej.
Dbałość o poufność newralgicznych informacji przekazywanych w organizacji to bez dwóch zdań największy priorytet w firmach i w administracji publicznej.
W biurowej rzeczywistości żyjemy szybko, pracujemy dużo i nieraz marzymy o pomocnej dłoni. Jej cyfrową formą może być technologia optycznego rozpoznawania znaków (OCR) stosowana w oprogramowaniu ABBYY FineReader PDF 15, która pozwala przenieść codzienną pracę z dokumentami na bardziej efektywny poziom.
Firma Euro Innowacje Software Sp. z o.o. stała się częścią Grupy Rekord. Prezesi obu firm: Janusz Szymura oraz Marcin Król w Bielsku-Białej sformalizowali współpracę, dzięki czemu Rekord SI Sp. z o.o. stał się udziałowcem poznańskiej spółki.
Postanowienia zawarte w ustawie o doręczeniach elektronicznych stanowią sposób wyrwania się z prymatu przesyłek papierowych. Podmioty publiczne przeniosą swoją korespondencję do Sieci.
15 marca 2021 r. do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Aby usprawnić postępowanie w ramach upadłości konsumenckiej, nowela przewiduje zasadę składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Według założeń projektu dostęp do akt sprawy oraz prowadzenie tych dokumentów przez…
W kwietniu rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do końca miesiąca będzie miał wyłącznie formę samospisu przez stronę internetową lub w formie wywiadu telefonicznego. Wszystkie dane podane podczas procesu podlegają specjalnej ochronie tajemnicy statystycznej. Przewidziano trzy metody logowania się do samospisu: poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, przy użyciu numeru PESEL, a także za…
QNAP QVR Face Smart Facial Recognition Solution (1.1) Pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań biometrycznych. System do inteligentnego rozpoznawania twarzy od QNAP można wykorzystać do zarządzania dostępem do budynków, jako system powitań dla VIP. Wersja 1.1 znacząco poprawia dokładność działania systemu, a dzięki wsparciu dla strumieni RSTP w łatwy sposób umożliwia integrację z dużą liczbą…
Przyjemne dla oka widoki podsumowania, moduł analizy wpływu oraz nowy interfejs do pobierania i zarządzania wtyczkami to najważniejsze nowości ostatniego dużego wydania GLPI 9.5. Pozwalają one lepiej dopasować program do naszych potrzeb.
Ultrabook biznesowy to komputer, od którego oczekujemy nieco więcej niż od modelu typowo biurowego. Powinien on być wydajny i solidnie wykonany, mieć wbudowane mechanizmy zabezpieczające, długo pracować na baterii oraz wspierać najnowsze standardy komunikacyjne
Logitech wprowadza do sprzedaży trzy urządzenia wideokonferencyjne nowej generacji: Rally Bar Mini, Rally Bar i RoomMate.
QNAP TS-h3088XU-RP to dobrze przemyślany i dopracowany serwer NAS, który charakteryzuje się wysoką wydajnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem danych.
GlobeOMS Mobile to całodobowy dostęp do danych na Twoim smartfonie. Wygodny sposób monitorowania zużycia mediów oraz realizacji mobilnych płatności dla Twojego domu.
GlobeOMS to kompletny system informatyczny udostępniany w chmurze, służący do zdalnego odczytu danych z wodomierzy, ciepłomierzy i liczników energii elektrycznej z wykorzystaniem telemetrii.
12 lutego 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Celem noweli jest m.in. usprawnienie i skrócenie procesu wydawania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) w postaci elektronicznej, poprzez wprowadzenie do ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks…
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Od 1 lutego udostępniono użytkownikom pierwszy pakiet usług, w tym dostęp do danych (m.in. o nałożonych mandatach), integrację z usługą Twój e-PIT i platformą e-mikrofirma dla osób prowadzących działalność gospodarczą, możliwość dokonania płatności online (dla osób fizycznych w zakresie PIT, CIT, VAT,…
Dynabook Tecra i Satellite Pro Firma Dynabook zaktualizowała modele laptopów przeznaczonych dla rynków biznesowego i edukacyjnego. Modele Tecra A30-J (13,3”) i Satellite Pro L50-J (15,6”) wyposażono w najnowsze procesory Intel Core 11. generacji oraz pamięć DDR4, natomiast Satellite Pro C40-G (14”) jest dostępny z procesorami Intel Celeron 10. generacji i pamięcią DDR4 (do 16 GB).…
Rockstor oferuje linuksową implementację serwera NAS wykorzystującą system plikowy Btrfs ze wszystkimi jego zaletami i niedoskonałościami. To jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych bezpłatnie.
Pandemia Covid-19 spowodowała, że wiele jednostek administracji publicznej, w trosce o swoich pracowników i klientów, przeszło w tryb pracy zdalnej. Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawdziła, w jaki sposób urzędy gminy radzą sobie z elektronizacją zadań.
Miniony rok wyraźnie pokazał, że technologie cyfrowe są niezbędnym elementem funkcjonowania administracji publicznej. Barierę w budowie i rozwoju e-administracji stanowią jednak nie tylko fundusze. Kluczowi są specjaliści, których wiedza oraz doświadczenie pozwolą zaprojektować i z powodzeniem wdrożyć elektroniczne usługi w urzędzie, a następnie utrzymywać je w aktualności.
Informacja o nowych obowiązkach dotyczących stron internetowych spadła na niektóre urzędy jak grom z jasnego nieba. Nagle okazało się, że to, co dotychczas było robione w sposób nieomalże automatyczny, musi ulec zmianie.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wdrożył Platformę Usług Elektronicznych. To świetna informacja dla przedsiębiorców, rzeczników patentowych oraz wszystkich podmiotów korzystających z ochrony własności przemysłowej.
W dobie zdalnej pracy masowo wykorzystywane są popularne komunikatory internetowe, takie jak np. Microsoft Teams, Skype czy Messenger. Oznaką profesjonalizmu jest dbanie o wysoką jakość obrazu podczas połączenia.
Papierowe dokumenty są obecne we wszystkich urzędach. Skaner z automatycznym podajnikiem arkuszy to dziś podstawowy element systemu zarządzania obiegiem informacji, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem do ich przetwarzania często okazuje się wręcz niezbędny.
Wszechobecna cyfryzacja życia gospodarczego ma znaczący wpływ na funkcjonowanie jednostek sektora finansów publicznych. Elektroniczna komunikacja, dokument elektroniczny czy też elektroniczne składanie ofert oraz wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu stały się naszą codziennością.
Świat wkroczył w erę cyfrową, dzięki której mamy wszystko na wyciągnięcie ręki. Cyfrowo możemy robić zakupy, korzystać z bankowości, oglądać filmy na życzenie, uzyskać dostęp do muzyki czy znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie.
Trójwymiarowy model Poznania tworzony jest od 2018 r. w ramach Systemu Informacji Przestrzennej (SIP). System ten, prowadzony przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, optymalizuje wiele procesów zarządzania w stolicy Wielkopolski.
Od momentu wybuchu pandemii większość firm zmieniła swoje biura na przestrzeń wirtualną. Częściej niż w czasach przed koronawirusem korzystamy z naszych prywatnych laptopów i drukarek – stały się one elementem naszego domowego biura.
Dostępność cyfrowa to w ostatnich latach bardzo popularny i ważny temat. Niestety, wciąż nie wszyscy przedstawiciele administracji publicznej są świadomi obowiązków, które na nich ciążą.
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT jest kluczem do sprawnego funkcjonowania, wydajnego działania i efektywnego zarządzania każdą organizacją. Sercem współczesnych firm i wielu podmiotów publicznych w zakresie IT są dziś Data Center, których podstawę stanowi moc obliczeniowa.
Rozmowa z Grzegorzem Gołdą, dyrektorem ds. sprzedaży w Cloudware Polska, o tym, w jakim kierunku zmierza rozwój chmury oraz jakie korzyści z rosnącej popularności rozwiązań hybrydowych mogą czerpać przedsiębiorstwa.
Na rynek trafia coraz więcej urządzeń i aplikacji, które potrafią w pełni wykorzystać atuty szybkich połączeń sieciowych 10 GbE. Jednak w wielu organizacjach wciąż jeszcze nie wdrożono infrastruktury gotowej do obsługi tak szybkich transferów.
Seria ThinkPad X1 Carbon od zawsze kojarzy się z najlepszą specyfikacją techniczną i taką też znajdziemy w modelu najnowszej, 8 generacji. Laptop został wyposażony w procesor Intel® Core™ 10 generacji z 4 rdzeniami, nawet 16 GB pamięci RAM, superszybki i pojemny dysk SSD oraz, w zależności od modelu, niezwykle jasny i wyraźny.
28 października 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela przewiduje rozwiązania prawne mające na celu elektronizację całego procesu opiniowania wniosków o wydanie opinii o celowości inwestycji (OCI) w zakresie usług medycznych, co ma usprawnić całą procedurę. Chodzi o to, aby…
Dynabook Portégé X30L-J i Portégé X40-J Dynabook, który przejął po Toshibie segment laptopów, przedstawił nowe modele z serii Portégé: X30L-J i X40-J. Pierwszy z nich ma 13 cali (jego masa wynosi zaledwie 906 g), a drugi jest urządzeniem 14-calowym. Oba są wyposażone w procesory Intel Core jedenastej generacji – wśród dostępnych wariantów znajdziemy układy i3,…
Od 5 grudnia 2020 r. podczas kontroli drogowej nie trzeba już mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Potwierdzenie stosownych uprawnień można okazać za pomocą aplikacji mObywatel, w której pojawił się moduł mPrawo Jazdy. Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla…
Zaawansowane rozwiązania technologiczne są coraz powszechniej wykorzystywane w sektorze ochrony zdrowia. Transformacja cyfrowa przyspiesza, aby zapewnić wszystkim stronom – pacjentom, lekarzom i instytucjom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne – wysoki poziom bezpieczeństwa i optymalizację działania.
Po raz szósty wspólnie z Czytelnikami oceniliśmy urządzenia i oprogramowanie, nagradzając te rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w urzędowej rzeczywistości. W podsumowaniach minionego roku nie da się uniknąć nawiązania do COVID-19. Nie inaczej jest w wypadku naszego zestawienia.
The Future is Data. Przyszłość to dane to konferencja, która odbyła się 19 listopada 2020 roku. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat szans i wyzwań w zakresie otwierania danych, promocja ich potencjału oraz zachęcenie do ich wykorzystywania w innowacyjnych produktach i usługach. Każde nowoczesne i transparentne państwo powinno być innowacyjne w…
7 października 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o doręczeniach elektronicznych. Celem tego aktu prawnego jest umożliwienie podmiotom publicznym jak najszerszego świadczenia usług elektronicznych wewnątrz administracji oraz wprowadzenie rozwiązań zapewniających obywatelowi i przedsiębiorcy załatwienie danej sprawy urzędowej na odległość. Na potrzeby realizacji doręczenia elektronicznego zostanie stworzony nowy rejestr publiczny, tzw. baza adresów elektronicznych. Wpis adresu…
14 października 2020 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Nowela zakłada utworzenie w urzędzie obsługującym ministra właściwego ds. administracji publicznej Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego (KCM SPR). Jego głównym zadaniem będzie utrzymanie ciągłości działania i rozwój systemu teleinformatycznego, przygotowywanie i prowadzenie szkoleń…
13 października 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Nowela zakłada wydawanie zaświadczeń w postaci dokumentu elektronicznego, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. Rozwiązanie to ułatwi udzielanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) oraz pozwoli na usprawnienie wydawania zaświadczeń przez organy administracji publicznej.…
W świecie narażonym na cyfrową inwigilację szyfrowanie danych okazuje się kluczem do zapewnienia ochrony prywatności w korespondencji prowadzonej za pomocą poczty elektronicznej. W tym celu sprawdzi się silne narzędzie kryptograficzne, takie jak OpenPGP.
W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer, przeznaczony do realizowania obliczeń wysokiej wydajności, rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji i wysokowydajnej analizy danych. Tego wyzwania podjęła się polska firma Infonet Projekt i producent systemu – IBM. Superkomputer umożliwia realizację zagadnień modelowania symulacji, zjawisk i procesów, bazując na dużych zbiorach danych.
Panel monitora medycznego firmy Sony zaprojektowano tak, by ograniczyć odbicia światła na intensywnie oświetlonych salach operacyjnych i zapewnić wyraźny, kontrastowy obraz poprzez tłumienie refleksów i rozpraszanie światła. Ergonomiczna konstrukcja została zoptymalizowana do użytku w ośrodkach chirurgii i klinikach.
Obecnie prawie każda firma, niezależnie od branży i wielkości, korzysta z co najmniej jednego rodzaju usługi IT w chmurze.
Obecnie prawie każda firma, niezależnie od branży i wielkości, korzysta z co najmniej jednego rodzaju usługi IT w chmurze.
Jak co roku w listopadzie NetApp hucznie obchodzi konferencję NetApp Insight. Również w tym roku NetApp ogłosił ulepszenia flagowego systemu ONTAP (obecnie zaprezentowana wersja 9.8). Nowa wersja jest jeszcze mocniej zintegrowana z chmurą i bardziej elastyczna, umiejętnie wpasowując się w hybrydowy ekosystem IT.
Mierzymy się obecnie z wyjątkową sytuacją. Firmy i organizacje zamykają biura, przenosząc pracowników w tryb pracy zdalnej. Dotyczy to nie tylko firm prywatnych, ale i administracji publicznej, bowiem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną m.in. w urzędach samorządowych w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Współpraca pomiędzy Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej a firmą REKORD SI sięga 1991 r., a więc początków działalności spółki w sferze administracji samorządowej. Bielski ratusz był pierwszym urzędem, który skorzystał z informatycznych rozwiązań firmy.
Nie od dziś wiadomo, że wydajność członków zespołu przekłada się na efektywność działania całej firmy. Niestety, jak wynika z raportu opracowanego na zlecenie Vouchercloud, przeciętny pracownik w ciągu typowego, ośmiogodzinnego dnia pracy produktywnie wykonuje swoje obowiązki zaledwie przez ok. 40% czasu. Co więcej, poziom zaangażowania w wykonywane czynności spada w ciągu dnia.
Koncepcja przetwarzania danych w chmurze ma już prawie ćwierć wieku i dziś trudno sobie wyobrazić świat bez niej. Z usługi Gmail korzystają prawie dwa miliardy użytkowników! Z kolei z usługi Microsoft 365 – obejmującej m.in. pakiet biurowy Office, usługi współdzielenia dokumentów OneDrive i Sharepoint, e-mail i wiele usług dodatkowych – ponad milion firm utrzymujących ponad 200 mln kont.
Zapraszamy przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką otwartości danych na pierwszą międzynarodową konferencję o otwartych danych – The Future is Data. Przyszłość to dane. Celem wydarzenia jest prezentacja efektów wykorzystywania otwartych danych w Polsce i na świecie, pokazanie potencjału i zachęcenie do korzystania z otwartych danych z portalu dane.gov.pl…
Zastanów się, ile możesz zaoszczędzić czasu, jeśli jedną powtarzalną czynność zrobi za Ciebie program? A ile zaoszczędzisz, jeśli takich czynności będzie więcej? Mówią, że czas to pieniądz. Nie trać ani jednego ani drugiego. W najnowszej wersji systemu ITManager znajdziesz nowy moduł Automatyzacji, którego możliwości szybko docenisz.
17 października rusza czwarta edycja Digital Cultures, znanego miejsca spotkań twórców cyfrowych i kuratorów ze światowej czołówki. W tym roku wydarzenie pod hasłem Przyszłości wyobrażone otwiera się na szerszą publiczność, przybierając nowy format – festiwalu online. Choć głównym tematem będą pytania dotyczące tego, co przed nami, przywołane zostaną także dawne wizje przyszłości, jeszcze kilka lat lub miesięcy temu uznawane za nierealne fantazje.
Cyfrowy telefon biurkowy KX-DT680 został zaprojektowany do współpracy z serwerami komunikacyjnymi firmy Panasonic. Co ciekawe, budowa i interfejs telefonu są takie same, jak w przypadku urządzeń IP, co sprawia, że jego użytkowanie jest podobne do tego, które znamy z systemów telefonii internetowej.
Coraz częściej korzystamy z elektronicznych wersji dokumentów, jednak w biurowej rzeczywistości bez papierowych wydruków nadal nie można się obejść. Dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym nie tylko stworzymy fizyczne dokumenty i ich kopie, ale też przeniesiemy je do świata cyfrowego.
Tworzenie kopii zapasowych oraz rozbudowane scenariusze disaster recovery to już często za mało, aby zapewnić ciągłość działania i szybkie przywrócenie systemu do pracy. Acronis Cyber Protect wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom, oferując kompleksowe oprogramowanie chroniące dane zarówno na poziomie backupu, jak i w zakresie przeciwdziałania malware’owi.
Katalog e-usług w obszarze ochrony zdrowia systematycznie rośnie. Do e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta w najbliższym czasie dołączy e-skierowanie, a w przyszłości cała dokumentacja medyczna pacjenta będzie dostępna elektronicznie.
Drukarki zawsze były i jeszcze długo pozostaną jednym z najważniejszych urządzeń biurowych. Jak się okazuje, szybki rozwój i upowszechnienie technologii cyfrowych, a także popularność rozwiązań chmurowych wcale nie sprawiły, że wynalazek Gutenberga odszedł do lamusa. Zweryfikujmy więc kilka mitów dotyczących drukarek w biurze.
TP-Link rozszerza swoją ofertę, wprowadzając system Omada SDN. Jest to platforma do programowego zarządzania infrastrukturą sieciową złożoną z urządzeń serii Omada. Są to zarówno punkty dostępowe, przełączniki, jak i bramy sieciowe tworzące jedną, zintegrowaną sieć z możliwością konfiguracji i administrowania przez chmurę.
Jak wynika z badania firmy IDC „European Tech and Industry Pulse Survey”, 30% organizacji sektora publicznego z Europy Zachodniej już korzysta z rozwiązań wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji w codziennej działalności, a kolejne 20% planuje wdrożenie rozwiązań z zakresu AI (Artificial Intelligence) do końca roku. W Europie Środkowo-Wschodniej jest to odpowiednio 3% i 8%.
Najnowsze Okienka są już na tyle dopracowane, że mogą działać stabilnie przez kilka lat. Jeśli jednak system zacznie się zawieszać, resetować lub nie będzie można go uruchomić, mogą nam pomóc wbudowane narzędzia naprawcze.
Stabilność, niezawodność i elastyczność sieci to cechy, na których zależy każdemu administratorowi infrastruktury urzędu. Wysiłki specjalistów mogą jednak nie przynosić zadowalającego efektu, jeśli w instalacji brakuje solidnego przełącznika – takiego, który jest gotowy do obsługi stale rosnącej sieci i zarządzania wieloma radiowymi punktami dostępowymi AP.
Stabilność, niezawodność i elastyczność sieci to cechy, na których zależy każdemu administratorowi infrastruktury urzędu. Wysiłki specjalistów mogą jednak nie przynosić zadowalającego efektu, jeśli w instalacji brakuje solidnego przełącznika – takiego, który jest gotowy do obsługi stale rosnącej sieci i zarządzania wieloma radiowymi punktami dostępowymi AP.
Pojęcie serwisdesku lub helpdesku często kojarzy się z dużymi organizacjami i zawiłymi procedurami. W tym artykule chcielibyśmy Cię przekonać, że średni, a nawet mały urząd również potrzebują systemu ticketowego. Jeżeli potrafisz się utożsamić z poniższym akapitem, to może zainteresuje Cię również reszta artykułu.
Digitalizuj, edytuj, zabezpieczaj, udostępniaj i współpracuj przy tworzeniu dokumentów!
Praca w administracji wiąże się z szeregiem niełatwych zadań i godzinami spędzonymi na pracy z dokumentami. Jak ułatwić i przede wszystkim skrócić czas poświęcany na żmudne przepisywanie i edycję dokumentów? Z pomocą przyjdzie ABBYY FineReader PDF 15.
Panująca pandemia COVID-19 sprawiła, że przedsiębiorcy musieli się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Największym z nich było zapewnienie pracownikom i klientom bezpieczeństwa, co wiązało się z dostosowaniem przestrzeni – biura, hali magazynowej, sklepu czy też sali restauracyjnej – do coraz to nowszych regulacji związanych z bezpieczeństwem wydawanych przez rząd.
Rozmowa z Dariuszem Kupcem, dyrektorem ds. wdrożeń w firmie Cloudware Polska, o tym, jak nowoczesne rozwiązania chmurowe mogą wspierać rozwój administracji publicznej.
Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu to jedna z kluczowych potrzeb nowoczesnych społeczeństw. Czas pandemii pokazał, że szybka i stabilna sieć pozwala przetrwać przedsiębiorstwom dzięki wdrożeniu pracy zdalnej, a także obsługiwać sprawy urzędowe z własnego domu oraz pozostawać w kontakcie ze współpracownikami. Doświadczenia te mają wpływ na rosnącą popularność Wi-Fi 6, czyli nowego standardu sieci bezprzewodowej.
24 sierpnia 2020 rozpoczął się nabór wniosków w konkursie „Centrum wiedzy o dostępności”. W ramach programu Dostępność Plus uczelnie wyższe będą mogły ubiegać się o wsparcie unijne na tworzenie i działanie centrów wiedzy o dostępności. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 30 mln zł z programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). W centrach zgodnie z zasadami…
Dzięki aplikacji przygotowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rolnicy mogą przesłać do ARiMR wymagane przez agencję fotografie dokumentów lub geotagowane zdjęcia gruntów i upraw, które są niezbędne np. przy weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzania kontroli terenowej przez urzędników. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google Play lub…
1 sierpnia 2020 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m, został uruchomiony teleinformatyczny system REJA24. Dzięki temu obowiązek rejestracji oraz aktualizacji danych jednostek pływających (jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m) można realizować…
Technologie języka umożliwiają komunikację ponad granicami i językami. Dzięki narzędziom opartym na przetwarzaniu języka naturalnego i SI uczestnicy jednolitego rynku cyfrowego uzyskują natychmiastowy dostęp do zasobów cyfrowych we wszystkich językach UE.
Praca w administracji wiąże się z szeregiem niełatwych zadań i godzinami spędzonymi na pracy z dokumentami. Jak ułatwić i przede wszystkim skrócić czas poświęcany na żmudne przepisywanie i edycję dokumentów? Z pomocą przyjdzie ABBYY FineReader PDF 15.
Praca w administracji wiąże się z szeregiem niełatwych zadań i godzinami spędzonymi na pracy z dokumentami. Jak ułatwić i przede wszystkim skrócić czas poświęcany na żmudne przepisywanie i edycję dokumentów? Z pomocą przyjdzie ABBYY FineReader PDF 15.
Administracja korespondencji to często godziny żmudnych przygotowań pism do zeskanowania. Główne wyzwania procesu to: różne formaty dokumentów, ich grubość czy słaba jakość przy rosnącej ilości przesyłek oznacza nie lada problem z digitalizacją. Wiele osób, wybierając rozwiązanie, nie zdaje sobie sprawy, z czym „punkt kancelaryjny” ma do czynienia na co dzień. Większość urzędów preferuje urządzenia typu MFP jako najlepsze i usprawniające rejestrację pism przychodzących. Czy tak jest w rzeczywistości?
25 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarcza antykryzysowa 3:0). 24 czerwca 2020 r. zaczęła obowiązywać ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19…
30 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu uproszczenie i usprawnienie procedur obowiązujących w egzekucji administracyjnej. Zasadą stało się przekazywanie wniosków egzekucyjnych i tytułów wykonawczych w formie elektronicznej. Nowe regulacje zwalniają organy egzekucyjne,…
1 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Na mocy znowelizowanych aktów prawnych w strukturach sądownictwa powszechnego stworzone zostały odrębne jednostki organizacyjne, które zajmują się wyłącznie sprawami dotyczącymi praw autorskich, własności intelektualnej oraz zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Dzięki…
Rozwój technologii pozwala na identyfikowanie się w różnych systemach i usługach na podstawie smartfona, natomiast zmiany prawne pozwalają na wykorzystanie tej samej identyfikacji elektronicznej zarówno w usługach administracji publicznej, jak i komercyjnych.
Dell EMC PowerStore Wyspecjalizowana macierz dyskowa w rozmiarze 2U z wbudowanym hiperwizorem VMware ESXi oferuje dostępność do danych na poziomie bliskim stu procent (dokładnie 99,9999%). EMC PowerStore upraszcza infrastrukturę IT i może zmniejszyć koszty i pojemność rozwiązań IT dzięki stałej deduplikacji, kompresji i gwarantowanej redukcji danych w stosunku 4:1. Dużym atutem jest obsługa czołowych systemów zarządzania i orkiestracji, w tym Kubernetes, Ansible i VMware vRealize Orchestrator. Macierz…
Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 r. Od 6 lat unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki wydajności cyfrowej Europy i śledzą ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej. W tegorocznej edycji rankingu Polska awansowała o dwie pozycje – uzyskaliśmy wynik 45 w stosunku do średniej unijnej 52,6. Rok wcześniej zdobyliśmy 41,6 (średnia unijna 52,5). Polska ma najwyższy w skali UE…
Firma Veeam ogłosiła dostępność nowych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania dla Microsoft Azure. Przenośny format kopii zapasowych umożliwia korzystanie z rozwiązań Cloud Mobility – w tym tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie i migrację w środowisku wielochmurowym. Spośród cech warto wymienić automatyzację migawek dla częstszych punktów przywracania, tworzenie kopii zapasowych do pamięci masowej Azure Blob oraz szybkie odzyskiwanie danych na poziomie plików. Rozwiązanie…
Ponad 50 tys. gdynian korzysta z Karty Mieszkańca. Władze miasta rozszerzyły jej funkcje, uruchamiając Konto Mieszkańca. Stanowi ono element autorskiego oprogramowania stworzonego przez Miasto Gdynię i Zespół Gdyńskiego Centrum Kontaktu. Będzie ono regularnie rozwijane i wzbogacane o nowe moduły i funkcje. Karta Mieszkańca funkcjonuje w Gdyni od września 2018 r. w ramach programu Moje Miasto Gdynia. Została stworzona, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do bogatej oferty miejskich…
Chociaż sieć szerokopasmowa coraz silniej oplata Polskę, wciąż wiele miejsc w kraju pozostaje offline. Bezpłatne, publiczne sieci Wi-Fi niosą za sobą mnóstwo korzyści. Dla gmin wiążą się jednak z trudnościami – głównie finansowymi.
Rozmowa z Grzegorzem Huniczem, dyrektorem Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta Lublin, o tym, jak szybko i skutecznie można zorganizować zdalną pracę magistratu.
Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego w partnerstwie z 11 gminami województwa lubuskiego realizuje projekt „Lubuski e-Urząd II”. Jego celem jest uruchomienie szerokiego zakresu usług publicznych dostępnych drogą elektroniczną. W wyniku jego realizacji zostanie zwiększona dostępność lub dojrzałość usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz stworzone zostaną lub poprawione warunki techniczno-organizacyjne realizacji tych usług. Główny element rozwiązania stanowić będzie zmodernizowany system…
18 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r., z tym że prawie wszystkie jej zapisy obowiązują z mocą od dnia 1 lutego 2020 r. Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Rozwiązania te dają podstawę prawną instytucjom…
Realizowanie zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa wymaga specjalistycznych umiejętności. Jednostki administracji, które chcą skorzystać ze wsparcia zewnętrznych podmiotów, muszą przygotować zgodne z przepisami umowy zabezpieczające ich interesy.
PowerShell to obiektowe środowisko oparte na platformie .NET, które sprawdza się jako interakcyjna powłoka systemu lub interpreter skryptów. Duży zestaw komend oraz modularna budowa czynią z niego doskonałe narzędzie pracy.
Wydawałoby się, że wszyscy już rozumieją, czym jest publiczna chmura obliczeniowa. Kiedy jednak przechodzimy do konkretów na temat jej wdrożenia, pojawiają się wątpliwości, które powodują, że niekiedy trzeba zaczynać od samej definicji.
W początkowym okresie upowszechniania się komputerów za najbardziej szkodliwe dla zdrowia uznawano pole elektromagnetyczne, którego źródłem były monitory. Problem szybko rozwiązano, ale nie da się ukryć, że obawa przed szkodliwym promieniowaniem pozostała.
Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2019 F-Secure Client Security 14.10 W zestawieniu najlepszych producentów F-Secure pojawił się do tej pory tylko jeden raz. W 2016 r. na trzecim miejscu znalazła się usługa Protection Service for Business. W tym roku uznaliście, że fińscy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zasługują na najwyższe uznanie. Konkretnie doceniliście pakiet Client Security w wersji…
Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2019 Kyocera ECOSYS P3155dn Bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się monochromatyczna drukarka laserowa Kyocera ECOSYS P3155dn. Urządzenie jest szybkie – czas wydruku pierwszej strony to 4,5 s, a prędkość drukowania wynosi 55 stron/min. Możliwe jest drukowanie dwustronne w formatach A4, A5, B5, letter, legal oraz innych w zakresie 140 x 210–216…
Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2019 Madkom SIDAS mikroEZD Wyróżnione w tej kategorii zostały trzy produkty wspierające elektroniczne zarządzanie dokumentacją, co wyraźnie wskazuje, jak ogromne jest zainteresowanie urzędów tego rodzaju oprogramowaniem. Rozwiązań EZD nie brakuje i każdy może znaleźć odpowiednie dla danej jednostki narzędzie. Zdaniem głosujących najlepszym komercyjnym rozwiązaniem dającym możliwość elektronicznej obsługi dokum entów oraz…
Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2019 Ever Sinline RT XL 3000 To kolejny produkt, który pojawił się zarówno w testach na łamach „IT w Administracji”, jak i w zestawieniu najlepszych produktów mijającego roku. Zasilacz awaryjny Ever Sinline RT XL 3000 to bardzo dobre, choć kosztowne urządzenie, które sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach. Duża moc (3000…
Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2019 NetApp AFF C190 Jak informuje producent, macierz AFF C190 jest kierowanym do małych podmiotów rozwiązaniem typu all-flash. Pozwala upakować nawet 50 TB zdeduplikowanej przestrzeni w urządzeniu wysokim na 2U. Ta pojemność jest osiągalna przy założeniu, że zainstalowano maksymalną liczbę dysków SSD (24 dyski), a efektywność wykorzystania pamięci masowej wynosi 3:1.…
Rok 2019 nie zmienił w znaczący sposób Waszego wyobrażenia o idealnym komputerze.
Rok 2019 nie zmienił w znaczący sposób Waszego wyobrażenia o idealnym komputerze.
Już po raz trzeci najlepszym serwerem zostało urządzenie opatrzone logo firmy Dell.
Jednym z zadań miesięcznika „IT w Administracji” jest promowanie sprawdzonych i godnych zaufania rozwiązań sprzętowych i systemowych, dlatego na gali konkursu Produkt Roku IT w Administracji pojawili się przedstawiciele producentów najlepszych naszym zdaniem rozwiązań dla podmiotów publicznych.
W początkowym okresie upowszechniania się komputerów za najbardziej szkodliwe dla zdrowia uznawano pole elektromagnetyczne, którego źródłem były monitory. Problem szybko rozwiązano, ale nie da się ukryć, że obawa przed szkodliwym promieniowaniem pozostała.
Według raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2018 r. tendencja zgłoszeń o potencjalnym wystąpieniu incydentów jest rosnąca. Związane jest to ze wzrostem zainteresowania atakami na jednostki administracji rządowej i samorządowej.
Według raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2018 r. tendencja zgłoszeń o potencjalnym wystąpieniu incydentów jest rosnąca. Związane jest to ze wzrostem zainteresowania atakami na jednostki administracji rządowej i samorządowej.
Sztuczna inteligencja to już nie tylko temat pojawiający się w powieściach i filmach science fiction. To namacalny element rewolucji technologicznej, który wywiera wpływ nie tylko na sektor prywatny, ale coraz częściej na instytucje publiczne i relacje władza–obywatel.
W postępowaniach administracyjnych przepisy wymagają posługiwania się oryginałami dokumentów. Niekiedy z różnych przyczyn oryginalne dokumenty muszą być zastąpione przez ich kopie, przy czym moc dowodową posiadają wyłącznie odpisy uwierzytelnione.
W postępowaniach administracyjnych przepisy wymagają posługiwania się oryginałami dokumentów. Niekiedy z różnych przyczyn oryginalne dokumenty muszą być zastąpione przez ich kopie, przy czym moc dowodową posiadają wyłącznie odpisy uwierzytelnione.
W połowie lutego br. skierowano do konsultacji projekt ustawy o elektronizacji doręczeń. Zgłoszono do niego ponad 1300 uwag dotyczących m.in. tego, jak nowe przepisy wpłyną na tradycyjny rynek pocztowy, elektronizację urzędów i rynek dostawców usług zaufania.
Zarówno duże, jak i małe instytucje do sprawnego działania potrzebują wydajnego przepływu informacji. Zapewnia im to obsługa dokumentów w postaci elektronicznej zamiast papierowej. Dlatego szybki skaner dokumentowy jest dziś niezbędnym wyposażeniem każdego biura podawczego.